Дневен Обзор 06.05.2025

Фючърсите на зърнените култури показват смесени движения, тъй като глобалните метеорологични условия, динамиката на износа и ревизираните прогнози за производство оформят пазарните очаквания.

Пшеница

Цените на пшеницата се възстановяват във вторник сутрин, след като паднаха на всички три основни американски пазара в понеделник. Договорите за зимна пшеница показват ранен ръст, докато пролетната пшеница остава леко по-слаба. SRW пшеницата в Чикаго затвори в понеделник на $5.31¼ за бушел, с понижение от 11¾ цента, но във вторник сутрин се покачи с 5¼ цента. Инспекциите за износ намаляха до 310 326 метрични тона миналата седмица, спад от 42.2% спрямо предходната седмица, като Мексико и Филипините бяха основните дестинации. Засаждането на пролетната пшеница е с напредък от 44%, изпреварвайки средните стойности. Състоянието на зимната пшеница се подобри леко до 51% добро/отлично. Руската консултантска компания IKAR повиши прогнозата си за производството на пшеница до 83.8 милиона метрични тона и очаква износът да достигне 41.3 милиона тона, което сигнализира за силно предлагане от Черноморския регион.

Царевица

Фючърсите на царевицата се покачиха с 2¾ цента във вторник сутрин след рязък спад от близо 15 цента в понеделник. Юлският договор започна с цена от $4.54¼. Бързият напредък на засаждането в района на царевичния пояс на САЩ и благоприятните прогнози за втората реколта в Бразилия оказаха натиск върху пазара в началото на седмицата. Данните на USDA показват, че 40% от царевичната реколта в САЩ вече е засадена – напредък спрямо миналата година и петгодишната средна стойност. Инспекциите за износ възлизат на 1.61 милиона метрични тона, като Мексико, Япония и Колумбия водят класацията. Ревизираната прогноза за царевицата в Бразилия е вече 135.4 милиона тона, подкрепена от добро време и силно търсене на царевичен етанол. Междувременно Южна Корея продължава да купува активно – с 200 000 метрични тона, закупени за една нощ.

Соя

Фючърсите на соята са под натиск, падайки с още 2 цента във вторник сутрин след по-широк спад в понеделник. Юлските договори започнаха с $10.45½, с понижение от 12½ цента. USDA съобщи за бързи темпове на засаждане – 30% от реколтата вече е в земята, а 7% е поникнала, като и двете стойности изпреварват сезонните средни. Инспекциите за износ паднаха с 29.2% спрямо предходната седмица до 324 101 метрични тона, с Мексико, Китай и Япония като водещи дестинации. Отвореният интерес спадна с 1 015 контракта, което отразява намалена спекулативна активност. Цените на соевото брашно и соевото масло също спаднаха, отразявайки общия мечи тон в сектора.

Глобални фактори, влияещи върху зърнения пазар – 6 май 2025 г.

Облекчението от суша в САЩ и Бразилия ускорява засаждането, като създава условия за висок производствен потенциал. Очаква се сухото време в царевичния пояс на САЩ да продължи през следващите 10 дни, подпомагайки бързото засяване на царевица и соя и поддържайки очакванията за добри добиви.

В Бразилия последен етап от валежи подобри влагата в почвата в някои централни региони, но в прогнозите до 20 май се очаква засушаване. Това поражда опасения за късно засадените култури, въпреки че ранните насаждения се възползват от предходните дъждове.

Аржентина се сблъсква със смесени метеорологични условия. Валежи се очакват до четвъртък в ключови производствени райони като Кордоба, Санта Фе и Буенос Айрес, но в петък ще настъпи сухо време. Температурите остават над нормата, което подпомага късната вегетация и жътвата.

Северната равнина на Китай се затопля бързо, което благоприятства пролетното засяване. Това развитие вероятно ще засили търсенето на зърно в средносрочен план с интензифициране на вътрешните аграрни дейности.

В Индия се очакват валежи в западните региони, които временно могат да забавят жътвата на пшеница. Въпреки това се очаква влиянието да бъде ограничено, а напредъкът на кампанията остава стабилен.

Цените на палмовото масло в Малайзия паднаха с 0.81% през нощта до 3 796 рингита поради слабо търсене и макроикономически притеснения. Това оказва влияние и върху пазарите на растителни масла, включително цените на соевото масло в САЩ и Китай.

Данните на USDA за напредъка на културите показват ускорени темпове на засаждане при всички основни култури. Царевицата е засадена на 40% (срещу 24% миналата седмица), соята – 30% (срещу 18%), а пролетната пшеница – 44% (срещу 30%). Тези темпове допринасят за мечи настроения, особено при подобрени метеорологични условия.

Инспекциите за износ показват спад в обемите при пшеницата и соята, но износът на царевица остава сравнително стабилен. Мексико продължава да е водещ пазар за трите основни култури, демонстрирайки устойчиво търсене от Северна Америка.

Прогнозата за царевицата в Бразилия беше повишена от Céleres до 135.4 милиона тона, благодарение на благоприятните условия в края на април и повишената продуктивност на втората реколта, която започва да се жъне през юни. Търсенето на етанол от царевица в страната също поддържа стабилността на вътрешните цени.

На бразилския пазар на пшеница цените се повишиха през април до най-високите нива за 2025 г., подкрепени от ограничено предлагане. Въпреки това ликвидността остана ниска, тъй като производителите бяха съсредоточени върху аграрните дейности. Cepea съобщи за лек спад в цените през последната седмица на април поради намалено търсене на внос и по-ниски обеми на износ спрямо 2024 г.

Експортните канали в Аржентина са под напрежение, след като два кораба – Karlino и Pacific Seagull – заседнаха в река Парана. Това ограничава дълбочината на плаване и нарушава износа на зърно от хъба Росарио. Навигационното препятствие се наблюдава внимателно, тъй като може да окаже влияние върху южноамериканските потоци през следващите дни.

Китайските аграрни фючърси се търгуват на по-ниски нива за всички зърнени и маслодайни култури, включително спад от 7 юана при соята и 2 юана при царевицата. Тези движения отразяват по-широки настроения на риск-избягване и могат да навредят на конкурентоспособността на американския износ, ако се задържат.

Повишената прогноза на Русия за пшеница от IKAR може да доведе до по-силна конкуренция на глобалните експортни пазари. С производствена прогноза от 83.8 милиона метрични тона и износ от 41.3 милиона тона, Черноморският регион остава ключов фактор за формирането на глобалните цени на пшеницата.