Дневен Обзор 27.03.2025

Търговците започнаха търговията в четвъртък с предпазлив оптимизъм, след като фючърсите на основните селскостопански култури реагираха на заглавия с пазарно значение, променящи се метеорологични прогнози и нови данни за износа, преди важните доклади на USDA в понеделник.

Фючърсите за май 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго отвориха сесията в четвъртък на цена от $5.36¾ за бушел, покачвайки се с 1½ цента спрямо предишното затваряне от $5.35¼. Пшеницата демонстрира лека устойчивост след разпродажбите в средата на седмицата. Въпреки че Тайван закупи 100,000 метрични тона американска пшеница, общото настроение на пазара остава под натиск заради слабия риск-премиум от Черно море, подобряващите се посеви в Канзас и Тексас и ограниченото търсене. Седмичните данни за продажбите за износ на USDA се очакват днес, с прогнози от 0 до 550,000 тона за стара реколта и до 300,000 тона за нова. Влажното време, очаквано в районите на SRW, може да подпомогне развитието, но HRW зоните остават предимно сухи. В понеделник се очаква и доклад за наличните запаси от зърно, като според Bloomberg прогнозата е за 1.221 милиарда бушела пшеница към 1 март.

Фючърсите за май 2025 г. на царевицата започнаха търговията в четвъртък на цена от $4.52¼ за бушел, което е повишение с 1 цент спрямо сряда. Пазарът се бори с негативни данни, свързани с етанола, и по-слабо представяне на суровините като цяло. В сряда цената на царевицата спадна с 6½ цента, след като EIA отчете значителен спад в производството на етанол с 52,000 барела на ден, до 1.053 милиона барела/ден, докато запасите се увеличиха до 27.35 милиона барела. Очакваните днес продажби за износ варират от 600,000 до 1.6 милиона тона за стара реколта и до 100,000 тона за нова. Новината за покупката на 204,000 тона от Южна Корея също оказа влияние. Според прогнозата на Bloomberg, в понеделник USDA ще докладва налични запаси от царевица в размер на 8.153 милиарда бушела. Цената на физическата царевица в САЩ спадна с 6 цента до $4.17.

Фючърсите за май 2025 г. на соята започнаха деня в четвъртък на ниво от $10.07¾ за бушел, което е увеличение с 6¾ цента спрямо затварянето в сряда на $10.01. Соята показва умерено повишение в началото на сесията, подкрепена от ръстове при соевото масло и временното затишие на пазарните разпродажби. Сряда приключи с лек спад, като цените на соевия шрот се понижиха с 90 цента, а физическата соя спадна до $9.42½. Днес се очакват седмичните данни за износа от USDA, с прогнози между 300,000 и 900,000 тона за стара реколта и до 50,000 тона за нова. Износът на соя от Бразилия за март се очаква да достигне рекордните 15.56 милиона тона. Според анкета на Bloomberg запасите от соя в САЩ към 1 март ще бъдат 1.905 милиарда бушела.

Ключови глобални фактори

Жътвата на соя в Бразилия е почти завършена – 76.4% – и е на път да постави рекорд, въпреки проблемите с добивите в Рио Гранде ду Сул. Общо производството за сезон 2024/25 е оценено на 169.3 милиона тона – леко над прогнозата на USDA.

Общият износ на зърно от Украйна за сезон 2024/25 достигна 32.2 милиона тона, което е спад от 6% спрямо миналата година. Износът на пшеница спадна с 4.4%, на царевица с 10%, докато този на ечемик се увеличи с 12%. През март са изнесени едва 3 милиона тона – с една трета по-малко от миналата година.

Южна Африка ревизира прогнозата си за реколтата от царевица за 2025 г. нагоре с 4.7% до 14.6 милиона тона, като производството на бяла царевица се очаква да скочи с 27% спрямо предходната година, а на жълта – с 1%.

Сделката между Русия и Украйна за Черно море продължава да намалява логистичния риск, макар да остава крехка. Основни износители като Nutrien смятат, че това няма да промени значително потока на торове и зърно в глобален мащаб през 2025 г. Руските заводи работят почти на пълен капацитет, въпреки ограниченията.

Докладът на EIA към USDA показа спад в търсенето на биогорива. Производството на етанол спадна до 1.053 милиона барела на ден, а запасите се повишиха до 27.35 милиона барела – фактор, който оказва натиск върху царевицата.

Износът на палмово масло от Индонезия през януари спадна до 1.96 милиона тона, а производството до 4.18 милиона тона. Вътрешното потребление за биодизел спадна до 916,000 тона, докато складовите наличности се увеличиха – знак за промяна в пазарната динамика на растителните масла в Югоизточна Азия.

Индонезия увеличи референтната си цена за сурово палмово масло (CPO) за април до $961.54/тон спрямо март, поддържайки експортен данък от $124/тон и такса от 7.5% – фактор, който може да повлияе на конкурентоспособността спрямо соевото масло.

Малайзийският пазар на палмово масло продължи да расте – с 54 рингита (+1.27%) до 4313 рингита за тон, подкрепен от стабилно търсене и ограничени валежи.

Китайската Sinograin продължава с търга за 160,000 тона вносна соя, за да облекчи вътрешния недостиг. Анализаторите обаче предупреждават, че ефектът може да бъде неутрализиран от очакваната вълна от доставки от Бразилия през второто тримесечие.

Времето остава критичен фактор. Очакват се обилни валежи (50–70 мм) в аржентинската Пампа в следващите пет дни, което може да забави жътвата. В същото време локализирани валежи в бразилските щати Гояс и Мато Гросо до Сул ще подобрят влагата в почвата преди развитието на втората реколта царевица.

Метеорологичните прогнози за Северна Америка показват умеряване на очакванията за студен април – добър знак за американските култури. Въпреки това, Централните и Южните равнини остават топли и сухи – неблагоприятно за зимната пшеница. Очакван уикенд буря може да донесе дъждове, но югозападните райони може да останат сухи.

В глобален план производителите на кафе и захар в Етиопия и Бразилия следят за постоянната суша, докато в Югоизточна Азия валежите остават стабилни – въпреки заплахите от наводнения в източен Калимантан.