Дневен Обзор 04.04.2025

Пазарите остават разтърсени от нарастващото напрежение в търговията и ответните мита. Петък започва със силни спадове при соята, умерени загуби при пшеницата и ранна слабост при царевицата. Докато геополитическите притеснения доминират заглавията, новите данни за износа, климатичните промени и актуализираните прогнози за добивите също оформят пазарните настроения.

Майският контракт за 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго започна търговската сесия в петък на цена от 5,30¼ щ.д. за бушел и завърши предишния ден на 5,36 щ.д., отбелязвайки спад от 3¼ цента. Фючърсите на SRW пшеница приключиха сесията в четвъртък със смесени резултати — спад от 2 до 4 цента, докато Kansas City HRW отбеляза леко повишение до 2 цента. Пролетната пшеница от Минеаполис загуби между 1 и 2 цента. Пазарът на пшеница продължава да усеща натиска от ниската конкурентоспособност и ответните търговски мерки, особено китайските мита от 34% върху американски стоки. Все пак последният доклад на USDA донесе известно облекчение с отчетени 339 986 метрични тона продадена пшеница за седмицата, приключила на 27 март — триседмичен връх — с водещи купувачи Еквадор и Япония. Продажбите на нова реколта добавиха още 95 242 тона. Износът на пшеница за февруари се повиши с 34.37% спрямо януари, но все още е под нивата от миналата година. Европейският износ изостава с 36% на годишна база, а френската мелнична пшеница е близо до многомесечно дъно.

Майският контракт за 2025 г. за царевица започна петък на 4,50½ щ.д. за бушел, което е спад от 7 цента спрямо предходното затваряне от 4,57½ щ.д. Въпреки че фючърсите останаха стабилни в четвъртък, сутринта в петък отбелязаха спад от 5 до 7 цента, движени от по-широкото пазарно напрежение. Средната национална цена в брой завърши четвъртък на 4,27¼ щ.д., леко по-ниска. USDA отчете износ на царевица от 1,173 млн. метрични тона за седмицата, приключила на 27 март — увеличение от 12,9% спрямо предходната седмица и 23,8% спрямо същия период миналата година. Основни купувачи бяха Южна Корея, Мексико и Япония. Новата реколта добави 165 000 тона. Износът за февруари достигна 6,03 млн. тона — третият най-висок февруарски резултат досега и 12,3% ръст на годишна база. Експортът на етанол е леко под нивата от 2024 г. StoneX запази прогнозата за бразилската реколта за 2024/25 на 126 млн. тона и предвижда увеличение до 130 млн. тона през 2025/26, движено от силно вътрешно търсене и ниски запаси.

Майските фючърси за соя за 2025 г. започнаха петък на 10,08½ щ.д. за бушел, след като в четвъртък затвориха на 10,11½ щ.д., отбелязвайки спад от 18 цента. В ранната търговия в петък спадът продължи, като фючърсите загубиха още 22 до 25 цента. Пазарът отвори с рязък спад в четвъртък след обявяването на китайските ответни мита. Докладът на USDA показа, че продажбите на старата реколта възлизат на 410 172 метрични тона, като основен купувач е Китай с 285 900 тона, повечето от които прехвърлени от категория „неизвестни“. Продажбите на нова реколта остават слаби — едва 3 274 тона. Продажбите на соев шрот са в долната граница на очакванията с 93 497 тона, а тези на соево олио са най-ниски за последните 7 седмици — 13 842 тона. Данните на Census показват спад в износа на соя за февруари с 41,17% спрямо януари — най-ниското февруарско ниво от 2020 г. насам. Износът на шрот също намалява на годишна база. Бразилската прогноза за добива беше ревизирана леко надолу до 167,5 млн. тона, но износът за март достигна стабилните 16,09 млн. тона.

Ключови глобални фактори

Китайските ответни мита в размер на 34% върху всички американски стоки предизвикаха сътресения на зърнените пазари, задълбочавайки спада във фючърсите. Това действие последва обявените от президента Тръмп мита по случай „Деня на освобождението“ и представлява заплаха за конкурентоспособността на американския износ, особено в Азия.

Седмичните данни на USDA за износа показаха добри резултати: продажбите на царевица достигнаха 1,173 млн. тона, соята 410 172 тона, а пшеницата надмина очакванията с 339 986 тона. Въпреки това, слаби резултати при соевия шрот и олио подчертават намаляващото търсене в този сегмент.

Търговската статистика на U.S. Census показва силен износ на царевица за февруари (6,03 млн. тона), но значителен спад при соята до 3,07 млн. тона. Износът на соев шрот и олио също е по-нисък спрямо предходния месец.

USDA прогнозира рекордна реколта от пшеница в Индия за 2025/26 от 115 млн. тона, подкрепена от по-големи площи и благоприятни условия. Въпреки това, ограниченията за износ вероятно ще останат, за да се контролира инфлацията.

Мексико се очаква да увеличи вноса на соя с 1% през 2025/26 г. поради по-голям вътрешен капацитет за преработка и търсене на масло и фураж. Само 8% от нуждите се покриват от вътрешно производство, което прави Мексико важен партньор на САЩ.

Русия разпредели окончателно 10,6 млн. тона от квотата си за износ на пшеница между 24 компании, като Grain Gates получи най-голям дял — 2,4 млн. тона. Общият добив за 2025 г. е ревизиран леко нагоре до 79,8 млн. тона, но пролетната пшеница остава застрашена от суша.

Жътвата на соя в Парагвай върви по план, като се очакват 9,7 млн. тона. Сухото време в основните земеделски райони ще подпомогне стабилния напредък до края на сезона.

Пиратството на семена в Бразилия остава сериозен проблем. Скорошно проучване показва, че 11% от площите със соя през 2023/24 са засети с незаконни семена, което води до загуби от около 1,76 милиарда долара годишно за сектора.

Пазарите на палмово масло отчетоха спад от 3,56% през нощта до 4 329 рингита/тон, в резултат на слабо търсене, въпреки продължаващите износни такси и логистични ограничения в Малайзия и Индонезия.

За по-голямата част от САЩ е прогнозирано обилно количество валежи през уикенда, особено в регионите Делтата, Средния запад и Южните равнини. Макар че това ще облекчи сушата в някои области, се очаква да предизвика наводнения и закъснения в засяването в други.

В Аржентина сухото време в Пампас е благоприятно за прибирането на царевицата, но ранни слани могат да повлияят на добивите. Реколтата от соя е забавена от последните дъждове, но перспективата остава стабилна — 48,6 млн. тона.

Бразилия е близо до сключване на сделка за износ на царевичен DDG към Китай, което ще отвори нови възможности за бразилския сектор на царевицата и етанола, според министъра на земеделието Карлос Фаваро.