Дневен Обзор 05.05.2025

Смесени движения белязаха началото на седмицата на фючърсните пазари в Чикаго, като пшеницата показа продължаваща волатилност, царевицата отбеляза допълнителен спад на фона на несигурното търсене, а соята леко отстъпи след неотдавнашни покачвания.

Фючърси на земеделски култури в САЩ – откриващи цени за договори юли 2025 г.

Пшеница – $5.43 (↓4 цента спрямо предходното затваряне)
Пазарите на пшеница започнаха седмицата с лек натиск след силно покачване в края на миналата седмица. Юлският контракт на чикагската SRW пшеница отвори на $5.43, след като беше скочил с 12 цента в петък. Възходът се оказа краткотраен, тъй като спекулативните къси позиции остават високи. Според доклада на Commitment of Traders, нетните къси позиции са се увеличили до над 121 000 контракта – най-високото ниво от май 2023 г. Контрактите на HRW в Канзас Сити и HRS в Минеаполис също показаха предходни печалби, но началото на седмицата е белязано от конкуренция на световните пазари и мечи настроения. Износът на пшеница от САЩ беше подкрепен от покупка на Тайван от над 68 000 тона, докато рейтингите за меката френска пшеница останаха стабилни на 74% добро до отлично състояние.

Царевица – $4.69 (↓3 ¾ цента спрямо предходното затваряне)
Царевичните фючърси отвориха по-ниско в понеделник – $4.69 за юлския контракт, продължавайки низходящия тренд след спад от 16½ цента миналата седмица. Слабото търсене на етанол и променящите се позиции на търговците продължават да оказват натиск върху цените. Управляваните капитали намалиха дългите си позиции с над 41 000 контракта, отразявайки намаляваща увереност. Освен това, прогнозите за втората реколта царевица в Бразилия бяха повишени с 2.7 млн. т до 104.3 млн. т, подсказвайки за продължаващо силно глобално предлагане. В САЩ валежите остават оскъдни в ключови щати, което подпомага сеитбата, но създава регионални дисбаланси.

Соя – $10.58 (↓4 ½ цента спрямо предходното затваряне)
Соята започна понеделник с лек спад до $10.58 за юлския контракт, след като затвори миналата седмица с минимална загуба от 1¼ цент. Въпреки по-ранните покачвания, движени от силни маржове при преработката и износната активност, настоящият натиск произтича от спадащи премии и високо предлагане от Южна Америка. StoneX повиши прогнозата си за соевото производство в Бразилия до 168.4 млн. т заради силни добиви в Мато Гросо. Отвореният интерес нараства, като управляваните капитали вече държат нетно над 38 000 дълги позиции. Въпреки това, нарастващото предлагане и слабата търсенето на соево масло, особено в биоенергийния сектор, ограничават потенциала за ръст.

Ключови фактори, оформящи днешния пазар на зърнени култури

Пролетните перспективи за реколтата в Украйна продължават да бъдат под влияние на екстремните климатични условия през април. Силни слани, последвани от резки горещини и засушавания, са повлияли негативно на развитието на културите. Темпото на сеитба достигна 3.2 млн. хектара към 2 май, но дефицитът на почвена влага буди нарастващо безпокойство. Министерството на земеделието предупреждава, че валежите през май и юни ще бъдат решаващи за добивите.

Бразилия официално навлезе в сухия сезон, като по-голямата част от засетите площи получават минимални валежи. Натрупаната влага от влажния сезон поддържа развитието на царевицата, но нови валежи са необходими за старта на сеитбата на пшеница. Очаква се студен фронт по-късно тази седмица да донесе така необходимите дъждове в южните райони.

Аржентина отчете по-сухо време през уикенда, което подпомогна жътвата на соя и царевица. Въпреки това, смесени условия и предстоящи разпръснати валежи могат временно да нарушат жътвената дейност, но и да подобрят влагата в почвата за ранна сеитба на пшеница. Балансът между напредък и валежи ще бъде ключов през седмицата.

Резервите от палмово масло в Малайзия нараснаха с 15% през април – най-големият месечен ръст от 20 месеца насам. Възстановяване на производството след празниците и подобрени климатични условия допринесоха за този ръст. Цените може да се окажат под натиск, ако износът се увеличи и рингитът се засили. Това развитие може да се отрази и върху световното търсене на растителни масла, включително соево масло.

На царевичния пазар в Бразилия цените се понижиха с 9% през април заради ниско вътрешно търсене и опасения от допълнително обезценяване. Метеорологичните условия благоприятстват втората реколта, което кара купувачите да изчакват допълнителни ценови спадове.

Соята в Бразилия и Аржентина също е под натиск – високото предлагане и благоприятният напредък на жътвата натежават на експортните премии. В Бразилия до 26 април бяха ожънати 94.8% от площите. Производителите бяха активни на спот пазара, за да осигурят ликвидност, но много от тях очакват по-добри цени в краткосрочен план.

Зърненият терминал в Новоросийск (Русия) остана напълно оперативен след украинска атака с дрон. Макар инфраструктурата да не е засегната, събитието подчертава постоянните геополитически рискове за зърнения износ от Черноморския регион.

Япония изрази интерес за увеличаване на вноса на царевица и соя от САЩ в рамките на текущи търговски преговори. Това ще даде тласък на американските износители, особено при намаляващата роля на Китай като водещ купувач на соя.

Индонезия отчете потребление на биодизел от 4.3 млн. килолитра до април. Промишленият сектор води ръста на търсенето, което може да продължи да подкрепя глобалните пазари на растителни масла – особено соево и палмово масло.

Производството на животински продукти в САЩ отчете умерено повишение – с 2.3% за свинско и 0.8% за говеждо месо спрямо предходната седмица. Въпреки това, кумулативните данни за годината остават под нивата от 2024 г. Търсенето на фуражи може да варира в зависимост от промените в производствените стратегии.

Времето остава ключов фактор за основните земеделски региони в САЩ. В Северните равнини се очакват оскъдни валежи тази седмица, с риск от ново засушаване. В Южните равнини продължава опасността от наводнения вследствие на интензивни дъждове, което забавя полските дейности.

Европа получи обилни валежи през уикенда, особено в югоизточните райони. Северните региони остават по-сухи, което подпомага сеитбата. Тези условия ще улеснят ранния прогрес, но е необходимо допълнително наблюдение, тъй като атмосферните системи се променят.

В Черноморския регион паднаха слаби валежи в северозападната част, докато южните зони продължават да страдат от недостиг на влага. Очакват се нови смущения тази седмица, които потенциално могат да подобрят перспективите. Въпреки застудяването, не се очакват щети от слана, макар рискът да остава висок в Беларус и северозападна Русия, където растежът на пшеницата е изостанал.