Седмичен Анализ 21.04.2025 - 25.04.2025

Световните зърнени пазари преминаха през седмица на предпазливи, смесени сигнали, като навигираха през неустойчиви метеорологични модели, възобновени потоци на износ, променящи се политически условия и еволюиращо глобално търсене.

Политически и геополитически влияния

Развитието на политиките и геополитическите промени изиграха все по-ключова роля за формирането на настроенията на зърнените пазари тази седмица, създавайки както нови рискове, така и нови възможности за глобалните търговски потоци.

Една от най-внимателно наблюдаваните теми бе свързана с мораториума върху соята в Амазония в Бразилия. На фона на ожесточени национални дебати и предстоящо ключово дело във Върховния съд, бъдещето на отглеждането на соя в обезлесените райони на Амазонския басейн остава несигурно. Еколозите настояват за запазване на строгите ограничения, подчертавайки положителния ефект на мораториума върху ограничаването на обезлесяването и осигуряването на устойчиво земеделие. В същото време няколко влиятелни фермерски групи лобират за превръщането му във формално доброволна практика, което би могло значително да увеличи засетите площи със соя и да промени бъдещите производствени и износни възможности на Бразилия. Изходът от това решение може да окаже сериозно влияние върху глобалните пазари на соя, включително върху конкуренцията със САЩ и Аржентина.

Успоредно с това бразилското правителство официално запази изискването за 14% биодизелово съдържание в горивата – решение с двойно значение. От една страна, то подкрепя вътрешното търсене на соево масло за производство на биогорива, но от друга страна, високите цени на рафинираните масла временно могат да забавят производството на биодизел. В дългосрочен план тази политика затвърждава позицията на Бразилия като водещ износител на соево масло, особено към енергоемки пазари като Европа и Азия, което може да доведе до затягане на глобалното предлагане на растителни масла.

Търговските преговори между Филипините и Съединените щати също се откроиха като важен акцент. Срещите, насрочени във Вашингтон между 28 април и 2 май, ще се фокусират върху разширяване на вноса на американска соя, царевица и замразено месо във Филипините. В замяна САЩ настояват за намаляване на митата върху филипински износ, включително електроника и земеделски продукти. Ако бъдат успешни, тези преговори могат да отворят нови канали за американския износ на зърнени култури в Югоизточна Азия, осигурявайки ценна алтернатива на китайското търсене на фона на продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай.

Новата серия китайски митнически освобождавания също привлече вниманието тази седмица, като соята забележимо отсъстваше от списъка на освободените продукти. Докато за други земеделски стоки бяха предоставени облекчения, липсата на такива за соята подсказва, че напрежението в този ключов сегмент остава нерешено. Това решение охлади част от спекулативния оптимизъм за възстановяване на аграрните търговски отношения между САЩ и Китай. Пазарът продължава внимателно да следи за евентуални сигнали за ново мащабно китайско купуване, което все още би могло да даде тласък нагоре при подобряване на отношенията.

Междувременно Египет – един от най-големите купувачи на пшеница в света – потвърди плановете си за внос на 4.5 милиона метрични тона пшеница през следващата финансова година, леко намаление спрямо 4.8 милиона тона тази година. Стратегията на Кайро за изграждане на стратегически резерви и увеличаване на вътрешните доставки между 3.5 и 4 милиона тона цели да засили продоволствената сигурност. Египетската политика за закупуване остава ключов фактор за динамиката на черноморската пшеница, особено на фона на засилената конкуренция между Румъния, Украйна и Русия.

Геополитическите напрежения продължават да добавят допълнителни слоеве на несигурност в Черноморския регион. Въпреки че украинският зърнен коридор остава оперативен, пролетната кампания за сеитба в Украйна изостава с 17% спрямо миналата година, главно поради необичайни снеговалежи през април и военни смущения. Поддържането на износа през черноморските пристанища е от решаващо значение за икономическата стабилност на Украйна и за осигуряването на доставки за големи купувачи, особено в Африка и Близкия изток.

Накрая, по-широката тенденция към аграрна протекционистка политика в световен мащаб продължава да се развива. Няколко страни, включително Индия и Индонезия, сигнализираха за засилен интерес към изграждане на национални резерви на храни на фона на нестабилни световни пазари. Такива мерки – било чрез натрупване на запаси, корекции на износните тарифи или промени във вносната политика – могат да предизвикат колебания в световните потоци на зърно, тъй като правителствата дават приоритет на продоволствената сигурност преди новия цикъл на реколтите в Северното полукълбо.

