Борсов Коментар 15.04.2025

Пазарът на зърнени култури във вторник запази предпазливия тон от понеделник, като фючърсите на пшеница, царевица и соя продължиха да се движат надолу.

Пазарът на пшеница удължи загубите си за втора поредна сесия, притиснат от активизиращата се сеитба и метеорологичните прогнози в отделни региони на САЩ. Контрактът за май 2025 г. на меката червена зимна пшеница в Чикаго (SRW) затвори на ниво 5.42 USD за бушел, което представлява спад от 5½ цента за деня. Контрактите за твърда червена зимна пшеница в Канзас (HRW) спаднаха с 1 до 3 цента, а пролетната пшеница от Минесота загуби 3 до 4 цента. Седмичният доклад на USDA показа, че 7% от пролетната пшеница в САЩ е вече засета – стойност, съответстваща на петгодишната средна. Междувременно, условията за зимната пшеница леко се влошиха, особено в ключови HRW щати като Небраска, Колорадо и Канзас. Франция увеличи прогнозата си за засети площи с мека пшеница до 4.61 милиона хектара – ръст от 10% спрямо миналата година, а прогнозата за Аржентина беше коригирана нагоре до 20.5 милиона тона.

Царевицата отчете смесени резултати, като близките контракти леко се понижиха след отшумяването на предишната спекулативна активност. Контрактът за май 2025 г. затвори на 4.81¼ USD за бушел, с понижение от 3¾ цента. Сеитбата в САЩ е достигнала 4%, малко под средното за последните пет години. Износът остана силен, като във вторник беше обявена продажба на 110 000 тона за Португалия, след като в понеделник беше съобщена сделка за 120 000 тона с Япония. Все пак, прогнозите за валежи в централната част на САЩ – от Айова до Мисури и Канзас – представляват краткосрочен риск за полските дейности. Търговците очакват и данните за производството на етанол в сряда, които също могат да повлияят на пазарните очаквания.

Соята също отчете умерени загуби, като контрактът за май 2025 г. приключи на 10.36 USD за бушел, с понижение от 5¾ цента. USDA отчете, че 2% от соята вече е засета – в съответствие с петгодишната средна стойност. Последните данни на NOPA показват, че през март са били преработени 194.55 милиона бушела – ръст спрямо февруари, но леко под нивата от същия месец миналата година. Стоковите запаси от соево олио са спаднали с близо 20% на годишна база, което поддържа ценовите нива. Въпреки продължаващото търговско напрежение с Китай, американският износ продължава, като Китай остава най-големият купувач за изминалата седмица. Все пак фючърсите за соев шрот и соево олио се разминаха, отразявайки промяна в търсенето по продуктови линии.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 199.15 -2.02
Царевица Май 189.46 -1.18
Соя Май 380.66 -2.11
Соев шрот Май 324.30 -3.20

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 210.25 -4.00
Царевица Юни 204.50 -0.50
Рапица Май 544.75 +11.50

 

Ключови пазарни развития и глобални тенденции

Търговските напрежения между САЩ и Китай продължават да доминират дискусиите на глобалния пазар на зърно. Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) подчерта, че страните от Южна Америка – особено Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай – имат възможност да се възползват от напрежението, заемайки мястото на алтернативни доставчици за страни като Китай. Главният икономист на FAO отбеляза, че концентрацията на глобалните доставки и високите транспортни и енергийни разходи повишават инфлацията при храните на дребно, което прави вносно зависимите страни особено уязвими.

В Аржентина времето продължава да е ключов фактор. След седмици на проливни дъждове, Пампите започват да се подсушават, позволявайки възобновяване на жътвата на царевица и соя. Въпреки неотдавнашната реформа във валутната политика, която позволи на песото да плава между 1000 и 1400 за долар, продажбената активност остава слаба. Фермерите продължават да се фокусират върху полевата работа, а несигурността относно бъдещите данъчни стимули допълнително ги възпира. Президентът Милей призова производителите да реализират продажби преди временните облекчения да изтекат в края на юни.

