Борсов Коментар 30.06.2025

Търговията в понеделник завърши при нестабилна динамика

Пшеница

Фючърсите на пшеницата в Чикаго приключиха търговската сесия в понеделник под нов натиск, като юлският договор за 2025 г. (SRW) затвори на цена от 5.11¾ долара за бушел. Пазарът срещна затруднения в поддържането на инерция, въпреки наличието на международен интерес. Съчетанието от стабилни прогнози за глобалното предлагане – особено при запазената прогноза на руската ИКАР за реколта от 84.5 млн. тона – и слаби американски експортни продажби натежа върху настроенията. Междувременно египетската държавна агенция потвърди сделки за покупка на пшеница от различни произходи, включително Русия и България, затвърждавайки доминацията на черноморските износители. Сухото време в Северна и Източна Европа също повлия на пазара, но не успя да даде силна подкрепа на цените, предвид отчетените от Международния съвет по зърното (IGC) високи глобални запаси.

Царевица

Цената на фючърсите на царевицата с доставка юли 2025 г. се установи на ниво от 4.01¾ долара за бушел, като отбеляза лек спад вследствие на по-слабо търсене за износ и нови данни за засетите площи. Дългоочакваният отчет на USDA, публикуван в понеделник, оцени засетите площи с царевица в САЩ на 91.5 млн. акра – по-ниско от предходните очаквания и под прогнозите на анализаторите. Тази изненада даде известна подкрепа в края на сесията, но по-широката слабост остана, тъй като прогнозите за производството в Южна Америка остават силни. Въпреки конкурентните цени на бразилската царевица, логистичните затруднения в основните пристанища предизвикаха опасения относно забавяния в доставките. Седмичните експортни продажби на САЩ също не впечатлиха и допринесоха за негативната пазарна динамика.

Соя

Фючърсите на соята за юли 2025 г. затвориха на ниво от 10.16¾ долара за бушел. Според USDA засетите площи със соя в САЩ са 86.1 млн. акра, което е значително над очакваните 83.5 млн. – фактор, който оказа допълнителен натиск върху цените. Експортните продажби останаха умерени, а притесненията за китайското търсене се задълбочиха след нов спад на цените на соевия шрот на борсата в Далиан. Въпреки стабилните перспективи за производство в Бразилия, проблемите с натоварванията в пристанищата продължават. Аржентина също е на прага на спад в износа на соя заради новите данъчни политики, което кара глобалните купувачи да търсят алтернативни източници – най-вече Бразилия и САЩ.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Юли 194.28 +1.47
Царевица Юли 165.54 +1.18
Соя Юли 376.35 -1.29
Соев шрот Юли 299.06 +0.22

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 195.00 -1.00
Царевица Юни 195.25 -1.25
Рапица Август 467.50 -6.50

 

Развития на глобалния пазар

Докладите на USDA за засетите площи и запасите бяха сред най-очакваните събития в началото на седмицата. Площите с царевица бяха отчетени на 91.5 млн. акра – под очакванията, докато засетите със соя достигнаха 86.1 млн. акра – над консенсуса. Тези стойности се очаква да влияят на фючърсните цени през седмицата, особено на фона на нарастващи опасения относно времето в ключови региони в САЩ.

Южна Корея закупи 65 000 тона царевица с неуточнен произход с доставка през октомври, потвърждавайки устойчивото търсене на фуражни култури в Азия. Сделката отново подчертава силната позиция на Южна Америка и Черноморския регион в глобалната търговия.

В Китай цените на соевия шрот отново се понижиха, изненадвайки търговците, които обикновено очакват стабилно търсене през летните месеци. Слабите маржове за преработка и нарастващите запаси от соя в портовете сочат намалено краткосрочно търсене, което може да засегне износа на САЩ.

В Бразилия износната инфраструктура продължава да изпитва трудности. Задръствания в пристанищата Сантос и Паранагуа, както и стачки на шофьори в някои вътрешни райони, затрудняват транспорта на зърно към корабите. Анализатори предупреждават, че при влошаване на ситуацията търсенето може временно да се пренасочи към американски пристанища.

Аржентинският зърнен сектор се адаптира към новите данъчни правила. След рекорден юни за износа на соя, се очаква рязък спад през юли, което ще затегне глобалното предлагане на соев шрот. Износителите вече работят с по-ниски маржове и е възможно да забавят доставките в краткосрочен план.

Русия продължи агресивната си ценова политика, предлагайки пшеница с 12.5% протеин под 200 долара/тон FOB, като така подбива повечето конкуренти. С високите прогнози за реколтата страната затвърждава лидерството си в глобалните търгове, въпреки риска от суша в части на Русия и Украйна.

Времето в Европа показа смесена картина. Докато Германия и Полша страдат от продължителна суша, Южна Европа, включително Испания и Италия, се радва на благоприятни условия. Това разделение усложнява обобщените оценки за производството в ЕС.

Египет продължи да диверсифицира доставките си на пшеница. През уикенда бяха финализирани договори за общо 470 000 тона от Русия, Румъния, Франция и България. Това е част от стратегията на страната за минимизиране на риска на фона на геополитическата несигурност в Черно море и климатичните аномалии.

Международният съвет по зърното запази без промяна прогнозата си за световното производство на пшеница – 808 млн. тона, а леко намали тази за царевица. Прогнозите за соята останаха стабилни, но вниманието остава насочено към търсенето на биодизел в Югоизточна Азия и поведението на Китай.

По данни от коридора на река Мисисипи в САЩ, обемът на соя по баржи остава стабилен, докато този на царевицата леко спада. Фрахтовите ставки в Сейнт Луис се покачиха леко, което показва стабилно търсене за речен транспорт преди празничния период около 4 юли.

Индонезия ревизира надолу априлските си данни за износ на палмово масло – до 1.78 млн. тона от 2.88 млн. през март. Намаленото вътрешно потребление и нарастващите запаси подчертават продължаващите предизвикателства пред търсенето на биодизел и растителни масла.

Търговците остават бдителни за потенциални политически промени в големите вносители. Китай, Индия и Бангладеш следят инфлацията при храните отблизо. Всякакви промени в тарифите, субсидиите или забраните за износ могат да преначертаят световните потоци на зърнени и маслодайни култури през идните седмици.