CBOT Чикаго
SRW Пшеница месец 05.25 07.25 09.25 12.25
USD/mt 194.74 200.25 205.58 221.11
Царевица месец 05.25 07.25 09.25 12.25
USD/mt 188.48 191.13 175.48 179.42
Соя месец 05.25 07.25 09.25 11.25
USD/mt 385.72 389.21 379.38 380.30

 

EURONEXT Париж
Пшеница месец 05.25 09.25 12.25 03.26
EUR/mt 209.25 209.75 217.50 223.50
Царевица месец 06.25 08.25 11.25 03.26
EUR/mt 203.00 207.25 204.25 210.25
Рапица месец 05.25 08.25 11.25 02.26
EUR/mt 519.25 470.50 474.25 476.00

 

Глобални метеорологични модели и въздействие върху земеделието

Метеорологичните условия в Северна Америка бяха основният фактор за ценовите движения през седмицата. Прогнозите сочат, че през следващите седмици Средният Запад ще бъде доминиран от температури над нормата, което подпомага затоплянето на почвите. В същото време обаче прекомерните валежи в критични региони като Илинойс, Айова, Мисури и Канзас повишиха риска от наводнения и забавиха ранното засаждане на царевица и соя. Докато април наближава края си, се очакват редуващи се мокри и сухи периоди, като на фермерите ще бъдат предоставени само тесни времеви прозорци за работа на полето.

В Южна Америка климатичните условия също бяха от ключово значение за хода на реколтите. Бразилия получи стратегически валежи в централния си пояс, подпомагайки опрашването и наливането на зърното при втората реколта царевица (safrinha), след като предходната суша през април заплаши добивите. Въпреки това, дългосрочните прогнози за май предвиждат значително изсъхване, особено в Мато Гросо и Парана, повишавайки риска за добивите на втората царевична реколта. В Аржентина продължаващото сухо време ускори прибирането на соята и царевицата, като до 24 април са били ожънати 14.5% от площите със соя, спрямо 4.9% седмица по-рано.

В Европа условията бяха стабилни, но регионално разнородни. Постоянните валежи подобриха състоянието на зимната пшеница във Франция, Германия и части от Източна Европа. В същото време засаждането на пролетни култури изоставаше в някои региони като североизточна Полша поради недостиг на влага. Оценката на меката пшеница във Франция спадна леко от 75% на 74% в категорията "добро до отлично", докато засяването на царевица напредваше бързо, но прогнозите за обилни валежи в Западна Франция увеличиха риска от наводнения.

В Черноморския регион пазарът на зърно остава напрегнат. Украйна е изправена пред продължителен сух период, който може да застраши добивите на пролетните култури, особено тези, които бяха засети късно поради студеното начало на пролетта. В същото време южните региони на Русия се очаква да получат благоприятни валежи, които могат да подобрят условията за пролетната сеитба на пшеница и ечемик.

Динамика на фючърсите и цените

През седмицата фючърсите на пшеницата продължиха да се борят за намиране на стабилна подкрепа. Майските договори за доставка на пшеница SRW в Чикаго за 2025 г. затвориха в петък на $5.29¾ за бушел, като отбелязаха седмична загуба от 18¾ цента. Фючърсите на твърдата червена зимна пшеница в Канзас също отслабнаха, спадайки с 19½ цента, докато пролетната пшеница в Минеаполис изгуби 13¾ цента. Спадовете дойдоха въпреки ранната сила в началото на седмицата и бяха предимно движени от опасения за слаб износ, променливи условия на посевите в САЩ и негативни оценки за здравето на пшеничните култури в ключови производствени страни като Украйна и части от Русия. Крехкото търсене от основни вносители като Северна Африка и Югоизточна Азия допълнително натежа върху цените, въпреки че в края на седмицата оптимизмът, свързан с времето, осигури минимална подкрепа.

На пазара на царевицата майските фючърси за 2025 г. затвориха в петък на $4.78¾ за бушел – леко нагоре по време на обедната сесия, но в крайна сметка със спад от 4½ цента за седмицата. Данните за износа от USDA бяха обнадеждаващи, като кумулативните ангажименти са с 26% по-високи в сравнение със същия период миналата година. Япония, Мексико и Южна Корея останаха основни купувачи, като голяма частна сделка за 235 000 метрични тона с Мексико беше потвърдена в средата на седмицата. Въпреки това, пренаситените почви в царевичния пояс и забавеното засяване в ключови щати като Илинойс и Айова оставиха търговците предпазливи. Освен това, предстоящото увеличение на дневния лимит за движение на цените на CBOT до 35 цента от 1 май предизвика допълнителна несигурност.

