Обзор на културите – Цени при отваряне на търговията във вторник, 13 май (Чикаго, юлски договори 2025 г.)
Пшеница
Фючърсите на пшеницата продължиха низходящата си тенденция във вторник, като договорът за юли 2025 на Чикагската борса (SRW) отвори при цена от $5.15¼ за бушел. Това следва понижение от 6½ цента в понеделник, предизвикано от негативните данни от USDA, които оцениха производството на зимна пшеница на 1.382 милиарда бушела – над пазарните очаквания. Въпреки подобреното състояние на реколтата в САЩ и стабилните инспекции за износ (405 170 тона през миналата седмица), прекомерното предлагане на световните пазари и силната прогноза за производство оказаха натиск върху цените. Световният запас бе повишен до 265.21 млн. тона, като се очаква новите запаси да достигнат 265.73 млн. тона. Търговците също са предпазливи заради огнището на пшеничен акар в Канзас, което може да застраши бъдещото предлагане.
Царевица
Царевицата отвори във вторник на ниво от $4.48 за бушел за юлския договор, запазвайки стойността си след спад от 1¾ цента в понеделник. Въпреки добрия напредък на сеитбата – 62% завършени спрямо петгодишната средна стойност от 56% – и по-бързото поникване, натискът върху цената идва от рекордната прогноза на USDA за производство от 15.82 милиарда бушела. Производството в Бразилия беше коригирано нагоре до 130 млн. тона, докато прогнозата за Аржентина остана на 50 млн. тона. Макар че проверките за износ на царевица в САЩ достигнаха 1.224 млн. тона миналата седмица, динамиката на износа се забави спрямо предходната седмица. Съществуващите запаси бяха намалени с 50 млн. бушела, но новите запаси се очаква да достигнат 1.8 милиарда бушела, като настроенията остават предпазливи.
Соя
Соята започна търговията във вторник при цена от $10.71¼ за бушел, запазвайки силните печалби след ръст от 19½ цента в понеделник. Позитивната тенденция бе подкрепена от силни седмични инспекции за износ – 426 077 тона – и обновен оптимизъм след 90-дневно търговско примирие между САЩ и Китай. Прогнозите на USDA също подкрепиха цените, като показаха намалени запаси от стара реколта до 295 млн. бушела и очаквано ново производство от 4.34 млрд. бушела. Въпреки че световният запас за 2024/25 г. беше леко повишен до 123.18 млн. тона, спекулативното търсене и силното търсене от Египет, Индонезия и Мексико задържаха фючърсите на високи нива.
Ключови глобални фактори и пазарни новини
Седмицата започна с важна геополитическа промяна, тъй като САЩ и Китай обявиха 90-дневно прекратяване на ескалацията на митата. Таксите бяха намалени до 10% за американски стоки, влизащи в Китай, и 30% за китайски стоки, влизащи в САЩ. Това развитие породи оптимизъм на аграрните пазари, особено при соята и пшеницата, като търговците се пренасочиха в очакване на засилени двустранни потоци и по-висок износ от САЩ.
Вносът на пшеница в Китай се ускори заради сериозна гореща вълна в провинция Хенан, където се отглежда значителна част от китайската пшеница. Правителството осигури между 400 000 и 500 000 тона пшеница от Австралия и Канада – първите покупки от Австралия от миналата година насам. Това се разглежда като възобновено опортюнистично търсене на фона на нарастващите климатични рискове.
В Бразилия вниманието беше насочено към предложен железопътен инфраструктурен проект, който ще свързва пристанище Чанкай в Перу с вътрешността на Бразилия, съкращавайки маршрута до Азия с над 6000 мили. Проектът, който е в процес на обсъждане с Китай, би променил логистичните предимства на Бразилия и би затвърдил позицията ѝ като водещ износител на зърно в света.
Износът на соя от Бразилия остава силен въпреки ранни логистични затруднения. Прогнозата за реколта се запази на 169 млн. тона, а очакваният годишен износ може да достигне рекордните 108.3 млн. тона. Към началото на май 57% от реколтата вече е продадена, като и продажбите за 2025/26 също се ускоряват. Въпреки това, премиите за износ намаляха след споразумението между САЩ и Китай, което отразява очакванията за засилен американски износ към Китай.
Цените на царевицата в Бразилия обаче се понижиха заради добри добиви и отслабване на местната валута. Купувачите отлагат подписването на договори в очакване на допълнителни понижения, въпреки че износът през април достигна 178 000 тона – 170% повече спрямо миналата година. Пазарът остава предпазлив, макар добивите да се възползват от благоприятното време.
Аржентина отчете смесено време, което подпомогна жътвата и подобри влагозапаса за сеитба на зимна пшеница. Зърнената борса в Буенос Айрес повиши прогнозата за соята до 50 млн. тона. Въпреки това, бъдещите дъждове ще бъдат решаващи за запазване на добивния потенциал за настоящата и следващата реколта.
В Украйна пролетната сеитба достигна 4.32 млн. хектара или 76% от планираното. Въпреки напредъка, анализатори от APK-Inform понижиха прогнозата за реколтата през 2025 г. с 3.8% поради намалени очаквания за добива на царевица. Очакваният износ за сезона 2025/26 е намален до 40.9 млн. тона спрямо предишните 42.6 млн.
Индия отчете значително подобрение в прогнозата за мусоните, като се очаква валежите да започнат на 27 май – пет дни по-рано от нормалното. Това е най-ранното начало за последните пет години и е решаващо за половината от обработваемите земи в страната, които разчитат изцяло на мусоните. Ранните валежи могат да доведат до увеличени посеви на ориз, царевица, соя и други летни култури, като така се намаляват опасенията за продоволствената сигурност в региона.
Времето в САЩ остава разнообразно. Северните равнини се възползваха от топли и сухи условия, благоприятни за сеитба, въпреки че се прогнозират бури по-късно през седмицата. Средният Запад регистрира по-високи от нормалните температури, но се очаква захлаждане с валежи. Централните и южните равнини изпитаха променливи температури и валежи, докато долината на Мисисипи остана пренаситена с влага. Тези условия продължават да влияят върху напредъка на сеитбата и очакванията за добиви.
Из цяла Европа валежи подобриха условията във Франция, Испания и Полша, подпомагайки развитието на меката пшеница и царевицата. В Германия обаче сушата продължи, което предизвика притеснения за водния стрес. В Черноморския регион разпръснати превалявания подобриха влагозапасите в почвата, но студеният въздух доведе до локални слани.
Малайзийският пазар на палмово масло показа значително движение, като запасите за април се повишиха с 19.4% до 1.87 млн. тона заради нараснало производство и по-слабо вътрешно търсене. Това натрупване на запаси може да окаже натиск върху цените, въпреки че палмовото масло остава ценово конкурентно спрямо други растителни масла.
Спекулативното позициониране на американските фючърсни пазари се промени. Късите позиции при пшеницата бяха намалени, докато при царевицата и соята се наблюдава лек спад в дългите позиции. Общото настроение се подобри след търговската договорка между САЩ и Китай, като се очаква USDA и глобалните корекции в търговията да определят тенденциите до края на седмицата.