Дневен Обзор 24.04.2025

Зърнените пазари започнаха търговията в четвъртък с подновен фокус върху смесените метеорологични прогнози по света, ранни данни от USDA и политически действия в Южна Америка, които могат да повлияят на износа.

Пшеница

Фючърсите на пшеницата Chicago SRW с доставка през май 2025 г. отвориха в четвъртък на ниво от $5.29½ за бушел, с повишение от 1¼ цента спрямо затварянето в сряда. Въпреки този ранен ръст, пазарът на пшеница остава под натиск след загубите в сряда при всички три основни американски борси. Фючърсите Kansas City HRW показват ранни движения след спад от 8 до 9 цента предния ден, докато пролетната пшеница в Минеаполис остава слаба. Износните пазари са спокойни, като се очаква USDA да отчете между -150 000 и +200 000 метрични тона продажби от стара реколта и до 300 000 метрични тона от новата. Междувременно прогнозите за валежи остават ключов фактор, с поне един инч очакван дъжд в голяма част от зърнения пояс на САЩ, включително по-тежки количества в Канзас, Оклахома и Мисури, които вероятно ще повлияят на краткосрочните дейности по сеитба и качеството на реколтата.

Царевица

Фючърсите на царевицата за май 2025 г. започнаха сесията на $4.74½ за бушел, с ръст от 2½ цента спрямо сряда. Този умерен ръст следва скорошни спадове, причинени от колебания при износа и по-силен щатски долар. В сряда беше отчетено понижение от 3¾ цента, като средната кеш цена спадна до $4.46¾. Въпреки това, динамиката на етаноловия пазар осигурява известна подкрепа: производството на етанол в САЩ се повиши до 1.033 милиона барела/ден – най-високо ниво от октомври 2024 г., а запасите спаднаха с над 1.3 милиона барела до 25.481 милиона. Очакванията за седмични продажби на царевица днес са между 0.8 и 1.3 милиона метрични тона за текущата реколта и по-ниски стойности за новата. Почвената влага остава повод за безпокойство в ключови региони като Илинойс и Айова, въпреки че предстоящите валежи може да донесат известно облекчение.

Соя

Фючърсите на соята за май 2025 г. отвориха в четвъртък на $10.44¾ за бушел, с повишение от 4½ цента. Това надгражда умерените печалби от сряда от 5¼ цента, с които цената достигна $10.40¼ в края на сесията. Кеш цената на соята също се повиши до $9.90½. Пазарът остава умерено оптимистичен поради слухове за подобряване на търговските отношения между САЩ и Китай, въпреки че официални промени в политиката все още не са обявени. Фючърсите на соево олио се засилиха вчера, с ръст от 5 до 33 пункта, докато соевият шрот остана смесен. Очаква се днешният доклад на USDA да потвърди продажби на соя между 200 000 и 600 000 метрични тона от стара реколта и до 200 000 метрични тона от нова. ANEC леко понижи прогнозата за износ на соя от Бразилия за април до 14.3 милиона метрични тона – все още силен резултат на фона на глобалното търсене.

Движещи фактори на световните зърнени пазари – ключови събития за четвъртък

Топлото и нестабилно време продължава да определя прогнозите за засяване и добив в световен мащаб. В САЩ се очаква широкообхватна топлина до началото на май, с обилни валежи от Скалистите планини до Апалачите. Това ще подпомогне дългосрочната влага в почвата, но може да попречи на пролетните сеитбени дейности, особено във вече наситените райони като Делтата и Долния Мисисипи.

В Северните равнини се очаква ограничени валежи да намалеят до четвъртък, след което да се засилят през уикенда. Тези системи могат да облекчат сушата, но също така да нарушат полските дейности. Температурите на почвата се повишават, което подпомага сеитбата, където теренът позволява.

Централните и Южните равнини остават в полезрението на наблюдателите на пшеницата. Докато западен Канзас и съседните райони остават сухи, предстоящите валежи може да донесат известна помощ. Ако се пропуснат, условията за зимната пшеница – вече слаби – могат допълнително да се влошат. Същите системи могат да ограничат ранната сеитба на царевица и соя в засегнатите зони.

В Средния Запад скорошните валежи повишиха влагата в почвата и облекчиха сушата, но също така доведоха до забавяне на засяването. С наближаването на края на април и началото на май, динамичната метеорологична обстановка ще създаде променливи възможности за работа на полето.

В Южна Америка краткосрочната прогноза е разделена. В Бразилия се очаква усилване на валежите през тази седмица, които ще подпомогнат втората (safrinha) царевична реколта по време на опрашване и ранно зърнообразуване. Последното подобрение във времето след опасения за суша през април вдъхва надежда за стабилизиране на добивите. Аржентина продължава да се радва на предимно сухо време, което подпомага прибирането на соята и царевицата в края на сезона.

Въпреки това, по-дългосрочната прогноза за май сочи към широко разпространени сухи условия в Бразилия и Аржентина. Това може да ускори прибирането на реколтата в краткосрочен план, но носи рискове за втората реколта от царевица и култури като кафе и пшеница, особено в югоизточната част, където влагата на почвата е на най-ниско ниво от шест години.

Прогнозата за соята на Парагвай е повишена с 5% до 10.2 милиона тона благодарение на благоприятното време в югоизточния регион Ориентал. Напредъкът при жътвата е значителен, а добивите надминават очакванията. Междувременно производството на царевица остава стабилно на 5.2 милиона тона, подпомогнато от сухото време, което благоприятства полевите дейности.

В Европа постоянните валежи подпомагат зимната пшеница, но забавят пролетната сеитба. Влагата в почвата е добра в повечето райони, с изключение на североизточните региони като Полша, които остават сухи. Валежите тази седмица вероятно ще пропуснат тези зони, докато следващата седмица се очаква по-спокойно и меко време.

Черноморският регион остава сух и хладен, с ограничени очаквани валежи. Въпреки че условията за засаждане са приемливи, развитието на пшеницата се забавя поради липсата на устойчиво топло и влажно време. Състоянието остава незадоволително, особено за късните етапи на растеж.

По отношение на политиката, соевият сектор в Бразилия е във фокуса на вниманието, тъй като дебатите около мораториума върху соята в Амазония се засилват. Делото във Върховния съд може да промени правилата за отглеждане в обезлесени райони. Докато природозащитниците подкрепят ефекта на мораториума, някои фермерски групи настояват той да бъде трансформиран в доброволен кодекс.

Египет обяви планове за внос на 4.5 милиона тона пшеница през следващата фискална година, лек спад спрямо настоящите 4.8 милиона. Правителството също така очаква да закупи между 3.5 и 4 милиона тона от вътрешното производство, а сегашните запаси са достатъчни до 22 юли.

Накрая, прогнозата за производство на царевица в САЩ за 2025/26 г. е леко намалена до 393 милиона тона на фона на постоянната суша в Зърнения пояс. Въпреки че напредъкът по засаждането остава в график, дефицитът на влага в ключови щати като Айова и Илинойс поражда безпокойство. Наблюдателите на пазара следят отблизо климатичните промени и данните за износа, тъй като волатилността остава висока.