Пшеница
Пазарът на пшеница започна слабо в петък, след спадовете от предишната сесия. Юлските фючърси на CBOT за 2025 г. отвориха на $5.44¾ за бушел, което е повишение само с ¼ цент след понижението от 4¾ цента в четвъртък. Контрактите за пшеница SRW в Чикаго загубиха между 3 и 5 цента в предходната сесия, докато Kansas City HRW остана почти без промяна, а пролетната пшеница в Минеаполис спадна с 3 до 4 цента. Данните за износа, публикувани в четвъртък, показаха нетни намаления от 13 373 тона за старата реколта, но новите продажби скочиха до 882 202 тона – най-високото ниво от декември 2023 г., водени от Филипините, Япония и неуточнени купувачи. Съветът по международни зърнени култури (IGC) запази глобалното производство на пшеница на 806 млн. тона, но повиши прогнозата за запасите с 2 млн. тона до 262 млн. тона поради леко намалено потребление. Във Франция качеството на реколтата се е влошило леко – 71% е оценено като добро до отлично.
Царевица
Пазарът на царевица отвори в петък с понижение, като фючърсите за юли 2025 г. стартираха на $4.60¾ за бушел, което е спад от 2¼ цента спрямо предишното затваряне. В четвъртък фючърсите с най-близък срок се покачиха с 2 цента, докато останалите останаха без особени промени, а данните за отворени позиции сочат затваряне на къси позиции при юлските контракти. Докладът на USDA за износа показа 1.19 млн. тона царевица за седмицата до 15 май – спад от 29% на седмична база, но с 30.7% повече от същата седмица на миналата година. Япония беше основен купувач, следвана от Мексико и Колумбия. Продажбите за новата реколта достигнаха 218 371 тона, отново водени от Колумбия. Глобално, IGC повиши прогнозата си за производството на царевица за 2025/26 с 3 млн. тона, като крайните запаси достигат 284 млн. тона. Отделно Тайван обяви търг за 65 000 тона царевица, като предложенията се очакват следващата седмица.
Соя
Фючърсите на соята започнаха петък със спад, след като затвориха по-високо в четвъртък. Контрактите за юли 2025 г. отвориха на $10.60¾ за бушел, което е намаление с 6¾ цента спрямо четвъртъчното затваряне от $10.67½. Покачването в четвъртък беше подкрепено от силно представяне на соевия шрот, който затвори с $3.10 до $4.60/тон по-високо. Седмичният износ достигна 307 939 тона за старата реколта – увеличение с 9% спрямо предходната седмица и малко над нивото от същия период миналата година. Мексико закупи 134 100 тона. Новите продажби обаче бяха само 15 000 тона. Според IGC, глобалното производство на соя остава непроменено на 428 млн. тона, но потреблението е повишено с 2 млн. тона, а прогнозата за запасите е намалена до 81 млн. тона. Фючърсите на соевото масло обаче леко поевтиняха.
Ключови фактори на глобалния пазар – 24 май 2025 г.
Аржентина отново е под натиск заради времето – силни валежи забавят сеитбата на пшеница и затрудняват жътвата на соя и царевица. Само 3.4% от планираните 6.7 млн. хектара пшеница са засети, значително под миналогодишното ниво и под петгодишната средна стойност. Борсата по зърно в Буенос Айрес запази прогнозите си – 50 млн. тона за соя и 49 млн. тона за царевица, но предупреди за евентуални корекции надолу, ако забавянията продължат. Наводненията продължават да ограничават достъпа до нивите в провинция Буенос Айрес.
В Русия властите потвърдиха, че щетите от пролетните слани са значително по-малки тази година – засегнати са само 136 000 хектара, осем пъти по-малко от 2024 г. Повечето засегнати площи вече са презасети, което облекчава първоначалните опасения за производствени загуби.
В същото време, износът на зърно от Украйна изостава спрямо миналата година. Към 23 май, общият сезонен износ е 37.6 млн. тона, спад от 17% на годишна база. Това включва 14.6 млн. тона пшеница (спад с 14%), 2.29 млн. тона ечемик (спад с 3%) и 20 млн. тона царевица (спад с 21.4%). Износът за май досега възлиза на само 2.3 млн. тона, което е 43% по-малко спрямо същия период през 2024 г.
Метеорологичните прогнози показват нарастващи рискове за културите в САЩ през юни. След влажен край на май, се очаква доминация на топло и сухо време в Равнините и Пояса на царевицата. Анализаторите предупреждават, че това може бързо да обърне неотдавнашните подобрения в почвената влажност. Северните Равнини може да се сблъскат с прекомерна жега, която да навреди на ранното развитие на царевица, соя и пролетна пшеница – особено в щатите Дакота.
Почвената влага остава тревожно ниска в части от Източна Европа, включително Полша, Украйна, България и Чехия. Въпреки известни валежи през май, сушата продължава, като влагата в почвата е на шестгодишни минимални нива в няколко региона.
В Бразилия, вторичната реколта от царевица (safrinha) е подложена на изпитание, тъй като сушата продължава в централните и северните райони. Очакват се валежи през следващата седмица в Парана и Мато Гросо до Сул, но повечето насаждения ще зависят от подпочвената влага за наливане на зърното. Първата жътва се очаква да започне скоро, като в по-сухите райони се засилват опасенията за добива.
Китай отпусна 1.4 милиарда юана ($194 млн.) в спешна помощ за предотвратяване на загуби в селското стопанство. Помощта обхваща 30 провинции и включва субсидии за пестициди, оборудване и мерки за контрол на бедствията.
В САЩ актуализираните данни на USDA показват, че засушаването продължава в 22% от районите с царевица и 16% от зоните със соя, почти без промяна спрямо предходната седмица. Макар неотдавнашните валежи временно да подобриха условията, основното притеснение се измества към продължителна суша в началото на лятото.
Транспортната и износната инфраструктура показват подобрение тази седмица. Превозите по река Мисисипи се увеличиха до 886 000 тона за седмицата до 17 май, спрямо 739 000 тона предходната седмица. Царевицата е водеща с ръст от 29% на седмична база. От друга страна, транспортът на соя по баржи е намалял с 7.5%, а тарифите в Сейнт Луис са паднали до $12.53 за къса тон, което леко облекчава логистичните разходи.
И накрая, месечният доклад на IGC ревизира глобалните запаси от зърно нагоре с 5 млн. тона до 585 млн. тона, най-вече заради по-добри прогнози за пшеница и царевица. Запасите от соя и ориз са понижени съответно с 2 и 1 млн. тона, което отразява по-ограничена наличност в тези сегменти на пазара.