Фючърсите на соята надминаха пшеницата и царевицата тази седмица. Майските договори за 2025 г. завършиха на $10.50½ за бушел, като отбелязаха седмичен ръст от 15¾ цента. Растящите цени на кешовата соя и укрепващите стойности на соевото олио осигуриха допълнителен тласък в началото на седмицата. Износът достигна 47.056 милиона метрични тона, увеличение от 13% на годишна база, съответстващо на прогнозите на USDA. Спекулативният интерес към покупка на соя нарасна заради слухове за подобряване на търговските отношения между САЩ и Китай, въпреки че изключването на соята от новите китайски митнически изключения понижи част от оптимизма. Смесеното представяне на пазара на соев шрот и соево масло добави допълнителна динамика към търговските сесии.

Черноморският регион

Пазарът на зърно в Черноморския регион показа предпазлива, но положителна динамика през изминалата седмица, движена от подобрени прогнози за производството на пшеница, устойчива експортна активност и развити логистични стратегии. Пролетната сеитба в Украйна изостава спрямо миналата година заради необичайни снеговалежи в началото на април и продължаващи военни рискове, но износът през зърнения коридор остава относително стабилен. Перспективите за руската пшеница се подобриха благодарение на благоприятни валежи, въпреки че конкуренцията на международните пазари се засилва. Румъния затвърди позицията си на водещ доставчик на зърно в ЕС с рекордна прогноза за реколтата от пшеница и стратегическо разширяване на инфраструктурата чрез придобивания като молдовското пристанище Джурджулещ. Силното търсене от Египет, Северна Африка и Южна Азия допълнително засилва ролята на региона в глобалната зърнена търговия за маркетинговата година 2025/26.

Развитие на износа и потоци на търсене

Данните за износа през седмицата показаха смесена картина. За САЩ износът като цяло беше положителен. Износът + ангажимента за износ на пшеница достигна 21.483 милиона метрични тона – ръст от 14% на годишна база, но все още под очакванията на USDA за сезонното темпо. Износът ангажимента за износ на царевица бе още по-силен, достигайки 57.734 милиона метрични тона, с основно търсене от Азия, особено от Япония и Южна Корея. Износът на соя също оправда очакванията, подкрепен от стабилни пратки към Мексико, Нидерландия и части от Югоизточна Азия.

Южна Америка продължи разширяването на износните си позиции. Бразилия, с почти рекордна реколта от 170 милиона метрични тона соя, е в отлична позиция да засили доминацията си на китайския пазар. Освен това решението за запазване на 14% биодизелово съдържание ще стимулира допълнително износа на соево масло. Аржентина, въпреки политическите сътресения и високата инфлация, поддържа стабилен износ благодарение на ускореното прибиране на реколтата.

Сред другите ключови развития беше потвърждението от Египет за плановете за внос на пшеница за фискалната 2025/26 година – 4.5 милиона тона, лек спад спрямо 4.8 милиона тази година. Със силни вътрешни доставки и стабилни запаси до края на юли, Египет остава основен стабилизиращ фактор на световния пазар на пшеница, особено важен за износителите от Черноморския регион като Румъния и Украйна.

Натиск върху корабоплаването и логистиката

Признаци за напрежение в логистиката бяха очевидни по транспортните канали на САЩ. Баржовите превози по река Мисисипи спаднаха рязко през седмицата, приключваща на 19 април, достигайки едва 469 000 тона спрямо 562 000 тона предходната седмица. Обемите на царевицата и соята, транспортирани по баржи, намаляха съответно с 17% и 33.5%. Все пак облекчаването на задръстванията по реката доведе до понижение на транспортните цени – например, в Сейнт Луис цените за баржи паднаха с $1.92 на къса тонa.

В същото време бразилският етанолов гигант Copersucar разшири присъствието си в САЩ чрез партньорство с Green Plains Inc., като вече контролира около 15% от американския пазар на етанол. Подобни действия сочат към задълбочаващи се връзки между южноамериканските и северноамериканските аграрни вериги на доставки, особено в сектори с добавена стойност като биогоривата.