Пшеница
Пазарът на пшеница приключи сесията в понеделник с относително неутрална динамика. Фючърсите за май 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго затвориха на $5.48¾ за бушел, без промяна спрямо откриването. Миннеаполиската HRS пшеница отбеляза ръст до ½ цент, а фючърсите на Kansas City HRW останаха без промяна или леко понижение. Фокусът на търговците остана върху слабото експортно представяне на САЩ – продажбите за седмицата възлизаха на едва 76 497 метрични тона, което поставя под въпрос постигането на годишната прогноза на USDA. Повишената прогноза на SovEcon за руската реколта от пшеница през 2025 г. до 79.7 млн. тона донесе известен оптимизъм, въпреки че засушаването в някои региони и рязкото намаление на морските експортни обеми през март (–58%) засенчиха перспективите.
Царевица
Цените на царевицата се повишиха леко в началото на седмицата. Фючърсният контракт за май 2025 г. приключи сесията на $4.83¼ за бушел, с повишение от 1 цент. Търговците претегляха по-силните от очакваното седмични експортни продажби – 1.562 млн. тона, покриващи вече 87% от годишната прогноза на USDA – спрямо смесеното темпо на засаждане в Средния Запад. Хладните температури и неравномерните валежи през уикенда забавиха полевите работи. В Южна Америка, централна Бразилия получи навременни валежи, които подкрепиха опрашването на втората царевична реколта (safrinha). В Аржентина жътвата продължи при сухи условия, с оскъдни очаквани валежи. Международният съвет по зърното увеличи прогнозата си за глобалното производство на царевица за 2024/25 с 2 млн. тона и с 5 млн. тона за 2025/26, позовавайки се на добри условия за сеитба и по-високи очаквани добиви.
Соя
Фючърсите на соята започнаха седмицата с умерен ръст. Контрактът за май 2025 г. затвори на $10.37½ за бушел, с ръст от 1 цент спрямо петъчната стойност. Комплексът на соята беше смесен – соевият шрот отслабна леко, докато соевото масло поскъпна скромно. Продажбите за износ от 554 806 тона предоставиха подкрепа, като вече 94% от прогнозата на USDA са покрити. Въпреки това, нарастващата конкуренция от Бразилия – където напредъкът на жътвата продължава да изпреварва очакванията – оказва натиск върху позициите на САЩ. В Китай запасите от соя са на най-ниското си ниво от почти три години, което подтиква преработвателите да натрупват запаси от страх пред евентуални търговски сътресения. Международният съвет по зърното намали прогнозата си за световното производство на соя за 2024/25 с 1 млн. тона, но остави непроменена прогнозата за остатъчните наличности за 2025/26 – 83 млн. тона.
CBOT | |||
---|---|---|---|
Чикаго | Контракт | USD/mt | +/- |
Пшеница | Май | 197.86 | -3.77 |
Царевица | Май | 189.66 | -0.20 |
Соя | Май | 378.28 | -2.57 |
Соев шрот | Май | 322.87 | -2.98 |
Основни фактори, движещи глобалния зърнен пазар – ключови събития от понеделник
Климатичните условия в основните земеделски региони доминираха пазарния дневен ред. В САЩ, Северните равнини останаха предимно сухи през уикенда, макар че прогнозите предвиждат разпръснати валежи през седмицата. По-ниските температури могат да забавят засаждането, но влагата в почвата остава достатъчна. За разлика от тях, части от Тексас, Мисури и делтата на Мисисипи бяха засегнати от силни валежи и наводнения, които допълнително възпрепятстваха ранните полски дейности.
В Бразилия валежите в щатите като Мато Гросо повишиха доверието в потенциала на втората реколта от царевица, която е в етап на опрашване. В Аржентина климатът остана сух, което позволи продължаване на жътвата, но прогнозите за предстоящите валежи остават ограничени – недостатъчни за пълното възстановяване на влагата преди засаждането на зимната пшеница.
В Европа широкомащабните валежи подобриха условията за развитие на зимната пшеница и увеличиха влагозапасите в почвата. Въпреки това, североизточните региони – особено Полша – продължават да изпитват недостиг на валежи. Закъсненията в засаждането и стресът върху почвите предизвикват локални опасения, въпреки благоприятните перспективи в Западна и Централна Европа.
Черноморският регион продължава да бъде под влияние на климатични и търговски сътресения. Въпреки че условията за сеитба са стабилни, високите температури и дефицитът на влага в Русия ускоряват развитието на културите, което може да ограничи добивите. Според анализатори, рязкото понижение на руския морски износ на зърно през март – с 58%, поради квоти и логистични затруднения, изостря опасенията за продължителността на веригите на доставка.
Китай отново излезе на преден план с двустранно влияние върху пазара. Импортът на соя през март достигна едва 3.5 млн. тона – най-ниско ниво за последните над 10 години, причинено от логистични забавяния в Бразилия. Въпреки това, анализатори очакват рекорден внос от 31.3 млн. тона между април и юни. Вътрешното производство се очаква да нарасне с 2.5%, но ниските запаси и несигурните търговски политики поддържат премии в цените.
Пазарът на палмово масло реагира на стеснени доставки от Индонезия, където експортът спадна с 2% през март заради засилено вътрешно търсене около Рамадан. Въпреки това, обемът на износа беше най-високият за месец март за последните четири години. С оглед на това, че палмовото масло се търгува с отстъпка спрямо соевото, се очаква по-високо търсене от страна на Индия и Пакистан.
Биогоривният сектор в САЩ предложи известна подкрепа за цените на царевицата и соевото масло. Данните от EPA показаха, че през март са били издадени 1.21 милиарда кредити за етанол и 573 милиона за биодизел, което поддържа очакванията за стабилна употреба и съответствие с квотите. Това се случва на фона на политически дискусии относно потенциално увеличение на задължителните нива на смесване.
Подобрението на речната логистика в САЩ също спомогна за ръста на баржовите превози. За седмицата до 12 април, доставките на царевица нараснаха с 71%, а тези на соя – с почти 47%. Въпреки лек спад на ставките в Сейнт Луис, по-доброто преминаване по реките облекчи логистичния натиск по веригата.
Последният доклад на Международния съвет по зърното показа леко облекчаване на глобалното предлагане. Запасите от зърно за 2025/26 се прогнозират на 580 млн. тона – ръст с 2 млн. тона спрямо предходния месец, включително увеличение с по 1 млн. тона за пшеницата и царевицата. Въпреки това, общото ниво остава едно от най-ниските за последното десетилетие, което подчертава уязвимостта на пазара към климатични и политически сътресения.
На местно ниво в Бразилия ценовият натиск доведе до понижение в цените на царевицата и соята. Данните на CEPEA показаха спад от 2.1% в цената на царевицата между 10 и 16 април, тъй като купувачите предпочитаха да използват складовите си наличности. Цените на соята също спаднаха в експортни центрове като Паранагуа, въпреки че напредъкът в жътвата и обемите на износ поддържат добра пазарна активност.
С навлизането във финалната седмица на април, пазарите остават в крехко равновесие. С приближаващите крайни срокове за засаждане в САЩ, повишено внимание върху вноса в Китай и несигурност около експортните потоци от Бразилия и Русия, се очаква волатилността да остане основна характеристика на глобалната търговия със зърно.