Украйна: Възстановяване на износа въпреки военни и пазарни ограничения
Зърнопроизводителите в Украйна се радват на сравнително подобрена рентабилност този сезон, като средните цени на зърнените култури са се повишили с близо 50% спрямо предходния сезон. Царевицата води ръста и е причина за планирано увеличение на засетите площи с 4–5%. Засаждането на слънчоглед също се увеличава, подкрепено от силно световно търсене и ръст в цените до 60%. Соевите култури обаче губят привлекателност поради глобално свръхпроизводство и слаба възвращаемост.
Ако конфликтите останат ограничени, а климатичните условия се запазят благоприятни, реколтата на Украйна през 2025 г. може да надмине миналогодишната с 5–10%. Форуърдните цени вече са с 20–35% по-високи, което подсказва силен износен сезон и стабилизиращ икономически буфер за страната. Достъпът до морски коридори остава жизненоважен, тъй като функционирането на пристанищата продължава да е застрашено от военни рискове.
Русия: Ограничени наличности, нарастващи цени и експортни рестрикции
Прогнозите за руската пшеница за 2025/26 се подобриха значително. След първоначални притеснения за недостатъчни зимни валежи, навременни дъждове подобриха влагата в почвата и подпомогнаха растенията да излязат от зимен покой в добро състояние. Според Argus Media, производството на пшеница в Русия ще достигне 84.87 милиона тона – с 4.4% повече на годишна база. Въпреки лекото намаление на засетите площи и умерените добиви, общото производство ще надмине миналогодишното.
Експортната динамика остава чувствителна. Износът на пшеница от Русия бе силен в началото на сезон 2024/25, но отслабна през втората половина, оставяйки минимални преходни запаси. Укрепването на рублата и квотите за износ подкрепят вътрешните цени, въпреки спада на световните фючърси. Ограничените количества за износ контрастират с очакваното търсене от Северна Африка и Южна Азия, поддържайки стабилна пазарна нагласа.
Румъния: Износен лидер и инфраструктурна експанзия
Румъния се утвърди като един от водещите зърнени износители в ЕС. Между юли 2024 и април 2025 страната е изнесла над 7.1 милиона тона зърно, основно мека пшеница (4.7 милиона тона) и ечемик (1.6 милиона тона). Основни дестинации са Египет, Саудитска Арабия и Йордания. Износът на царевица е по-малък, но все пак значителен, с основни пазари като Турция, Израел и Ливан.
Страната също така търси стратегическа позиция чрез придобиване на мажоритарен дял в молдовското пристанище Джурджулещ. Тази критична инфраструктура би предоставила на Румъния по-пряк контрол върху речните и морските маршрути и би подобрила логистичната ефективност и регионално влияние. Плановете за модернизация включват драгиране, изграждане на нови силози и подобрена жп връзка.
Производство на пшеница: Регионално възстановяване с различни условия
Зимната пшеница в Черноморския регион се възползва от подобреното време. За Украйна се прогнозира реколта от 23.68 милиона тона за 2025/26 – с 6.2% повече, движена от увеличени засети площи, а не от по-добри добиви. Условията са се подобрили в централна и източна Украйна, но са се влошили в западната част. Югът остава благоприятен.
Румъния вероятно ще постигне рекордна реколта от пшеница – 11.54 милиона тона, което е с 13.9% повече, с отлична растителна плътност и позитивни оценки от местни фермери. Анализаторите определят условията за пшеница тази година като едни от най-добрите, наблюдавани по време на обиколките на Argus Media.
Регионът като цяло е добре позициониран да посрещне нарастващото световно търсене, особено след като страни като Пакистан, Иран и Турция се очаква да отчетат по-слаби вътрешни реколти през 2025/26. Общото търсене за внос от Северна Африка, Близкия Изток и Южна Азия се очаква да нарасне рязко до 57.8 милиона тона спрямо 47.8 милиона тази година.
Царевица: Ограничени доставки и бавен износ
Царевичният пазар в Украйна се сблъсква с двойнствена динамика: подобрени цени, но изоставащ износ. Реколтата за 2024/25 бе най-малката от 2015/16 насам – 23.9 милиона тона – поради горещини и суша. Цените са се повишили и достигат тези на френската мелнична пшеница, но износът остава далеч под средното за последните пет години. USDA очаква 22 милиона тона износ, но Argus прогнозира само 19 милиона.
Към края на март наличните количества за износ са само шест милиона тона, което показва вероятно забавяне. Допълнително усложнение е фактът, че САЩ подбиват цените на украинската царевица на пазарите в ЕС, като досега са осигурили 16% от вноса – знак за промяна в регионалната търговска динамика.
Черноморският регион се възстановява, но остава уязвим
Зърненият пазар в Черноморския регион показва признаци за силно възстановяване през 2025/26. Макар прогнозите за производството на пшеница да са преобладаващо положителни, а износът от Румъния и Украйна да расте, регионът все още се движи в среда на значителни рискове – пристанищна инфраструктура, военна стабилност и глобална конкуренция.
С подобряващи се климатични условия, нарастващи цени и инфраструктурни амбиции, регионът възвръща позициите си. Но балансът остава крехък – особено за Украйна и Русия, където надеждността на износа, политическите ограничения и климатичните рискове остават тясно преплетени с глобалната зърнена стабилност.