Дневен Обзор 21.05.2025

Глобалният зърнен пазар остава под натиск от климатични аномалии, промени в търговските политики и силни потоци от износ, като това поддържа висока волатилност и несигурност на фючърсните пазари.

Пшеницата започна търговията в сряда на ниво от 5.46 щ.д. за бушел, продължавайки възходящата тенденция, подхранвана от закриване на къси позиции и нова вълна покупки на трите основни американски борси за пшеница. Контрактите за SRW нараснаха с 17 цента във вторник, докато тези в Канзас Сити (HRW) и Минеаполис (пролетна пшеница) също отчетоха двуцифрени ръстове. Пазарът остава подкрепен от напрежение, свързано с времето в Русия, и затопляне в китайските региони за отглеждане на пшеница. Въпреки подобрените условия в някои щати на САЩ като Канзас и Южна Дакота, оценките за зимната пшеница на национално ниво спаднаха до 52% добро до отлично състояние.

Царевицата стартира деня на цена от 4.54½ щ.д. за бушел, покачвайки се със 7 цента в предходната сесия, подкрепена от силното представяне на пшеницата и очаквания за възстановяване на производството на етанол. Влажните и хладни условия в Средния Запад на САЩ и части от западния пояс на царевицата допринасят за забавяне в сеитбата, особено в Охайо, където едва 34% от площите са засети. Междувременно Аржентина ще възстанови по-високия износен данък върху царевицата (от 9.5% на 12%) от юли, с което се прекратява временното облекчение и вероятно ще се влоши конкурентоспособността ѝ.

Соята започна сесията в сряда при 10.53 щ.д. за бушел, покачвайки се с 2¼ цента във вторник и търгувайки се с още 8¼ цента по-високо. Ръстът беше подкрепен от по-силните пазари на соев шрот и соево масло, както и от затягащи се динамики в Южна Америка. Очаква се Бразилия да изнесе 14.52 млн. тона соя през май, което е леко повишение спрямо прогнозата от миналата седмица. В същото време вносът на соя от Бразилия в Китай през април е спаднал с 22.2% на годишна база, а този от САЩ – с близо 44%. Аржентина ще върне износния си данък за соята на 33% от юли, спрямо настоящите 26%.

Ключови развития

Хладното и влажно време в Северните равнини, Средния Запад и части от канадските прерии продължава да подобрява влагата в почвата, но същевременно забавя сеитбата. Въпреки че е възможна слана, рискът остава локализиран. Южните райони, особено Делтата, остават наводнени, с локални наслоявания на вода и предизвикателства за обработка, както и увеличен риск от болести поради постоянна облачност и ниски температури.

Прогнозите за юни предвиждат трайна топлина и влага в Западна Европа, което ще подпомогне развитието на пшеница и рапица. В Черноморския регион, особено в Украйна и югозападна Русия, обаче се очаква преминаване към горещи и сухи условия, което може да създаде стрес за културите в ключови етапи на развитие.

Силни атмосферни аномалии в най-големия зърнопроизводителен район на Русия – Ростов – доведоха до официално обявяване на извънредно положение след пролетни слани и продължителна суша. Очаква се добивите от пшеница да паднат под средното ниво, тъй като някои култури няма да успеят да се възстановят заради недостиг на влага в по-дълбоките почвени слоеве. През 2024 г. добивите в региона намаляха с 22%, а спад се очаква и през 2025 г. Още два руски региона – Воронеж и Белгород – също обявиха извънредни селскостопански мерки. Общият добив на пшеница в Русия за 2025 г. е прогнозиран на 81 млн. тона, под нивото от 82.6 млн. тона през предходната година.

Европейският съюз изостава в пшеничния износ – 18.45 млн. тона са изнесени към 18 май, което е значително по-малко от 27.89 млн. тона за същия период на миналата година. Аржентина удължи намаления данък за износ на пшеница (от 12% на 9.5%) до март 2026 г., като продължава да предлага изгодни условия за международните купувачи.

Условията в Канада се подобряват благодарение на навременни валежи, особено в провинциите Саскачеван и Манитоба. Студеното време ограничава покълването, но не се счита за сериозна заплаха, като фермерите напредват добре с пролетната сеитба. Очаква се нов прозорец за работа на полето в края на май.

В Бразилия проливни дъждове в региона Пампас прекъснаха жътвата на царевица и соя и доведоха до локални щети. Валежите обаче са полезни за засяване на зимната пшеница. Централната и северната част на страната остават сухи, принуждавайки втората царевична реколта да разчита на остатъчната влага. В Аржентина наводненията в централните райони забавиха жътвата и понижиха качеството, макар че северните части се възползват от повишената влага за пшеницата.

В САЩ вниманието е насочено към предстоящите данни за производство на етанол от Агенцията за енергийна информация (EIA), като анализаторите очакват възстановяване до около 1.013 млн. барела на ден. Очаква се запасите от етанол леко да спаднат – от 25.445 млн. до 25.112 млн. барела.

В корпоративен план компанията Bartlett Grain обяви, че ще придобие Ceres Global Ag срещу 4.50 щ.д. на акция в сделка в брой, отбелязвайки 153% премия. Транзакцията е одобрена от борда и подкрепена от 70% от акционерите. При завършване на сделката акциите на Ceres ще бъдат свалени от борсата в Торонто.

Износът на соя от Бразилия остава силен, като прогнозите за май достигат 14.52 млн. тона, надхвърляйки миналоседмичните очаквания. Износът на соев шрот също се покачва леко до 2.36 млн. тона. Тези стабилни потоци частично компенсират по-слабото търсене от Китай, като в същото време запазват конкурентоспособността на Южна Америка на световния пазар.

Развитията в животновъдството също могат да повлияят на търсенето на фуражно зърно. Очаква се поставените в угоителни обори говеда в САЩ за април да са с 2.5% по-малко на годишна база – най-ниското ниво от 2020 г. Прогнозира се и спад в пазарните продажби, което може да доведе до понижение в потреблението на царевица за фураж.

В Азия фючърсите на соя и соев шрот в Китай отчетоха леко покачване, сигнализирайки предпазлив оптимизъм въпреки по-ниските обеми на внос. Малайзийското палмово масло отбеляза лек спад през нощта, показвайки известна слабост в глобалните пазари на растителни масла.

Глобалният пазар продължава да лавира между рискове, свързани с времето, променящи се политики и силни потоци от износ – всички те поддържат пазарите на фючърси в състояние на висока чувствителност и волатилност.