Борсов Коментар 15.05.2025

Пшеницата поскъпва благодарение на силните продажби за износ и оптимизма от агрономическата обиколка. Царевицата се стабилизира на фона на рекордни седмични продажби и перспективи за бразилското предлагане. Соята се срива под натиска на падащите цени на соевото масло и преразгледаните регулации по RVO.

Обобщение на търговската сесия – четвъртък, 15 май

Пшеницата завърши търговската сесия в четвъртък с ръст. Септемврийският контракт на CBOT за 2025 г. затвори на $5.46½, с ръст от 7½ цента за деня. Повишението дойде след бичи доклад на USDA за износа и края на обиколката за твърда червена зимна пшеница (Hard Red Wheat Tour), която отчете рекордни добиви за Канзас – най-високите от четири години. Допълнителна подкрепа дойде от голям търг за пшеница в Саудитска Арабия и ревизирана нагоре прогноза за производството в ЕС.

Пазарите на царевица също завършиха стабилно. Контрактът за юли 2025 г. приключи на $4.48½, с ръст от 3 цента. Активността при износа надмина очакванията, като продажбите за седмицата достигнаха най-високо ниво за последните 20 седмици. Подкрепа дойде и от Бразилия, където прогнозата за националната продукция бе повишена с 2.14 млн. тона, основно благодарение на втората реколта.

Соята претърпя рязък спад в четвъртък. Контрактът за юли 2025 г. се понижи с 26½ цента, затваряйки на $10.51¼. Загубите бяха водени от пазара на соево масло, където фючърсите достигнаха дневния лимит за спад от 3 цента. Причината бяха опасенията, че предложението на EPA за задължителни обеми биогорива (RVO) ще бъде под очакванията на индустрията. Въпреки силните данни за преработката, нарастващите запаси от соево масло и глобалното пазарно настроение натежаха върху комплекса.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Юли 195.75 +2.94
Царевица Юли 176.57 +1.18
Соя Юли 386.27 -9.74
Соев шрот Юли 326.73 +4.96

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 206.00 +1.00
Царевица Юни 197.00 +0.50
Рапица Август 478.75 -5.25

 

Ключови развития с влияние върху глобалните зърнени пазари

Износът бе основна тема в четвъртък. Седмичният доклад на USDA показа продажби на пшеница от 804 782 тона, най-високото ниво за последните девет седмици. Впечатляващите 746 155 тона бяха за сезон 2025/26, с големи поръчки от Филипините и анонимни дестинации. При царевицата, продажбите за стара реколта достигнаха 1.677 млн. тона, над два пъти повече от същия период през 2024 г. Основни купувачи бяха Южна Корея, Мексико и Япония. Продажбите на соя бяха по-умерени – 282 427 тона, но все пак с 6.3% над нивата от миналата година.

Обиколката на твърдата червена пшеница в Канзас завърши с добиви от 53 бушела на акър, над прогнозата на USDA от 50 бушела. Прогнозата за производството в щата е 338.5 млн. бушела, най-високото ниво от четири години. Полевите инспекции обаче откриха наличие на вируса wheat streak mosaic, което може да ограничи крайния добив.

Метеорологичните условия продължават да оказват влияние. В САЩ силни бури донесоха обилни валежи в Северните и Централните равнини. Това помогна за облекчаване на сушата, особено в Небраска и Дакота, но същевременно забави сеитбата на пролетни култури. Прогнозите предвиждат захлаждане и риск от слани през уикенда в части от Средния Запад и канадските прерии.

В Южна Америка, CONAB вдигна прогнозата си за бразилската реколта от царевица на 126.9 млн. тона, благодарение на ръст от 1.9 млн. тона за втората реколта. Същевременно, потреблението на царевица за етанол нараства. Според Abramilho, 20 млн. тона царевица ще бъдат използвани за етанол през 2025 г., с перспектива това количество да се удвои. Бразилското правителство планира да повиши изискването за смесване с етанол от 27% на 30%, а соргото добива популярност като суровина в щата Мато Гросо до Сул.

Зърненият сектор на Аржентина също отчита позитивни сигнали. Борсата в Росарио повиши прогнозата си за соята за сезон 2024/25 до 48.5 млн. тона, благодарение на ускорения темп на жътвата и по-добри от очакваните добиви. Също така, борсата в Буенос Айрес прогнозира 7.2 млн. хектара за пшеница – най-голямата засета площ за последните 15 години, като сеитбата предстои да започне в близките седмици.

В Китай сеитбата на царевица напредва в североизточните провинции при благоприятна почвена влага. LSEG запази прогнозата си за сезон 2025/26 на 299.4 млн. тона, подпомогната от увеличение на засетите площи с 0.5% и наднормени пролетни валежи. Прогнозите за лятото обаче са противоречиви: моделът EC очаква топло и влажно време, а CFS моделът предупреждава за суша и горещини в края на сезона.

Износът на зърно от Русия се срина през април, като морските доставки паднаха с 61.3% на годишна база до 2.4 млн. тона. Причините бяха износните квоти от февруари и лошото време. Министерството на земеделието сега очаква 20% спад в износа за 2024/25 г., с общ обем между 55–57 млн. тона. Най-силно засегнати са черноморските и каспийските маршрути, а балтийските отчели спад от 31.5%.

Украйна поддържа прогнозата си за зърнена реколта от 56 млн. тона въпреки сушата и сланите в южните региони. Земеделското министерство запазва умерен оптимизъм, но консултантите от APK-Inform намалиха прогнозата си с почти 4%, посочвайки до 40% щети върху зимната пшеница. Към 8 май са засети 76% от пролетните култури, като юнските условия ще бъдат решаващи.

По отношение на биогоривата, Министерството на енергетиката на САЩ отчете производство на етанол от 0.993 млн. барела/ден, под очакванията на пазара. Запасите се увеличиха до 25.445 млн. барела, с ръст от 1% за седмицата. Междувременно EPA потвърди, че през април са генерирани 1.16 млрд. D6 кредита, спрямо 1.21 млрд. през март. Кредитите за биодизел (D4) нараснаха леко до 592 млн..

Докладът на NOPA за преработката даде смесени сигнали. Обемът на преработка през април достигна 190.226 млн. бушела, над пазарните очаквания и с 12.27% над нивото от миналата година. Въпреки това, запасите от соево масло нараснаха до 1.53 млрд. паунда, с 1.96% увеличение спрямо март, което натежа върху цените и допълнително понижи соевите фючърси.

Геополитическите рискове отново се проявиха в рамките на преговорите в Азиатско-тихоокеанския регион. Най-голямата земеделска асоциация в Япония настоя правителството да отхвърли всяко ново търговско споразумение със САЩ, което би застрашило местното земеделие. Тъй като президентът Тръмп настоява за по-широк достъп на американски ориз, соя и царевица до японския пазар, този отпор може да повлияе на предстоящите търговски преговори, особено в контекста на APEC.

Предстоящите дни остават критични за глобалните зърнени пазари. Търсенето за износ, променливото време, политическите регулации и геополитическите конфликти ще продължат да оформят пазарните настроения и движенията на цените на пшеницата, царевицата и соята.