Отваряне на американския пазар – договори за юли 2025 г.
Пшеница – $5.41 ¾ (+10 ½ цента)
Фючърсите на пшеницата започнаха петъчната сесия с рязък ръст, като продължиха импулса от по-рано през седмицата. Договорът за юли на Чикагската борса (SRW) отвори на $5.41 ¾, с повишение от 10 ½ цента спрямо затварянето в четвъртък. Загрижеността за метеорологичните условия продължава да влияе на пазара, особено заради постоянните валежи в ключовите зони за отглеждане на твърда и мека червена зимна пшеница (HRW и SRW), които подобряват влагата в почвата, но забавят работата на полето. Данните на USDA показват седмичен износ на стара реколта пшеница в размер на 75 005 метрични тона – възстановяване спрямо предишните нетни намаления. Новите продажби възлизат на 238 300 тона, като основно търсене идва от Южна Корея и Нигерия. През нощта Южна Корея закупи допълнителни 35 800 тона американска пшеница, докато рейтингът на френската мека пшеница остана стабилен – 74% в добро до отлично състояние.
Царевица – $4.74 ¾ (+2 ½ цента)
Пазарът на царевица започна петък с леко повишение, като договорът за юли се покачи до $4.74 ¾, с ръст от 2 ½ цента. Макар че в четвъртък цените спаднаха, очакванията за износ и данните за етанола осигуриха известна подкрепа. USDA отчете 1.014 милиона метрични тона царевица от старата реколта, като Мексико отново беше основният купувач. Продажбите на нова реколта добавиха още 244 704 тона. Метеорологичните прогнози са смесени в района на Corn Belt, създавайки неравномерни условия за сеитба. Зоната на засушаване за царевицата намаля с шест пункта миналата седмица до 20%. Данните за етанол от март показват използвани 454.2 милиона бушела царевица – спад от 3.79% на годишна база – което внася известна предпазливост въпреки стабилното търсене.
Соя – $10.53 ½ (+3 ¼ цента)
Фючърсите на соята продължиха възходящата си тенденция при отварянето в петък, като договорът за юли стартира при $10.53 ½ – увеличение от 3 ¼ цента. Пазарът беше подкрепен от позитивни данни за износ и силни показатели за преработка от последния отчет на USDA. Износът от старата реколта възлезе на 428 227 тона миналата седмица, като Китай закупи 139 400 тона. Износът на соев шрот скочи до 328 219 тона – най-високото ниво от 11 седмици, докато продажбите на соево масло спаднаха до 8 200 тона – многоседмично дъно. Преработката на соя през март достигна 206.5 милиона бушела, ръст от 1.49% на годишна база. Реколтата в Аржентина е достигнала 24%, но все още изостава спрямо 36% от същия период миналата година.
Ключови глобални фактори, влияещи върху зърнения пазар
Износът на САЩ отново повиши пазарния тонус, като миналата седмица бяха отчетени силни продажби: 478 хил. тона соя, 1.26 млн. тона царевица и 310 хил. тона пшеница. Мексико оглави покупките на царевица, Китай – на соя, а Нигерия – на пшеница.
CoBank прогнозира, че Мексико може скоро да изпревари Канада като основен пазар за износ на американски селскостопански продукти. Макар подобно развитие да подсили търговските връзки в Северна Америка, скорошното забавяне на мексиканската икономика и обезценяването на песото с 15% будят опасения относно устойчивостта на този растеж.
Метеорологичните условия продължават да влияят на динамиката в САЩ. Докато Южните и Централните равнини се радват на подобрена влага, забавянията в сеитбата се засилват поради непрекъснати валежи. Сухото време в западния Midwest и северните равнини може да позволи напредък при засаждането в тези райони. Междувременно, наводненията по река Мисисипи южно от Мемфис продължават да нарушават логистиката на зърното.
FAO намали прогнозата си за световните запаси от зърно до 868.2 милиона тона за сезон 2024–25 – най-ниското ниво от три години. Въпреки че съотношението запаси-към-потребление остава стабилно, намалението сигнализира за ограничена наличност на фона на отслабващата глобална търговия.
Несигурността около тарифите води до колебания в глобалните цени на храните. Доклад на ООН показва ръст от 1% в индекса на световните цени на храните – най-високото ниво от март 2023 г. Волатилността на валутите и промените в митническата политика са основни причини за скорошното поскъпване на зърнени, месни и млечни продукти.
Вносът на палмово масло в Индия е намалял с 24% през април – пето поредно месечно понижение. Високите цени на палмовото масло пренасочиха търсенето към по-евтиното соево масло, което отбеляза ръст от 2%. Въпреки това, палмовото масло отново се търгува с отстъпка, което може да възобнови търсенето в Индия през май.
Малайзия отчете ръст от 5.1% в износа на палмово масло през април, достигайки 1.121 млн. тона. ЕС остана най-големият купувач, а увеличението на обемите може да стабилизира цените, въпреки отслабеното търсене от Индия.
В Аржентина жътвата на царевица и соя продължава при предимно сухо време, но някои райони вече са прекалено сухи за сеитба на пшеница. Зърнената борса в Буенос Айрес засега запазва прогнозите си, но следи внимателно метеорологичните условия.
Бразилия приключва влажния сезон, като последните валежи поддържат влагата в почвата, благоприятна за наливане на царевица и засаждане на зимна пшеница. Някои южни региони остават сухи, което може да ограничи потенциала на реколтата.
USDA очаква производството на пшеница в Канада да нарасне с 2% през сезон 2025–26, а засетите площи да се увеличат с 2.6%. Земеделците в прериите ще започнат масово сеитба до средата на май, като в южните райони вече е започнало ранното засяване.
Противоречивите сигнали от САЩ по отношение на преработката и биоенергията продължават да влияят върху цените. Преработката на соя през март нарасна с 1.5% до 206.6 милиона бушела, докато използваната царевица за етанол спадна с 3.8%. Употребата на соево масло за биогориво спадна рязко – с 33%, достигайки най-ниското си ниво от началото на 2021 г.
Превозите по река Мисисипи скочиха до 670 000 тона – ръст от 469 000 тона предходната седмица. Обемите на царевицата се увеличиха с 43%, а тези на соята – с 65%. Въпреки това високите цени на баржите и наводненията по течението продължават да създават затруднения в логистиката по основните зърнени коридори на САЩ.