Дневен Обзор 14.04.2025

Световният зърнен пазар започна седмицата с изразена волатилност, тъй като търговците реагираха на смесени фундаментални фактори в секторите на пшеницата, царевицата и соята.

В началото на търговията в понеделник фючърсите на пшеницата за май 2025 г. в Чикаго (CBOT) се котираха на $5.55¾ за бушел, преди да се понижат с 6¼ цента в ранната сесия. Пазарите на пшеница завършиха силно в петък, като договорите за май поскъпнаха с близо 27 цента, подкрепени от закриване на къси позиции и отслабнал щатски долар. Въпреки това, нагласите се промениха в понеделник на фона на нови притеснения около времето и актуализации за глобалните реколти.

Фючърсите на царевицата за май 2025 г. започнаха седмицата при цена от $4.90¼ за бушел, след като в петък се покачиха със 7¼ цента. Общата тенденция през миналата седмица показа поскъпване с 30 цента, движено от по-слабия долар и силното търсене за износ. В понеделник сутринта царевицата поевтиня с 2½ цента, докато търговците оценяваха смесени сигнали от сеитбените условия в САЩ и обновени прогнози за реколтата в Украйна.

Соята за май 2025 г. стартира седмицата при цена от $10.42¾ за бушел, с ранно поскъпване от ¾ цент, след ръст от 13¾ цента в петък. Фючърсите на соята отбелязаха силен напредък миналата седмица на фона на ограничени доставки от САЩ и засилено китайско търсене на бразилски товари. Спекулативните позиции също подкрепиха динамиката, въпреки че нарастващият капацитет за преработка в САЩ и опасенията за китайски мита продължават да охлаждат ентусиазма.

Преработката на соя в САЩ скочи през март до най-високото си ниво за месеца досега, като се очаква Националната асоциация на преработвателите на маслодайни култури (NOPA) да отчете 197.6 милиона бушела във вторник. Това би представлявало значително възстановяване спрямо ниското темпо през февруари и би надминало рекорда от март миналата година, показвайки силно вътрешно търсене на соево масло за производство на биогорива.

Междувременно, растящото производство на биодизел в Бразилия пренасочва соевото масло от износа към вътрешния пазар. Въпреки рекордната продукция от почти 12 милиона метрични тона, износът остава ограничен до 1.3 милиона тона, тъй като вътрешната консумация продължава да нараства. Тази структурна промяна в бразилската индустрия за соево масло е основен фактор за високите световни цени на растителните масла през началото на 2025 г.

В Китай вносът на соя спадна рязко до 3.5 милиона тона през март — 36.8% по-малко в сравнение с предходната година и най-ниското ниво за март от 2008 г. Анализатори отдават това на страховете от ескалираща търговска война със САЩ и закъснения при товаренето в Бразилия поради бавна жътва. Повишените мита върху американски аграрни продукти накараха китайските купувачи да разчитат все повече на бразилска соя, като миналата седмица бяха резервирани поне 40 кораба за доставки между май и юли.

Силните валежи в Аржентина вече сериозно нарушават прибирането на соята, което изостава с 4 процентни пункта спрямо петгодишната средна стойност. Много полета остават недостъпни заради преовлажняване, а високата влажност предизвиква опасения от гниене на шушулките и загуба на качество. Продажбите на соя в страната също са на десетгодишно дъно — само 20% от реколтата е реализирана към началото на април.

Бразилия, от своя страна, показва значителен напредък при жътвата както на соя, така и на царевица. Към началото на април 85.3% от соята е прибрана, а втората реколта от царевица е засадена на 99.1% от планираните площи. Въпреки това, климатични притеснения остават, особено в централно-западните региони като Гояс, където валежите са под средните и могат да повлияят негативно на опрашването на царевицата Safrinha.

Цените на царевицата в Бразилия получиха подкрепа от нараснало вътрешно търсене, особено в Сао Пауло, където купувачите попълват запасите си преди предстоящите празници. Индексът ESALQ/BM&FBovespa се повиши до 85.57 бразилски реала за 60 кг чувал, въпреки общ спад от 2.8% в спот цените в страната.

В САЩ пазарът на пшеница се развива при разнопосочни перспективи. Очакват се валежи в части от Южните Равнини, които биха могли да подпомогнат развитието на зимната пшеница в западен Канзас. В същото време състоянието на реколтата в други части на света създава контраст — 93% от зимната пшеница в Русия се счита за в добро състояние, докато оценките за френската мека пшеница спаднаха с 1%, достигайки 75% добро/отлично.

Очаква се Украйна да отбележи възстановяване с 57.5 милиона тона зърнена реколта през 2025 г. — 8% ръст на годишна база, движен от 18% увеличение в производството на царевица до 29.2 милиона тона. Прогнозата за пшеницата е 21.5 милиона тона, а за ечемика — 5.3 милиона тона. Анализаторите очакват износът на зърно от Украйна да се увеличи с 11%, достигайки 42.6 милиона тона за сезон 2025/26.

Пазарът на растителни масла остава напрегнат заради по-ниското производство на палмово масло в Югоизточна Азия и намаляващия износ на соево масло от Бразилия. Фючърсите на малайзийското палмово масло спаднаха с 1% през нощта до 4,170 рингита, макар че глобалните цени все още са подкрепени от притеснения около предлагането.

Според USDA, производството на телешко месо в САЩ е намаляло с 4.3% през седмицата, а на свинско — с 0.7%. Макар и индиректно свързано със зърното, по-слабото търсене на фуражи от животновъдството може фино да повлияе върху цените на соевия шрот и царевицата в бъдеще.

В обобщение, днешната търговия се определя от сложна комбинация от метеорологични модели, смущения в износа и макроикономически натиск. Развитието на ситуацията в наводнените полета в Аржентина, поведението на Китай при вноса, политиките за биодизел в Бразилия и промените в спекулативните позиции са ключови фактори, влияещи на фючърсните цени и глобалните настроения в търговията със зърно. Търговците остават изключително чувствителни към прогнози за времето, правителствени доклади и логистични развития през втората половина на април.