Борсов Коментар 28.04.2025

Смесено представяне беляза търговската сесия в понеделник, със слабост при пшеницата и царевицата, докато соята успя да реализира умерени печалби.

Пшеница:

Комплексът от фючърси на пшеницата продължи спада си в понеделник, като майските контракти на чикагската мека червена зимна пшеница (SRW) затвориха с понижение от 14 ½ цента на $5.15 ½. Контрактите на твърдата червена зимна пшеница (HRW) от Канзас Сити също отслабнаха с 11 до 14 цента, докато пролетната пшеница от Минеаполис падна с 8 до 10 цента. Въпреки по-добрите данни за седмичния износ — ръст от 26.7% спрямо предходната седмица — и подобрение в състоянието на зимната пшеница (49% оценени като добри или отлични), натискът върху пазара остана силен заради глобални притеснения за предлагането и техническа слабост. Засетите площи с пролетна пшеница в САЩ достигнаха 30%, което е под очакванията, но над средното за последните пет години.

Царевица:

Фючърсите на царевицата имаха труден ден в понеделник, като бяха подложени на натиск вследствие на слабостта при пшеницата. Майският контракт затвори със спад от 3 ¼ цента на $4.75 ½. Данните за седмичния износ бяха умерено положителни, показвайки 1.654 милиона метрични тона експортирани — с 27.4% повече спрямо същата седмица миналата година. Напредъкът при сеитбата остана стабилен, като 24% от американската царевица вече е засета, малко над средния темп. Въпреки това, общото пазарно настроение остана негативно поради цялостната слабост в сектора на зърнените култури.

Соя:

За разлика от зърнените култури, фючърсите на соята отбелязаха умерени печалби в понеделник. Майският контракт затвори с повишение от 2 ¼ цента на $10.52. Цените на физическия пазар на соята също се повишиха. Въпреки отслабването на фючърсите на соевия шрот, фючърсите на соевото масло се възстановиха с ръст от 60–65 точки. Износът на соя за седмицата възлезе на 439 341 метрични тона, което е спад спрямо предходната седмица, но 59.1% повече спрямо същия период през 2024 г. Темпото на сеитба на соя в САЩ нарасна до 18%, значително над средното за последните пет години.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 189.41 -5.33
Царевица Май 187.20 -1.28
Соя Май 386.54 +0.83
Соев шрот Май 316.36 -3.31

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 207.50 -1.75
Царевица Юни 201.25 -1.75
Рапица Май 542.00 +22.75

 

Основни глобални развития, влияещи върху пазара на зърно

Пролетната сеитба в Украйна изостава с 17% на годишна база поради тежки студове в началото на април. Към 24 април бяха засети само 2 милиона хектара, включително важни култури като ечемик, пролетна пшеница и царевица. Нивата на влага в почвите в Украйна са благоприятни, но добивите ще зависят силно от валежите през май и юни.

Освен забавянето на сеитбата, Украйна е изправена пред вероятно намаление на площите засяти със соя с 10–13% заради ниските ценови стимули след рекордната реколта от миналата година. За сметка на това, площите със слънчоглед нарастват, прогнозирайки 14% ръст в производството на слънчогледово олио.

В Северна Америка се очакват предимно сухи условия през май, което е благоприятно за сеитбата, но увеличава риска за културите, чувствителни към влага. Регионът Пампас в Аржентина също ще остане сух, което ще подпомогне прибирането на реколтата от царевица и соя. Междувременно Русия се подготвя за по-влажни от обичайното условия, които могат да повлияят на реколтите.

Бразилия се очаква да засили още повече износа си на соя за Китай и соев шрот за Европа, Югоизточна Азия и Близкия Изток на фона на търговското напрежение между САЩ и Китай. Рекордната реколта на соя от почти 170 милиона метрични тона ще укрепи позициите на страната като надежден глобален доставчик.

Реколтирането на соя в Аржентина продължава с бързи темпове, като вече е прибрана 14.5% от реколтата, значително повече спрямо 4.9% предходната седмица. Борсата за зърно в Буенос Айрес запази прогнозите си за производството на царевица и соя без промени.

Европейският съюз леко намали прогнозата си за производството на зърно за сезон 2025–26 до 280.3 милиона тона, поради малко по-ниска прогноза за меката пшеница. Въпреки това, общото производство се очаква да остане значително над нивата от предходния сезон и над средното за последните пет години.

Износът на палмово масло от Индонезия спадна с 3.4% през март спрямо февруари, особено заради значителни намаления на доставките за Индия и Китай. Тази тенденция може да окаже ефект върху глобалния пазар на растителни масла и маслодайни култури.

Във Франция състоянието на меката пшеница леко се влоши до 74% оценка като добро или отлично. Засаждането на царевица в страната се ускори до 50% завършеност спрямо само 24% по същото време миналата година. Въпреки това, очакваните валежи и възможните наводнения на запад може да забавят допълнително напредъка.

Филипините обявиха намерение да увеличат вноса на американски земеделски продукти, включително соя, в опит да договорят по-ниски мита за своя износ към САЩ, което създава потенциал за увеличено търсене на американска соя.

Производството на червено месо в САЩ се увеличи с 1.1% на годишна база през март. Производството на говеждо месо нарасна с 2.1%, а производството на свинско месо също отбеляза лек ръст, което може да увеличи търсенето на фуражи от царевица и соев шрот.

Логистичните затруднения отново се появиха по река Мисисипи, като превозът на зърно с баржи спадна рязко. Превозът на царевица намаля с 17%, а превозът на соя спадна с 33.5% спрямо предходната седмица. Съответно, тарифите за баржи също отбелязаха значителен спад.

Бразилската компания Copersucar обяви голямо разширение на дейността си в сектора на етанола в САЩ чрез ексклузивно споразумение с Green Plains Inc. С това споразумение тяхната дъщерна компания Eco-Energy ще контролира 15% от обема на търгувания етанол в САЩ, което може да повлияе върху търсенето на царевица за етанол.