Борсов Коментар 21.05.2025

Сряда завърши с устойчиви повишения на всички основни пазари, подхранвани от климатични рискове, подем при етанола и активна търговия на международните пазари.

Пшеница

Фючърсите на пшеницата приключиха търговската сесия в сряда с ръстове, макар и под нивата от средата на деня. Контрактите за юли 2025 г. на борсата в Чикаго (SRW) затвориха с повишение от 3¼ цента до 5,49¼ щ.д. за бушел. Пшеницата HRW в Канзас Сити се покачи с 4–5 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис с 6–7 цента. Загрижеността относно времето остава висока, особено в южните равнини на САЩ, където прогнозите за следващата седмица сочат ограничени валежи. В четвъртък се очаква отчет за износа, който вероятно ще покаже смесени данни – намаления по текущите договори за 2024/25 г. и умерени продажби по нови контракти. В Русия SovEcon леко повиши оценката си за реколтата от пшеница до 81 млн. тона, под нивото от миналата година и под прогнозата на USDA от 83 млн. тона.

Царевица

Пазарът на царевица отбеляза солидни печалби в сряда, като контрактът за юли 2025 г. затвори на 4,61 щ.д. за бушел, с повишение от 6½ цента. Подкрепата дойде от по-слабия долар и силните данни за производството на етанол – според EIA, то се е увеличило с 43 000 барела на ден до 1,036 млн. барела. Складовите наличности са намалели с над половин милион барела до 24,944 млн. барела. Очакванията за износа в четвъртък са в диапазона от 0,7 до 1,6 млн. тона по текущи контракти и до 500 000 тона за новата реколта. В Бразилия, Agroconsult прогнозира втората реколта от царевица на 112,9 млн. тона – далеч над последната прогноза на CONAB от 99,8 млн. тона.

Соя

Соята продължи възходящото си движение в сряда, като фючърсите за юли 2025 г. затвориха на 10,62¾ щ.д. за бушел, с увеличение от 9¾ цента. Фючърсите на соевия шрот и соевото масло също отбелязаха печалби. Цената на физическия пазар на соята се повиши до 10,13½ щ.д. Прогнозите за времето остават смесени – голяма част от Средния Запад ще получи благоприятни валежи през следващата седмица, но в части от Северна Дакота, Минесота, Айова и източния Корн Белт условията остават по-сухи. Очакванията за износ на соя са между 100 000 и 300 000 тона за текущата реколта и до 400 000 тона за 2025/26. Очаква се силен обем и при соевия шрот и соевото масло.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Юли 201.81 +1.19
Царевица Юли 181.49 +2.56
Соя Юли 390.49 +3.58
Соев шрот Юли 324.19 +1.65

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 212.00 +3.00
Царевица Юни 202.50 +3.00
Рапица Август 485.00 -3.50

 

Фактори на глобалния зърнен пазар

В Северна Америка се отчита подобрение на влагата в почвата в канадските прерии и части от северните САЩ, въпреки че ниските температури продължават да възпрепятстват ранния растеж на културите. През юни се очаква затопляне, но сеитбата в много региони все още изостава, особено при царевицата и соята.

Устойчивите валежи в централните и южни равнини на САЩ облекчиха сушата в Небраска и западен Канзас, но части от югозападните райони остават критично сухи. По-хладните от обичайното температури обаче могат да намалят стреса върху новоизникналите посеви и да подпомогнат бъдещите добиви.

В Средния Запад последователни атмосферни фронтове донесоха обилни валежи и гръмотевични бури – благоприятни за вече засетите полета, но забавящи сеитбата на останалите площи. Рискът от слани остава нисък, но не е изключен локално. Прогнозите показват затопляне през юни.

В района на Делтата прекомерните пролетни валежи продължават да създават наводнения и забавят земеделските дейности, повишавайки риска от заболявания по растенията. Температурите са в спад, което влошава още повече условията в зле дренираните терени.

Ситуацията в Бразилия е смесена. Докато регионът Пампас е засегнат от проливни дъждове, които забавят жътвата и водят до локални щети, в щата Рио Гранде до Сул валежите могат да подпомогнат зимната пшеница. Централните и северните части на страната остават сухи, принуждавайки втората реколта от царевица да разчита на ограничена почвена влага.

В Аржентина, мащабни наводнения през уикенда нарушиха централните зърнени зони, повлиявайки върху качеството и срока на жътвата. Северните райони обаче се възползват от подобрените валежи, подпомагащи засяването на зимна пшеница. Въпреки щетите, скорошните дъждове като цяло подкрепят бъдещата кампания.

Моделите за времето през юни сочат висока вероятност от топли и влажни условия в Западна Европа, благоприятни за пшеницата и рапицата. В същото време същите модели показват риск от горещо и сухо време в Украйна и югозападна Русия – заплаха за добивите в Черноморския регион.

В руския регион Ростов, който отчете 22% спад в реколтата през 2024 г., беше обявено извънредно положение заради пролетни слани и суша. Липсата на валежи поставя под въпрос възстановяването на потенциала за добив, въпреки скорошните валежи. Рентабилността в земеделието е спаднала наполовина спрямо миналата година. Ростов се присъедини към Воронеж и Белгород с официални искания за подкрепа.

По линия на износа, Бразилия увеличи прогнозата си за експорт на соя през май до 14,52 млн. тона според ANEC, спрямо 14,27 млн. тона миналата седмица. Износът на соев шрот също се повиши леко до 2,36 млн. тона. Тези обеми компенсират част от по-слабото търсене от Китай и поддържат пазарния дял на Бразилия.

Докладът на EIA за етанола донесе оптимизъм за пазара на царевица, потвърждавайки по-високо производство и по-ниски запаси. Въпреки лек спад в рафиниращите заявки, възстановяването подсилва очакванията за засилено вътрешно търсене на фона на забавена сеитба и променящи се енергийни тенденции.

В корпоративен план, Bartlett Grain обяви сделка за придобиване на Ceres Global Ag на цена от 4,50 щ.д. за акция – премия от 153%. Сделката, подкрепена от 70% от акционерите, ще доведе до делистинг на Ceres от борсата в Торонто и отразява засилената консолидация в сектора на търговията със зърно.

Търсенето на фуражно зърно може да отслабне, тъй като поставянето на говеда в угоителни обори в САЩ за април се очаква да спадне с 2,5% на годишна база – най-ниското ниво от 2020 г. Очаква се спад и в продажбите, което може да ограничи краткосрочното търсене на царевица и соев шрот.

Азиатските стокови пазари изпратиха смесени сигнали. Докато фючърсите в Китай се повишиха при соята, соевия шрот и палмовото масло, малайзийското палмово масло спадна с 0,38%. Това отразява предпазлив оптимизъм в секторите на фуража и маслодайните култури на фона на по-слабо търсене на растителни масла в глобален план.

Като цяло, световният зърнен пазар продължава да реагира чувствително на променящите се метеорологични прогнози, търговски политики и износни потоци – поддържайки висока несигурност и волатилност на фючърсните пазари.