Дневен Обзор 28.04.2025

Цените на зърното започнаха седмицата под натиск на фона на противоречиви метеорологични прогнози, забавяне на сеитбата в Украйна и промени в глобалните търговски потоци.

Пшеница – Договор за май 2025 г. на CBOT: 5,30 ¾ цента

Цените на пшеницата се търгуват с двуцифрени загуби в понеделник сутринта, след смесено представяне в петък, когато фючърсите не успяха да задържат силата си до края на сесията. Фючърсите на чикагската мека червена зимна пшеница (SRW) приключиха със слаби минимални печалби, но завършиха седмицата със спад от 18 ¾ цента. Контрактите на твърдата червена зимна пшеница (HRW) в Канзас Сити също отчетоха минимални печалби в близките месеци, но все пак записаха седмична загуба от 19 ½ цента. Пролетната пшеница в Минеаполис също затвори с лек спад, като майските контракти се понижиха с 13 ¾ цента за седмицата. Докладът Commitment of Traders показа, че управляваните фондове са намалили нетната си къса позиция в чикагската пшеница, но са увеличили късите позиции в HRW пшеницата. Продажбите за износ вървят с 14% над темпото от миналата година, макар че остават леко зад целта на USDA. Освен това рейтингът за състоянието на реколтата от мека пшеница във Франция леко се понижи до 74% добър или отличен.

Царевица – Договор за май 2025 г. на CBOT: 4,78 ¾ цента

Цените на царевицата са под натиск, като спадат с 6–7 цента в понеделник сутринта. В петък фючърсите приключиха смесено, като близките контракти леко се повишиха, докато новата реколта за декември се понижи. Майските фючърси завършиха седмицата със спад от 3 ½ цента. Отвореният интерес показа значително намаление преди първия ден за уведомление, особено в майските контракти. Данните за износа показват силна активност, като общите ангажименти вече са с 26% по-високи в сравнение със същия период миналата година, макар че остават малко зад обичайното сезонно темпо. USDA съобщи за частна продажба на 235 000 метрични тона царевица за Мексико, разделени между маркетинговите години 2024/25 и 2025/26.

Соя – Договор за май 2025 г. на CBOT: 10,49 ¾ цента

Фючърсите на соята регистрират ранни загуби от 6 до 8 цента в понеделник. В петък цените леко спаднаха, като намалиха седмичните печалби до 13 ¼ цента. Отвореният интерес също отбеляза значителен спад поради масово закриване на майски позиции. Слабостта на пазара тази сутрин се дължи на несигурността около търговските преговори между САЩ и Китай, което доведе до предпазливо отношение на пазара. Спекулантите увеличиха нетните си дълги позиции в соята, отразявайки известен оптимизъм въпреки нестабилната геополитическа обстановка. Продажбите за износ остават силни – 13% над нивата от миналата година и в съответствие със сезонните цели на USDA.


Основни събития, влияещи на глобалния пазар на зърно

Пролетната сеитба в Украйна е забавена поне с една седмица поради снеговалежи и необичайно студено време в началото на април, според Министерството на земеделието на Украйна. Към 24 април са засети едва 2 милиона хектара, което е с 17% по-малко спрямо миналата година. Влажността на почвата в повечето региони е оптимална, което дава известна надежда за бъдещата реколта.

Освен предизвикателствата при сеитбата, площта засята със соя в Украйна може да намалее с до 13% през 2025 г. поради по-ниските цени в резултат на рекордната реколта през миналата година. За сметка на това се очаква производството на слънчогледово семе да се увеличи с 14%, като съответно ще се увеличи и производството на слънчогледово олио.

Метеорологичните прогнози сочат към по-сухи от нормалното условия в Северна Америка през май, което благоприятства прибирането на реколтата в Пампасите на Южна Америка, но засилва притесненията за суша в района на Черно море, особено в Украйна. Русия обаче се очаква да има по-влажно време.

Седмичните данни за износа на САЩ показват, че Мексико е водещият купувач на соя, а Япония е най-големият купувач на царевица и пшеница за седмицата, приключила на 17 април, което донякъде подкрепи американските пазари на зърно.

Бразилия е готова да увеличи износа на соя за Китай и соев шрот за Европа, Близкия Изток и Югоизточна Азия на фона на продължаващите търговски напрежения между САЩ и Китай. Според Abiove, рекордна реколта от соя, достигаща почти 170 милиона метрични тона, ще подкрепи това увеличение на износа.

Междувременно, в Аржентина прибирането на соята напредна значително, достигайки 14,5% спрямо 4,9% седмица по-рано. Борсата в Буенос Айрес запази непроменени прогнозите си за производството на соя и царевица.

Европейската комисия леко намали прогнозата си за общото производство на зърно за сезон 2025-26 до 280,3 милиона тона, основно заради малко по-ниска оценка за производството на мека пшеница. Въпреки това, общото производство остава значително над нивата от предходния сезон и над петгодишната средна стойност.

Износът на палмово масло от Индонезия спадна с 3,4% през март спрямо февруари, като отчетливи спадове се наблюдават при продажбите за Индия и Китай. Тази тенденция може да окаже влияние върху глобалните пазари на растителни масла и съответно върху пазара на маслодайни култури.

Рейтингът за състоянието на меката пшеница във Франция леко спадна до 74% добър или отличен. Засаждането на царевица обаче се ускори, достигайки 50% завършеност спрямо 24% миналата година, макар че обилните валежи, прогнозирани за западна Франция, могат да забавят прогреса.

Филипините планират да увеличат вноса на американски земеделски стоки, включително соя, в рамките на преговори за намаляване на митата върху филипинския износ за САЩ. Това би могло да стимулира износа на американска соя при успешно споразумение.

В сектора на животновъдството производството на червено месо в САЩ се увеличи с 1,1% на годишна база през март, според данни на USDA. Това включва ръст от 2,1% в производството на говеждо месо, което може да увеличи търсенето на фуражно зърно.

Превозът на зърно по река Мисисипи спадна рязко през седмицата, приключила на 19 април, като превозът на царевица намаля с 17%, а на соя с 33,5% спрямо предходната седмица. Това забавяне в логистиката доведе до спад на тарифите за баржи.

И накрая, бразилският агробизнес гигант Copersucar разшири дейността си в САЩ в сектора на етанола чрез сключено ексклузивно споразумение за маркетинг с компанията Green Plains Inc. Тяхното подразделение Eco-Energy вече ще отговаря за маркетинга на 15% от обема на търгувания етанол в САЩ, което може да повлияе на търсенето на царевица, използвана за производство на етанол.