Дневен Обзор 01.05.2025

Пазарите започнаха месеца с колебливо настроение, докато търговците преценяваха предстоящите данни от USDA, глобалните нарушения в доставките и новите развития при износа. Пшеницата и царевицата отбелязаха ранен ръст, докато соята продължи да е под натиск за понижение.

Пшеница – $5,33 ½ (+2 ¾ цента)

Пазарите на пшеница започнаха търговията в четвъртък с подновен оптимизъм след възстановяване в средата на седмицата. Юлският контракт за Chicago SRW се отвори на $5,33 ½, надграждайки печалбата от 5 ¼ цента в сряда. Краткосрочният подем беше подкрепен от умерени валежи в южните равнини на САЩ, които подобряват влагата в почвата, въпреки че забавят полевите дейности. Kansas City HRW отбеляза лек спад, докато пролетната пшеница от MPLS нарасна по-осезаемо. Очакваните по-късно днес данни на USDA за продажби за износ се предвиждат да покажат смесени резултати – от нетни намаления до умерени увеличения за старата реколта, и между 100 000 и 400 000 тона за новата. Макар че износът на пшеница от ЕС остава слаб, ревизираният нагоре експортен прогнозен обем на Русия и продължаващият световен недостиг на предлагане оказаха допълнителна подкрепа.

Царевица – $4,64 ¼ (+3 ¾ цента)

Фючърсите на царевицата започнаха сесията в четвъртък с възходящ импулс, като юлският контракт се отвори на $4,64 ¼ – с почти 4 цента по-високо. Инвеститорите бяха насърчени от данни за повишено производство на етанол и понижени запаси, заедно с потвърдена износна активност. USDA съобщи за частна продажба от 120 000 тона към неизвестна дестинация, а Турция обяви временна безмитна квота за внос на 1 милион тона царевица. Очакванията за днешния отчет за продажби варират между 700 000 и 1,5 милиона тона стара реколта и до 200 000 тона нова. Производството на етанол се е повишило до 1,04 милиона барела дневно, докато използването на царевица за етанол през март се очаква да бъде с 2,6% по-ниско на годишна база.

Соя – $10,43 (–1 ½ цента)

Соята започна деня в четвъртък под натиск, като юлският контракт се понижи с 1 ½ цента след загуба от 8 ¼ цента в сряда. Слабото търсене на биодизел, намалената употреба на соево масло и силната конкуренция от бразилския износ продължават да оказват негативен ефект. Въпреки че аржентинските фермери реализираха най-голямата еднодневна продажба за годината – 230 000 тона, кешовите цени в САЩ се понижиха със 7 ¼ цента до $9,88. Очаква се USDA днес да отчете продажби между 150 000 и 600 000 тона стара реколта. Доставките на соево масло достигнаха 164 контракта за нощта, докато фючърсите на брашно и масло продължават да спадат.

Глобални събития, оформящи днешния зърнен пазар

Украйна отчете спад от 60% на годишна база в износа на зърно през април – до едва 2,27 милиона тона. Износът на пшеница намаля с 56%, а този на царевица – с 61%, като анализатори сочат за причина по-малката реколта и ограничените преходни запаси в резултат на продължаващата война.

Фермерите в Аржентина продадоха 230 000 тона соя във вторник – най-голямото еднодневно количество за 2025 г. досега. Според борсата в Буенос Айрес производствените прогнози остават без промяна, като жътвата на соя е достигнала 23,6%, спрямо 14,5% предходната седмица, подпомогната от сухото време.

Перспективите за износа на руска пшеница остават положителни, като SovEcon повиши прогнозата си до 39,7 милиона тона за сезон 2025–26. Въпреки подобрението, анализаторите продължават да следят засушаването и заплахите от студ в южните региони на страната.

Индийското правителство е изкупило 25,6 милиона тона пшеница от новата реколта – в сравнение с 20,5 милиона тона година по-рано. Целта е да се достигнат 31,2 милиона тона за стабилизиране на вътрешните запаси и подсигуряване на продоволствената сигурност.

Турция въведе временна безмитна квота за внос на 1 милион тона царевица, валидна до 31 юли, за да овладее високите цени и слабата вътрешна продукция. След изтичане на срока митото от 130% ще бъде възстановено. Целта е да се осигурят доставки за фуражни нужди в сектора на птицевъдството и говедовъдството.

Употребата на соево масло в САЩ за биогориво е спаднала до 576 милиона паунда през февруари – най-ниското ниво от февруари 2021 г. и спад от 33% на годишна база. Тази тенденция продължава да оказва натиск върху световните пазари на растителни масла, особено при слабата китайска търсеност.

Данните на Министерството на енергетиката на САЩ показват, че запасите от етанол са намалели до 25,389 милиона барела – най-ниското ниво от януари, докато производството се е повишило леко до 1,04 милиона барела дневно. Износът се е увеличил до 141 000 барела дневно, компенсирайки спада във вътрешното потребление.

Инфраструктурата в бразилските пристанища се разширява след голям търг в Паранагуа. Cargill, BTG Pactual и консорциум между Louis Dreyfus и Amaggi поеха контрола над три терминала, като се очаква инвестициите да увеличат капацитета за насипен износ с почти 5 милиона тона годишно.

Казахстан продължава да увеличава износа си на зърно, достигайки 7,5 милиона тона от септември насам – ръст от 60% спрямо миналата година. Износът за Иран се е увеличил 16 пъти, а за Азербайджан – над 100 пъти, благодарение на подобрената логистика и засиленото търсене в региона.

В САЩ моделите на валежи оформят условията за засаждане. Силни дъждове в Тексас и Канзас подобряват влагата в почвата, но също така забавят полевите дейности. Междувременно, в източния Среден запад по-сухите условия може да позволят навременно засаждане.

В Бразилия дъждовният сезон приключва навреме, като продължаващата влага подпомага сеитбата на зимна пшеница. В Аржентина преобладава сухо време, ускоряващо жътвата на царевица и соя, въпреки че в някои райони почвата става прекалено суха за ранна сеитба на пшеница.

Борсата в Буенос Айрес запази прогнозите си за производство на царевица и соя без промяна, позовавайки се на стабилен напредък на жътвата. Все пак, предстоящите валежи в северна Аржентина биха могли да помогнат за възстановяване на почвената влага преди сеитбата на зимна пшеница.