Пшеница
Пазарът на пшеница показа слаба слабост в началото на четвъртък, като юлският контракт на CBOT отвори с понижение от 1¾ цента на 5,47½ щ.д. за бушел, след като в сряда затвори на 5,49¼. По-рано пазарът отчете печалби и на трите основни американски борси, подкрепени от закриване на къси позиции и възходящи сигнали, свързани с несигурността около времето в Южните равнини. Kansas City HRW се повиши с 4–5 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис – с 6–7 цента. Очакваните днес данни за продажбите за износ сочат ограничена търговска активност за 2024/25 г. и умерен интерес към новата реколта. SovEcon повиши прогнозата си за руската реколта до 81 млн. тона, все още под нивото от 83 млн. на USDA.
Царевица
Фючърсите на царевицата започнаха четвъртък с минимално покачване, като юлските контракти се повишиха с ½ цент до 4,61½ щ.д. за бушел, след стабилното затваряне на 4,61 предния ден. Пазарът получи подкрепа от възстановяването на производството на етанол, което достигна 1,036 млн. барела на ден, както и от намаляване на запасите, особено в Средния Запад. Оптимизмът, свързан с етанола, подхранва по-силни краткосрочни нагласи. Очакванията за продажби за износ варират между 0,7 и 1,6 млн. тона за старата реколта, докато втората реколта в Бразилия се очаква да достигне рекордните 112,9 млн. тона според Agroconsult – значително над последната оценка на CONAB.
Соя
Соята отвори по-ниско в четвъртък, като юлските фючърси започнаха на 10,60¼ щ.д. за бушел, с понижение от 2½ цента спрямо предходното затваряне от 10,62¾. Печалбите в сряда бяха подкрепени от силни пазари на соев шрот и масло, както и от подобрени очаквания за износ. Прогнозират се валежи в голяма част от Царевичния пояс през следващата седмица, като някои сухи региони като Северна Дакота, Минесота и Айова се нуждаят спешно от влага. Очакванията за износ на соя варират между 100 000 и 300 000 тона за текущата реколта и до 400 000 тона за новия сезон.
Глобални двигатели на пазара
Времето остава решаващ фактор в основните зърнопроизводителни региони по света. В Северна Америка, устойчивото студено време и периодични слани в северните части на САЩ може да забавят сеитбата през следващите пет дни. Въпреки че влагата в почвата се подобрява в Дакота и канадските прерии, ниските температури потискат ранното развитие на културите. Очаква се затопляне през следващата седмица, което би могло да подпомогне възстановяването.
В Централните и Южни равнини на САЩ Небраска и западен Канзас получиха така необходимите валежи, които облекчиха сушата. Все пак югозападните региони продължават да се изсушават. Очаква се нова буря през уикенда, но разпределението на валежите остава несигурно.
В Средния Запад продължаващите валежи забавят сеитбата в наситените с вода полета, особено в южните зони. Въпреки това натрупаната влага подобрява състоянието на почвите в засегнатите от суша райони. Очаква се затопляне в началото на юни, което би могло да позволи подновяване на полските дейности, въпреки че рискът от локални слани все още не е изключен.
Условията в Делтата и долината на Мисисипи остават пренаситени. Прекомерните пролетни валежи са наводнили много полета, като повишават риска от заболявания. Рядкото засушаване забавя полската работа, а прогнозите показват още валежи в началото на следващата седмица.
В Бразилия климатичните условия остават променливи. Южните щати, като Рио Гранде до Сул и Парана, може да получат валежи, които биха подпомогнали зимната пшеница и наливането на зърното при царевицата. Въпреки това централните и северните региони продължават да са сухи, принуждавайки втората реколта от царевица (safrinha) да разчита на намаляваща почвена влага. Очаква се ранна жътва в близките седмици, макар че качеството може да е неравномерно.
Аржентина все още се възстановява от интензивните валежи и наводненията в централните региони. Въпреки че наскоро времето се подобри и подпомогна изсъхването на полетата, остават притеснения за забавена жътва на соята и евентуални щети от заболявания. Борсата в Буенос Айрес поддържа прогнозата си за добив от 50 млн. тона, но предупреди, че е възможна ревизия при нови валежи. Засаждането на пшеница за сезон 2025/26 предстои, в зависимост от условията на полетата.
Индия е на път да постигне рекордна реколта от пшеница – очаквана на ниво от 117 млн. тона – което намалява опасенията за внос. Високите добиви, подкрепени от благоприятно време и високопродуктивни сортове, подтикват мелничарите да призовават за премахване на забраната за износ. Ако това се случи, завръщането на Индия на световния пазар може да окаже натиск върху цените.
В Русия SovEcon повиши прогнозата си за добива на пшеница с 1,2 млн. тона до 81 млн. тона. Въпреки валежите, ключови региони като Ростов все още страдат от недостиг на влага. Перспективите за износ обаче са по-малко оптимистични – износът на пшеница за периода 1–20 май е спаднал с 63% спрямо миналата година до едва 1,214 млн. тона. Намалената дейност в пристанищата и по-малкият брой износители допринасят за този спад.
Спадът в износа на палмово масло също оказва влияние. Износът на палмово масло от Индонезия през април е спаднал с 32% спрямо март, до 1,384 млн. тона. Основни пазари като Индия и ЕС са намалили покупките, докато Китай отчита лек ръст. Това допринася за нестабилността на пазара на растителни масла и може да повлияе индиректно на търсенето на соево масло.
Перспективите за царевицата в Бразилия остават смесени. Високата растителна плътност в зоната Safrinha леко подобрява очакванията за добив до 126,1 млн. тона, въпреки намаляващата почвена влага. Сателитни данни показват отлична растителност в Мато Гросо, Гояс и Парана, но при липса на валежи в началото на юни добивите може да бъдат под натиск.
Прогнозите за царевицата и соята в САЩ остават стабилни, въпреки че климатичните рискове за лятото се увеличават. USDA отчита, че засаждането е напред от средното – 78% при царевицата и 66% при соята – но дългосрочните прогнози сочат засилени рискове от жега и суша от юни до август. Илинойс и Айова, основни производители, вече се сблъскват с тревожно ниски нива на влага в почвата.
Корпоративни и регулаторни новини също оказват влияние върху настроенията. Националната асоциация за зърно и фуражи в САЩ призова Комисията по фючърсна търговия да отхвърли предложението за 24/7 търговия с аграрни фючърси, позовавайки се на рискове от нестабилност и манипулации при несъответствие с реалния пазар.
В Бразилия предварителните тестове изключиха наличие на високопатогенна птича грипна инфекция във ферма в щата Токантинс, носейки облекчение за сектора на износа на птиче месо след последните търговски опасения. Властите поддържат засилен контрол, докато индустрията настоява за повече складови мощности в пристанищата.
Като цяло зърненият пазар остава в състояние на повишена готовност, оформен от контрастиращи метеорологични развития, динамика в износа и макроикономически промени. Сесията в четвъртък започна с умерени корекции, отразяващи предпазливостта преди доклада на USDA за продажбите за износ и нови сигнали за търсене.