Пшеница
Фючърсите за пшеница в Чикаго с доставка през юли 2025 г. откриха търговията във вторник на цена от $5.28¾ за бушел, след смесена сесия в понеделник, при която контрактът затвори с повишение от 4 цента. Въпреки умереното покачване, пазарните нагласи остават предпазливи поради по-високи от очакваните запаси от зърно в САЩ и изобилни глобални доставки. Данните за напредъка на реколтата показват, че прибирането на зимната пшеница в САЩ е на 37% — изоставащо от сезонната средна стойност — а оценките за състоянието на посевите са се понижили до 48% добро/отлично. Експортната активност донякъде подкрепи пазара, като доставките за седмицата до 26 юни достигнаха 434,538 метрични тона — значително увеличение спрямо предходните седмици. Въпреки това, докладът на USDA за зърнените запаси отчете наличност от 850.5 милиона бушела пшеница, което затвърди мечия тон. В Бразилия дъждове и слани забавиха сеитбата в ключови щати като Рио Гранде до Сул и Парана, докато в Аржентина сухото и прохладно време подобрява условията за сеитба и поражда надежди за надсредна реколта.
Царевица
Фючърсите за царевица с доставка през юли 2025 г. започнаха търговията във вторник на $4.20½ за бушел, показвайки леко повишение след покачване от 3 цента в понеделник. Докладът на USDA за зърнените запаси отчете 4.643 милиарда бушела на склад към 1 юни — малко над очакванията, но по-малко от миналата година. Заетите площи с царевица възлизат на 95.203 милиона акра — леко под предишните прогнози. Условията на реколтата се подобряват до 73% добро/отлично, подкрепени от благоприятното време в Средния Запад на САЩ. Въпреки това износът се забавя, като проверките спадат с 8.9% спрямо предходната седмица до 1.37 милиона метрични тона, въпреки че остават по-високи от миналогодишните. Жътвата на зимната царевица в Бразилия изостава с 18%, възпрепятствана от неблагоприятно време и логистични проблеми на пристанищата в Южна Америка, което буди притеснения относно качеството и сроковете на износа. Мексико, Япония и Южна Корея остават ключови дестинации за американската царевица, а глобалната търговия наблюдава отблизо тенденциите в потреблението на етанол.
Соя
Фючърсите за соя откриха сесията във вторник на цена от $10.24¼ за бушел, ден след като затвориха с понижение от 3½ цента. Въпреки по-малките от очакваното площи засяти със соя в САЩ — 83.38 милиона акра — данните на USDA показват, че запасите от соя към 1 юни възлизат на 1.007 милиарда бушела — над очакванията на анализаторите и над нивата от миналата година. Оценките за състоянието на реколтата остават стабилни — 66% добро/отлично, като 17% от посевите са в цъфтеж и 3% вече залагат шушулки. Износът е непостоянен — 224,787 метрични тона са доставени миналата седмица, леко увеличение спрямо предходната седмица, но все още с 30% по-нисък от преди година. Мексико и Япония са водещите дестинации. Италия се ангажира да увеличи вноса на соя от САЩ, с цел ребалансиране на търговията на фона на предстоящи мита между САЩ и ЕС. В Азия, спадът в цените на соевия шрот на борсата в Далиен, Китай, продължава да сигнализира за слабо търсене, докато износът на Аржентина е под натиск от новите данъчни реформи, които вероятно ще ограничат обемите през юли.
Ключови глобални развития на зърнения пазар
Министерството на земеделието на САЩ обяви поетапно възобновяване на вноса на едър рогат добитък от Мексико след ограничения, наложени заради паразита screwworm. От 7 юли пристанища като Дъглас, Аризона ще възобновят приема, последвани от такива в Ню Мексико и Тексас. Това може да повлияе на търсенето на фуражно зърно в САЩ през следващите седмици.
Данните от USDA за проверките на износ показват 1.37 милиона тона царевица, 225,000 тона соя и 435,000 тона пшеница, инспектирани за износ миналата седмица. Обемите царевица спадат спрямо предходната седмица, но остават над нивата от миналата година, докато соята и пшеницата бележат подобрения.
В Бразилия жътвата на зимна царевица изостава с 18% напредък. Слани и силни дъждове в ключови производствени зони продължават да пречат на работата и поставят въпроси относно качеството на зърното. Щатът Мато Гросо води по напредък, а Парана изостава.
Сезонът на износ на зърно в Украйна приключи с 21% спад спрямо предходната година, достигайки 40.6 милиона тона. Износът на пшеница спадна с 15%, на ечемик с 8.5%, а на царевица с 25.6%. Министерството на земеделието потвърди, че площите за пролетна сеитба остават непроменени, но жътвата вече показва закъснения и по-слаби начални обеми.
ЕС финализира ново търговско споразумение с Украйна, заменяйки временното освобождаване от мита след руската инвазия. Новото споразумение въвежда квоти за чувствителни продукти като пшеница и царевица, докато улеснява търговията за други стоки. Това може да повлияе на цените и потоците вътре в ЕС.
САЩ и Италия обявиха двустранна инициатива за насърчаване на търговията със соя, създавайки нова селскостопанска работна група. Италия започна да измества вноса си на соя от Бразилия и Украйна към САЩ като част от по-широки усилия за намаляване на зависимостта от Китай.
В Индия се наблюдава рязко увеличение на площите с посеви, свързани с мусонните валежи. Засетите площи с ориз са с 47% повече, а с маслодайни култури — с 20% повече спрямо миналата година, благодарение на валежи с 9% над нормата през юни. Това може да доведе до по-високо вътрешно предлагане и съответно до намаляване на вноса на масла и маслодайни култури.
Индонезия повиши референтната цена за сурово палмово масло до $877.89/тон за юли, като запази непроменени митата за износ. Решението отразява покачването на глобалните цени, докато обемите на износ от януари до май достигат 8.3 милиона тона. Малайзия отбеляза ръст от 4.66% в износа през юни, воден от търсенето от ЕС.
Нов законопроект в Сената на САЩ оказва влияние върху настроенията на пазара за биогорива. Той предлага да се изключат суровините от чужбина от данъчните облекчения за възобновяеми горива, което би било в полза на местните производители на соя и царевица. Освен това се предлага възстановяване и удвояване на стойността на кредита за малки производители на агро-биодизел.
Времето остава централна тема. В Северна Америка се очаква продължителна жега в Средния Запад, с кратки прохладни периоди. Южна Америка, особено южната част на Бразилия, ще продължи да страда от остър дефицит на валежи. В Югоизточна Азия също се очаква засушаване, което влияе върху перспективите за палмово масло.
В Аржентина сухото и прохладно време подкрепя оптимизма за сеитбата на пшеница, като водните запаси са сравними с рекордните години. Анализаторите очакват този сезон да надхвърли средното ниво, ако метеорологичните условия се запазят.
И накрая, фючърсите за соя отбелязаха значителна активност по доставки през нощта, а отвореният интерес се повиши, показвайки засилен интерес от инвеститори въпреки смесените сигнали от износните пазари и нивата на запасите. Търговците остават предпазливи, тъй като макроикономическите и геополитическите фактори продължават да формират краткосрочното търсене и предлагане.