Дневен Обзор 02.07.2025

Смесени движения на зърнените пазари

Зърнените пазари отвориха в сряда с умерени и разнообразни движения, отразяващи нестабилното време, промените в международната търговия и актуализираните очаквания за търсене и предлагане. Чикагските юлски контракти за 2025 г. започнаха деня, както следва: пшеница на $5.37¼ за бушел (спад с 1½ цента), царевица на $4.20 за бушел (спад с 3½ цента) и соя на $10.24¾ за бушел (повишение с 9½ цента).

Пшеница

След стабилния ръст във вторник, сряда започна с леко отслабване при пшеницата. Пазарът затвори предходния ден със сериозни печалби – договорите на SRW в Чикаго се повишиха с 8 до 11 цента, а тези на HRW в Канзас Сити и HRS в Минеаполис също отбелязаха умерено покачване. Прибирането на зимната пшеница в САЩ е на 37%, изоставайки от петгодишната средна стойност. Оценката за състояние спадна до 48% добро/отлично, с влошаване в Небраска и Тексас, но подобрение в Колорадо и Канзас. Пролетната пшеница е 38% с образувани класове – с 1% под средното, а общата ѝ оценка спадна леко до 53%. Украинският износ на пшеница за 2024/25 е 15.7 млн. тона – значително по-малко от 18.5 млн. тона година по-рано.

Царевица

Царевичните фючърси започнаха сряда със спад, след като и във вторник цените се понижиха леко. Търсенето на царевица за производство на етанол в САЩ остава стабилно – през май са използвани 449.44 млн. бушела, с 6.2% повече спрямо април, макар и леко под нивото от май 2024 г. Натрупаните данни на USDA сочат, че досегашната употреба надвишава тази от миналата година. Прогнозите за времето показват около 1.5 инча валежи в части от Небраска, Айова, Минесота, Уисконсин и Дакотите в следващата седмица. Украинският износ на царевица за 2024/25 е прогнозиран на 22 млн. тона – по-малко от 29.5 млн. тона предходната година. StoneX повиши прогнозата за производството на царевица в Бразилия до 136.1 млн. тона заради добри резултати от вторичната реколта, макар ANEC да намали очакванията за юнския износ до 566,435 тона.

Соя

Соевите контракти започнаха сряда със сила, продължавайки възстановяването от вторник. Юлските договори добавиха ½ цент, а средната кеш цена в страната се покачи до $9.88¾. Според последния отчет "Fats & Oils" на USDA, преработеното количество соя през май е 203.7 млн. бушела – ръст от 6.3% спрямо миналата година. Наличностите от соево масло значително са намалели, което показва силно търсене. Бразилският износ през юни е оценен на 13.93 млн. тона – малко над предишните очаквания. StoneX също повиши прогнозата за реколтата от соя в Бразилия до 168.75 млн. тона. Увеличените позиции и активните доставки на фючърсите подсказват засилен интерес от страна на инвеститорите.

Kлючови фактори, оформящи днешния пазар на зърнени култури

Китайската компания Fufeng Group, която беше блокирана от изграждане на царевична мелница в Северна Дакота, е близо до финализиране на ново място в САЩ – окръг Дъглас, Илинойс. Проектът остава под лупа заради напрежението между САЩ и Китай, което влияе върху общите настроения към китайските инвестиции в американското земеделие.

Климатичните условия доминират перспективите в основните производствени региони. В Северна Америка разпръснатите валежи осигуряват краткотрайно облекчение, но прогнозите сочат по-горещо и сухо време до средата на юли. Канадските прерии са особено застрашени от суша, особено южните райони със зимна пшеница и канола.

В Аржентина се очакват прекомерни валежи в региона Пампас през следващите 10 дни, докато жътвата на зимната царевица в Бразилия протича благоприятно, въпреки че студовете от миналата седмица засегнаха някои специализирани култури.

В Европа се очакват интензивни валежи през уикенда, най-вече в северните райони. Това подпомага царевицата и слънчогледа, но за зимната пшеница, която узрява, би било по-добре времето да е сухо.

Индия отчете скок от 61% месечно внос на палмово масло през юни – най-високо ниво за последните 11 месеца. Това се дължи на по-ниски запаси и ценово предимство спрямо соевото и слънчогледовото масло, което увеличава търговията с растителни масла и подкрепя цените в Малайзия и Индонезия.

Износът на палмово масло от Малайзия през юни се повиши с 4.3% до 1.29 млн. тона, подкрепен от търсенето в ЕС. BMI прогнозира, че палмовото масло ще се търгува между 3,800 и 4,000 рингита/тон до края на годината, повлияно от американските биогоривни политики и световното производство.

Очаква се Бразилия да завърши сезона с 20.5 млн. тона царевица в края на кампанията – в сравнение с 16.3 млн. тона година по-рано. Това се дължи на рекордни добиви и по-слаба пазарна абсорбция, което може да окаже натиск върху цените.

Аржентина постави нови рекорди в износа през юни – 23.53 млн. тона зърно и производни, или 36% от целия обем за полугодието – непосредствено преди да влязат в сила по-високи експортни мита от 1 юли. Данъкът върху соята се увеличи до 33%, а този върху царевицата – до 12%. Тази „предварителна“ износна вълна вероятно ще доведе до забавяне на търговията през юли.

Очакванията са, че пазарната активност в Аржентина ще се охлади. Земеделците удвоиха продажбите си през юни преди покачването на данъците, а анализаторите предвиждат по-слаба активност през юли, което временно може да свие глобалното предлагане.

Данните за преработката на соя и използването на царевица за етанол в САЩ продължават да оформят вътрешното търсене. Очаква се седмичното производство на етанол леко да спадне до 1.08 млн. барела/ден, с наличности около 24.3 млн. барела.

Икономическото доверие в земеделския сектор на САЩ спадна през юни. Индексът на Purdue University падна до 146 точки (от 158 през май), като очакванията за бъдещето отбелязват остър спад – сигнал за растящи притеснения сред фермерите.

Антарктическата осцилация преминава в крайно положителна фаза, която вероятно ще окаже влияние върху времето в Южното полукълбо през следващите седмици. Това може да повлияе на културите в Южна Америка и Австралия през ключовите фази от развитието им.