Борсов Коментар 06.05.2025

Основните зърнени фючърси в САЩ започнаха седмицата със спад, повлияни от благоприятните метеорологични условия за полска работа, слабото търсене на етанол и странични продукти от маслодайни култури, както и стабилното глобално предлагане. Данните за износа донесоха известна подкрепа, но пазарният риск остана слаб при повечето контракти.

Пшеница

Фючърсите на пшеницата започнаха седмицата под натиск, като контрактите за юли на борсата в Чикаго (SRW) затвориха на $5.31¼, спад от 11¾ цента. Въпреки силния завършек в петък и покупката на 68,650 тона пшеница от Тайван, спекулативните къси позиции натежаха сериозно. Докладът на CFTC показа, че нетните къси позиции са се увеличили до над 121,000 контракта – най-високото ниво от май 2023 г. USDA отчете инспекции на износа в размер на 310,326 тона – спад с 42% спрямо предходната седмица. Основните дестинации бяха Мексико и Филипините. Сеитбата на пролетна пшеница в САЩ достигна 44% – над петгодишната средна стойност, а състоянието на зимната пшеница леко се подобри до 51% в добро/отлично състояние. Междувременно, руската агенция IKAR повиши прогнозата за реколта до 83.8 млн. тона, засилвайки международната конкуренция.

Царевица

Фючърсите на царевицата завършиха понеделник с рязък спад – юлските контракти затвориха на $4.54¼, спад от 14¾ цента. Цените бяха подложени на натиск от подобрените метеорологични условия за сеитба в „Corn Belt“ и добрия напредък на втората реколта в Бразилия. Сеитбата в САЩ достигна 40%, изпреварвайки средната стойност за пет години. Инспекциите на износа достигнаха 1.61 млн. тона, малко под нивата от предходната седмица, но с почти 24% над миналогодишното ниво. В Бразилия, Celeres повиши прогнозата си до 135.4 млн. тона. В допълнение, инвеститорите намалиха дългите си позиции, а поевтиняването на суровия петрол допълнително засили натиска върху цените.

Соя

Фючърсите на соята също се понижиха – контрактите за юли затвориха на $10.45½, спад от 12½ цента. Износът възлезе на 324,101 тона, спад с 29% спрямо предходната седмица. Китай, Япония и Мексико бяха основните купувачи. Въпреки добрите маржове за преработка и по-ранния експортен оптимизъм, пазарът се намира под натиск от разширяващото се предлагане в Бразилия и отслабващото търсене на соево масло – особено в сектора на биогоривата. USDA отчете, че сеитбата в САЩ е достигнала 30%, а покълването – 7%. StoneX повиши прогнозата за бразилската реколта до 168.4 млн. тона заради добри добиви в Мато Гросо. В Аржентина жътвата върви гладко, като производителите предпочитат спот пазари пред дългосрочни договори, в очакване на по-добри цени.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Юли 195.11 -4.41
Царевица Юли 178.83 -5.81
Соя Юли 384.16 -4.59
Соев шрот Юли 325.73 -1.54

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 202.25 -5.25
Царевица Юни 195.75 -3.00
Рапица Август 469.00 +0.41

 

Ключови глобални фактори

Метеорологичните предизвикателства в Украйна продължават. Комбинацията от тежки слани, бързи затопляния и продължителна суша през април повлияха негативно на пролетните култури. До 2 май са засети 3.2 млн. хектара, но Министерството на земеделието предупреждава, че валежите през май и юни ще бъдат критични за добивите.

В Бразилия сухият сезон започна официално. Царевицата все още се възползва от натрупаната влага, но за започване на сеитбата на пшеница са необходими нови валежи. Очаква се студен фронт да донесе облекчение в южните части по-късно тази седмица.

Аржентина отчете сухо време през уикенда, което подпомогна жътвата на царевица и соя. Все пак се очакват фронтове, които могат временно да прекъснат жътвата, но също така да подобрят почвената влага за предстоящата сеитба на пшеница.

Резервите от палмово масло в Малайзия са се увеличили с 15% през април – най-големият скок от 20 месеца. Възстановяването на производството след празниците и благоприятното време допринесоха за натрупването. Засиленият рингит и слабите глобални икономически сигнали може да окажат допълнителен натиск върху цените на палмовото и соевото масло.

Цените на царевицата в Бразилия спаднаха с 9% през април заради слабо вътрешно търсене. При добри климатични условия и високи очаквания за втората реколта, продавачите бързат да реализират продукцията си, докато купувачите изчакват допълнителен спад.

Ценовият натиск върху соята в Бразилия и Аржентина се задълбочава поради големите наличности и добрия напредък на жътвата. До 26 април, 94.8% от площите в Бразилия вече бяха ожънати. Според CEPEA, индексите за соя, соев шрот и соево масло са отбелязали понижение през април.

Руското зърнено пристанище в Новоросийск продължава да работи нормално след украински дронов удар. Няма нанесени щети, но инцидентът подчертава крехкостта на черноморските търговски маршрути.

Япония обяви намерението си да увеличи вноса на царевица и соя от САЩ в рамките на търговски преговори – добра новина за американските износители на фона на нестабилното китайско търсене.

Индонезия отчете потребление на биодизел от 4.3 млн. килолитра от януари до април, движено основно от индустриалния сектор. Това оказва подкрепа на пазара за палмово и соево масло.

Производството на месо в САЩ леко се повиши миналата седмица – свинско с 2.3%, говеждо с 0.8%, но годишно то остава под нивата от 2024 г. Търсенето на фуражи ще зависи от динамиката при преработвателите.

Метеорологичната обстановка в САЩ остава разнородна – Северните равнини отново се изсушават, с риск от нова суша, докато Южните са под заплаха от наводнения, които забавят полската работа.

В Европа валежите през уикенда подпомогнаха ранната сеитба, особено в Югоизточна Европа. Северната част остана суха, което подпомага напредъка, но промените в атмосферните системи изискват наблюдение.

В Черноморския регион паднаха леки валежи в северозападната част, но южните и източните райони продължават да страдат от недостиг на влага. Очаквани нови атмосферни смущения може да подобрят условията, въпреки че рискът от слани остава висок в Беларус и северозападна Русия.