Пшеница
Фючърсите на пшеницата започнаха сесията в четвъртък с умерени повишения след силно представяне в предходния ден. Юлският контракт на CBOT се отвори на $5.28¼, с ръст от 3½ цента спрямо сряда. Пазарът продължава да оценява добрите добиви, отчетени при обиколката на реколтите в Канзас, както и силните сигнали за международно търсене, включително търгове от Алжир и Саудитска Арабия.
Царевица
Царевицата отвори на $4.46¾, с покачване от 1¼ цента спрямо предходния ден. Търговците преценяват подобрените метеорологични условия за вече засадените полета, но също така отчитат възможни закъснения при нови сеитби поради очаквани обилни валежи в основните царевични пояси на САЩ.
Соя
Соята обърна посоката си след средноседмичния ръст и започна деня с понижение. Юлските контракти отвориха на $10.64¼, със спад от 13½ цента спрямо сряда. Спадът е резултат от натиск в пазара на соево масло, обусловен от по-слаби прогнози за задължителните обеми биогорива (RVO) и поевтиняване на суровия петрол.
Ключови глобални развития, влияещи на зърнените пазари
Износната активност остава основен фокус през тази седмица. Докладът за експортните продажби на USDA се очаква да покаже слаба до умерена активност: при пшеницата се допуска дори нетно намаление, докато за царевицата се прогнозират между 0.9 и 1.5 млн. тона за стара реколта, а за соята – между 200 000 и 500 000 тона за стара и приблизително толкова за нова реколта. Тези стойности са важен индикатор за стабилността на глобалното търсене.
Обиколката на пшеничните посеви в Канзас продължава да поддържа оптимизъм, като средните добиви вече достигат 53.3 бушела на акър, значително над миналогодишните 42.4. Финалната прогноза за щата се очаква в четвъртък. Все пак в някои части на Небраска сушата остава проблем, особено за твърдата зимна пшеница. Докато зимната пшеница изглежда обещаваща, лошата почвена влажност в Северните равнини оказва натиск върху очакванията за пролетната пшеница.
Алжир предизвика интерес с покупката на 660 000 тона пшеница, докато Саудитска Арабия обяви търг за 655 000 тона. Тези големи международни сделки се възприемат като бичи сигнали за глобалното търсене на пшеница. В същото време, Strategie Grains повиши прогнозата си за производството на пшеница в ЕС с 1.7 млн. тона до 129.8 млн. тона, което създава смесена картина относно предлагането.
Времето играе сложна роля в двете Америки. В САЩ, влажен атмосферен фронт преминава през Северните и Централните равнини с очаквани силни валежи в Дакота и Небраска. Това може да подобри влагозапасите, но също така крие риск от забавяне на сеитбата. В части от Канада и Северните равнини се очакват слани, които предизвикват тревоги за развитието на пролетната пшеница.
В Южна Америка, бразилската агенция CONAB повиши прогнозата си за производството на царевица с 2.14 млн. тона до 126.9 млн. тона, основно заради подобрени перспективи за втората реколта. Производството на етанол от царевица в Бразилия бележи ръст, като се очаква да се удвои в следващите години. Това се подкрепя от правителствени планове за увеличаване на изискванията за смесване на етанол и разширяване на производството от сорго.
В Аржентина жътвата на соя отново е в ход след забавяния поради лошо време. Борсата в Росарио повиши прогнозата си за производство на соя за сезон 2024/25 до 48.5 млн. тона. Също така, борсата в Буенос Айрес прогнозира засети площи с пшеница от 7.2 млн. хектара, най-голямата площ за последните 15 години – знак за увереност в дългосрочната зърнена продукция.
Китайската прогноза за царевицата е положителна. Най-новите данни предвиждат производство от 299.4 млн. тона за сезон 2025/26. Пролетната сеитба е в ход и се подпомага от благоприятна почвена влажност. Прогнозата за лятото обаче е несигурна – според модела EC се очакват топло и влажно време, благоприятно за добивите, докато CFS моделът предвижда по-сухи и горещи условия.
Износът на зърно от Русия рязко е намалял през април. Морските доставки са спаднали с над 61% на годишна база поради износни квоти и лошо време, като транспортът през Черно море е намалял до 2.2 млн. тона. Общият износ за сезон 2024/25 се очаква да бъде с 20% по-нисък спрямо рекордния минал сезон, което стяга глобалното предлагане на пшеница.
Украйна запазва прогнозата си за зърно от 56 млн. тона въпреки серия от неблагоприятни метеорологични събития, включително слани и суша в южните региони. Земеделското министерство остава предпазливо оптимистично, но частни консултанти вече намаляват очакванията си. Някои прогнози предвиждат 4% по-ниска обща реколта и над 7% спад в производството на царевица спрямо предходните оценки.
САЩ отчетоха спад в кредитите за възобновяеми горива, което подсказва за намалена активност по смесване на етанол. През април са издадени 1.16 млрд. D6 кредита, в сравнение с 1.21 млрд. през март. Това съвпада с по-слаби данни от EIA за производството на етанол, което падна под 1 млн. барела дневно – най-ниско ниво от септември – въпреки покачващите се запаси и рафинерни входове.
От страна на маслодайните култури, соята пострада от отслабващия пазар на соево масло на фона на регулаторни закъснения и спад на цените на петрола. Пазарните участници очакват забавяне в публикуването на задължителните обеми за биогорива (RVO). Предстоящият доклад на NOPA вероятно ще покаже спад от 5.1% в преработката на соя за април на месечна база, но ръст от 9% на годишна.
Накрая, геополитическото напрежение в търговията продължава да тлее. Най-голямата земеделска организация в Япония призова правителството да отхвърли нови търговски споразумения със САЩ, които биха могли да навредят на вътрешното земеделие, особено вносът на ориз и соя. Докато търговските преговори продължават, а САЩ настояват за по-широк достъп, пазарните участници следят внимателно всяко развитие, което би могло да повлияе на двустранните зърнени потоци.
С напредването на сесията търговците ще наблюдават внимателно експортните отчети, метеорологичните развития и политическите сигнали, за да преценят краткосрочната посока и да позиционират рисковете на глобалния зърнен пазар.