Борсов Коментар 26.03.2025

Фючърсите за пшеница, царевица и соя затвориха предимно на по-ниски нива в средата на седмицата, тъй като търговците претегляха смесени сигнали от износа, метеорологични смущения и съобщения за примирие в Черноморския регион.

Фючърсите за пшеница регистрираха нови загуби в сряда, продължавайки низходящата тенденция от началото на седмицата. Майските фючърси за пшеница SRW в Чикаго за 2025 г. затвориха на цена от $5.35¼ за бушел, понижение от 8 цента за деня. Контрактите за твърда червена зимна пшеница (HRW) в Канзас Сити загубиха от 4 до 6 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис също спадна с 3 до 4 цента. Намаляване на напрежението в Черно море и подобрени условия на културите в Канзас и Тексас допринесоха за понижението. Търговците се подготвят за доклада за износа на USDA в четвъртък, като очакванията са от 0 до 550 000 метрични тона за текущата реколта и до 300 000 метрични тона за новата. Прогнозата за времето предвижда валежи в зоните на SRW този уикенд и през следващата седмица, докато районите на HRW вероятно ще останат сухи. Освен това се очаква докладът за запасите от зърно в понеделник, като проучване на Bloomberg прогнозира 1.221 милиарда бушела пшеница на склад към 1 март.

Фючърсите за царевица също затвориха на по-ниски нива в сряда, повлияни от данни, свързани с етанола, и общо отслабване при суровините. Майските фючърси за царевица за 2025 г. се установиха на $4.51¼ за бушел, спад от 6½ цента. Цената на царевицата на вътрешния пазар също се понижи с 6 цента до $4.17. Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) съобщи за спад от 52 000 барела на ден в производството на етанол за седмицата до 21 март – до 1.053 милиона барела на ден, докато запасите от етанол се увеличиха до 27.35 милиона барела. Търсенето за износ остава силно, като се очакват продажби между 0.6 и 1.6 милиона метрични тона, с допълнителни търгове от Тайван (65 000 тона) и Южна Корея (280 000 тона). Ранната сеитба в САЩ продължава, особено в южните щати. Пазарът е съсредоточен върху предстоящия доклад за запасите в понеделник, като средната прогноза е 8.153 милиарда бушела царевица.

Соята завърши сесията в сряда със слабо понижение при близките доставки, докато отложените месеци отбелязаха слаби печалби. Майските фючърси за соя за 2025 г. затвориха на $10.01 за бушел, спад от ¾ цент, като средната национална цена спадна леко до $9.42½. Цените на соевия шрот се понижиха с 90 цента до $1.50/тон, докато соевото олио се повиши с 33 до 41 пункта. Очакват се данни за износа в четвъртък, с прогнози за продажби между 300 000 и 900 000 метрични тона за текущата реколта и до 50 000 тона за новата. Очакванията за запасите от соя към 1 март са 1.905 милиарда бушела. Експортът на соя от Бразилия за март се очаква да бъде стабилен на 15.56 милиона тона, докато експортът на соев шрот е ревизиран надолу до 2.3 милиона тона.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 196.67 -2.94
Царевица Май 177.65 -2.56
Соя Май 367.80 -0.28
Соев шрот Май 323.64 -1.65

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 222.00 +1.75
Царевица Юни 213.75 +0.75
Рапица Май 513.00 +7.00

 

Основни глобални фактори

Глобалният пазар беше повлиян от новината, че Русия и Украйна са се споразумели да възобновят безопасната навигация в Черно море и да спрат атаките върху енергийна инфраструктура. Тези договорености, посредничени от САЩ, макар и крехки, имат за цел да намалят разходите за застраховка и логистика при украинския износ и да внесат предвидимост на глобалните зърнени пазари.

Според доклада на MARS от Европейската комисия, условията за културите в ЕС са като цяло по-добри в сравнение с миналата година. Въпреки това Румъния, България и източна Украйна продължават да страдат от дефицит на валежи, макар прогнозите за април да показват подобрение.

SovEcon отново намали прогнозата си за износа на руска пшеница за 2024/25 до 40.7 милиона тона поради слаби доставки и ниски печалби, причинени от силния рубъл. Въпреки това, прогнозите за 2025/26 са леко повишени до 39.1 милиона тона поради очаквани високи преходни запаси.

В Бразилия инфлацията се засилва, тъй като цените на царевицата в региона Кампинас са се увеличили с над 23% от началото на годината, преминавайки 90 реала за 60 кг чувал – най-високото номинално ниво за почти три години. Инфлацията, движена от царевицата, се очаква да повиши цените на храните с над 1 процентен пункт в рамките на шест месеца, оказвайки натиск върху администрацията на Лула.

USDA отчете спад от 4.9% на годишна база в клането на домашни птици в САЩ през февруари, което сигнализира за възможни промени в търсенето на фуражи, особено за царевица и соев шрот. Средното живо тегло на пилетата също е спаднало с 3.6%.

Прогнозата за рапицата в Украйна за 2025/26 остава стабилна на 3.2 милиона тона, въпреки опасенията от суша. Очаква се благоприятното време през следващите две седмици да подпомогне пролетната сеитба.

Пазарът на етанол в САЩ показа отслабване, с понижение в седмичното производство и увеличаване на запасите, което предполага намалено търсене на царевица за гориво. Производството спадна до 1.053 милиона барела на ден, а запасите нараснаха до 27.35 милиона барела.

Метеорологичната прогноза за САЩ предвижда разпространени бури и по-хладно време през следващите дни. Валежите ще бъдат от полза за зимната пшеница, но могат да забавят ранната пролетна сеитба в Зърнения пояс.

Априлското време в Южна Америка остава причина за безпокойство. Централна Бразилия се очаква да изпита горещо и сухо време, което може да навреди на втората царевична реколта. Междувременно постоянните валежи в Аржентина могат да повлияят на напредъка на жътвата и транспортната инфраструктура.

Цените на палмовото масло в Малайзия се повишиха с 14 рингита за една нощ, докато фючърсите на соя в Китай нараснаха с 5 юана. Тази тенденция показва стабилно търсене на растителни масла в Азия, което може да повлияе на търговията със соево олио от САЩ и Бразилия.

И накрая, Sinograin в Китай продължава с търга за 160 000 метрични тона вносна соя, за да облекчи вътрешния недостиг, причинен от забавени доставки от Бразилия. Въпреки това анализаторите предупреждават, че търгът може да съвпадне с вълна от доставки през второто тримесечие, което потенциално може да ограничи възстановяването на цените.