Сеитбата на пшеница в Бразилия вече е започнала в щатите Гояс и Минас Жерайс, като основните производители Парана и Риу Гранде ду Сул ще се включат през май и юни. Според CONAB, площта със засадена пшеница се очаква да намалее с 9.3% на годишна база, но повишената продуктивност може да компенсира този спад. Общото производство на пшеница е оценено на 8.47 милиона тона, с 7.4% повече спрямо 2024 г. Въпреки този ръст, вътрешното предлагане ще остане само леко над нивата от миналата година.

Френското земеделско министерство ревизира нагоре оценката си за площите с мека пшеница, които се очаква да достигнат 4.63 милиона хектара, с 10% повече спрямо 2024 г. Засетите площи с твърда пшеница обаче са на най-ниското си ниво за последните 32 години, а площите с ечемик също са намалели с 3.6%. Подобрените зимни условия се очаква да подкрепят развитието на посевите.

Бразилската биодизелова индустрия настоява за увеличение на задължителния процент на биодизел в горивната смес от 14% на 15%, позовавайки се на понижаващите се цени на растителните масла и увеличения капацитет за преработка. Правителството отложи решението през февруари поради инфлационен натиск, но настоящата икономическа обстановка може да позволи реализацията на промяната. От индустриалната организация Abiove заявяват, че подобен ход не би оказал съществено въздействие върху цените на храните и настояват за бързо решение от страна на държавата.

В Южна Азия Индия прогнозира мусонни валежи над нормата за сезона 2025 г., очаквани на 105% от дългосрочната средна стойност. Тази прогноза е от ключово значение за производството на ориз и пшеница и може да стабилизира вътрешните вериги за доставки. Обявлението носи облекчение за фермерите след преждевременни горещи вълни в началото на лятото.

В Украйна земеделските производители все още се борят с последствията от рязък студ в началото на април, който доведе до минусови температури и снеговалежи в голяма част от страната. Полевите дейности бяха временно прекъснати, но последвалите дъждове подобриха влагата в почвата. Към 11 април, фермерите в Украйна бяха засели 1.25 милиона хектара пролетни култури, включително ечемик, пшеница, грах и овес.

Пакистан очаква спад от 10.6% в производството на пшеница през 2025 г., до 28.6 милиона тона. Причините са 7% намаление на засетите площи и продължително сухо време. Според властите общото предлагане ще бъде под необходимото за покриване на вътрешното търсене, което ще наложи увеличен внос.

Германия беше официално обявена за свободна от шап от Световната организация за здравето на животните. Сертификатът дойде след изолиран случай през януари, а Великобритания вече вдигна забраната за внос на германски животински продукти. Очаква се това развитие да възстанови доверието в европейските пазари на месо.

В САЩ времето беше умерено. Средният запад отчете изолирани валежи, като се очаква затопляне до края на седмицата, а равнините останаха предимно сухи. Условията в почвата продължават да се подобряват, подпомагайки началните етапи от сеитбата.

На макроикономически план, търговската политика на САЩ продължава да внася нестабилност на глобалните пазари. Управителят на Федералния резерв Уолър представи два възможни сценария за митнически тарифи, като облекчаване на лихвената политика би било по-вероятно при продължителен търговски режим. Междувременно, Тръмп предостави временни изключения за някои електроуреди, облекчавайки напрежението. Същевременно администрацията му наложи забрана за внос на аржентинско говеждо месо, усложнявайки двустранната търговия с Буенос Айрес.

Вносът на соя в Китай спадна до 3.5 милиона тона през март – най-ниското ниво за този месец от 2008 г. Общо за първото тримесечие вносът е с 8% по-нисък спрямо 2024 г. Забавянето на жътвата в Аржентина и предпочитанията на Китай към бразилската соя оказват натиск върху търсенето. Междувременно Русия отчете нарастващи запаси от маслодайни култури, въпреки че запасите от слънчогледовите семена спаднаха значително на годишна база.

На фона на променливо време, геополитическа несигурност и преструктуриране на търговските потоци, търговците на зърно остават нащрек. Очаква се пазарът на фючърси да остане волатилен, докато участниците обработват нови данни, политически решения и развиващи се полски условия в навечерието на втората половина на април.