Дневен Обзор 02.04.2025

Смесени търговски нагласи в средата на седмицата, докато търговците следят внимателно обемите на износ, глобалните прогнози за производство и променящите се метеорологични условия. Докладите на USDA продължават да бъдат централни за формирането на очакванията за пролетната сеитба и търсенето на суровини.

Фючърсите за май 2025 г. на пшеница тип SRW в Чикаго започнаха търговията в сряда на ниво от $5.33 за бушел, което е спад с 7½ цента спрямо затварянето във вторник на $5.40½. Пазарът на пшеница отново отслабва, след като започна седмицата с повишение, породено от намалени прогнози за засятите площи в САЩ. Във вторник SRW приключи с ръст от 3½ цента, като фючърсите за HRW в Канзас Сити също се покачиха с 6 до 9 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис – с 2 до 4 цента. Въпреки подобряващите се прогнози за времето в районите, произвеждащи SRW, и очакваните валежи в южните равнини, състоянието на пшеницата в Тексас се влоши с 5 пункта до едва 26% в добро/отлично състояние. Канзас остана стабилен на 49%. Износът на мека пшеница от ЕС достигна едва 15.68 млн. тона досега този сезон, значително под миналогодишните 24.54 млн. тона. Украйна запази лимита си за износ на пшеница за 2024/25 г. на 16.2 млн. тона, от които вече са изнесени 13 млн. т, а още 1 млн. т се очаква да бъде изнесен през април.

Фючърсите за май 2025 г. на царевица започнаха търговията в сряда на ниво от $4.54¾ за бушел, което е спад с 7 цента спрямо затварянето във вторник на $4.61¾. Цените на царевицата се повишиха с 4½ цента във вторник поради притеснения от забавяне на сеитбата заради очаквани валежи. Средната вътрешна цена на царевицата се покачи до $4.31¼, с ръст от 7¾ цента, въпреки натиска от страна на данните, свързани с етанола. През февруари за етанол са използвани 421.2 млн. бушела царевица, което е спад с 10% спрямо януари и с 5.4% спрямо същия месец на миналата година. Въпреки това, употребата за маркетинговата година е с 1.3% по-висока от 2024 г. Според бразилската консултантска компания StoneX, прогнозата за реколтата от царевица в страната е ревизирана леко надолу — общо 129.7 млн. т, което е спад с 0.9% спрямо предходната оценка през март.

Фючърсите за май 2025 г. на соята започнаха търговията в сряда на $10.29¾ за бушел, спад с 4½ цента спрямо вторник, когато се затвори на $10.34¼. Соята поведе ръста във вторник, с повишение от 19½ цента, подкрепено от скока в цените на соевото олио и спекулации около по-високи изисквания за биогорива. Въпреки ръста при фючърсите, средната вътрешна цена на соята спадна с 21¾ цента до $9.79. Цените на соевия шрот бяха смесени, докато соевото олио се покачи рязко с 124 до 255 пункта. Представители на биогоривната и маслената индустрия призоваха EPA да увеличи задължителния блендинг на биодизел до 5.5–5.75 млрд. галона — значително над настоящите 3.35 млрд. Данните от USDA за фебруарското смилане показаха 189.01 млн. бушела — малко над очакванията, но все пак с 2.3% по-малко от предходната година. StoneX намали прогнозата си за добив на соя в Бразилия до 167.54 млн. т (от 168.3 млн. т), като отчита сушата в южните щати и добрите резултати в Мато Гросо. Износът през март е 16.09 млн. т.

Основни глобални фактори

Министерството на земеделието на Украйна потвърди тавана за износ на пшеница за сезон 2024/25 — 16.2 млн. т, въпреки че вече са изнесени 13 млн. т, а още 1 млн. т се очаква през април. Ведомството заяви, че не се планират промени в политиката.

Износът от САЩ показа смесени резултати. Според USDA, за седмицата, приключила на 27 март, инспектираните количества бяха: 1.614 млн. т царевица (повече от миналата година), 793 хил. т соя (от които 622 хил. т за Китай) и 436 хил. т пшеница — основно за Мексико.

Оценките за състоянието на зимната пшеница останаха стабилни в Канзас (49% добро/отлично), но спаднаха в Оклахома (до 33%) и Тексас (до 26%). Националните доклади ще се възобновят следващия понеделник.

Метеорологичните условия са разнообразни. В Северна Америка се очакват обилни валежи — до 175 мм над нормата в някои части на царевичния пояс. В Източните щати ще остане хладно до средата на април. Аржентинската Пампа ще остане суха, благоприятствайки жътвата на царевицата, докато в Централна Бразилия се очакват смесени валежи.

Argus понижи прогнозата си за производството на пшеница в Русия през 2025/26 г. до 80.3 млн. т (от 81.5 млн. т). Причината е намаляването на засятите площи със пролетна пшеница. Прогнозата за зимна пшеница е повишена до 56 млн. т.

Австралийското производство на пшеница за сезон 2025/26 се очаква да спадне с 16.1% до 28.6 млн. т. Сушата в Виктория и Южна Австралия, както и забавянията в засаждането поради проливни дъждове в NSW и Куинсланд, утежняват положението. Въпреки поевтиняването на световните фючърси, цените в Аделаида скочиха до A$385/тон.

Цените на пшеницата в Бразилия и Аржентина се покачиха през първото тримесечие. Най-голям ръст бе отчетен в Рио Гранде ду Сул и Парана. Междувременно американската пшеница остава под натиск заради силния долар и намалена конкурентоспособност.

USDA отчете, че смилането на соя през февруари възлиза на 188.7 млн. бушела, спад с 11.2% спрямо януари и 2.4% спрямо предходната година. Наличностите от соево олио се увеличиха с 8.5% до 2.268 млрд. паунда.

Експортът на палмово масло от Малайзия през март достигна 1.049 млн. т, спрямо 1.009 млн. т през февруари, според Amspec Agri. Пазарите бяха затворени във вторник поради национален празник, след като преди това цените се покачиха с 107 рингита.

Вносът на палмово масло в Индия нарасна с 13.2% през март до 423 хил. т, но остана под сезонните нива. Причина е премията в цената спрямо соевото масло. Вносът на соево масло скочи с 24% до 352 хил. т. Общият внос на растителни масла се увеличи с 9.3% на месечна база — до 968 хил. т.

Износът на соя от Парагвай бе временно нарушен поради натрупвания на утайки в река Парагвай, което забави транспортирането до Аржентина. Ситуацията се подобри след драгиране, но индустрията за преработка в Росарио остава уязвима.

Царевични производители в САЩ изразиха притеснения относно предложени тарифи върху хербицида 2,4-D, основно внасян от Китай и Индия. Националната асоциация на производителите предупреди за риск от спад в добивите, ако доставките се ограничат.

Индексът за селскостопанско доверие в САЩ спадна от 152 на 140 през март, според Purdue University. Основни причини са по-ниски цени и песимизъм за бъдещето.