Фючърсите за май 2025 г. на меката червена зимна пшеница в Чикаго (SRW) откриха сесията в сряда на ниво от $5.40½ за бушел, което е спад с 2¾ цента спрямо затварянето във вторник. Пазарите на пшеница продължават да са под натиск, удължавайки загубите от началото на седмицата. Във вторник майските фючърси се затвориха на $5.43¼, със спад от 5 цента, поради намаляващото напрежение в Черно море и подобрените агроклиматични условия в Канзас и Тексас. Междувременно, руската консултантска компания SovEcon понижи прогнозата си за износа на пшеница за 2024/25 с 1.5 млн. тона до 40.7 млн. тона поради слаби доставки и ниски маржове, но леко повиши прогнозата си за 2025/26. Износът на мека пшеница от ЕС достигна само 15.46 млн. тона от началото на сезона, значително по-малко от 23.75 млн. тона през миналата година. Япония обяви търг за почти 120,000 тона пшеница, включително 59,751 тона от САЩ, докато Тайван също продължава да търси пшеница с произход от САЩ чрез скорошни търгове.
Фючърсите за май 2025 г. на царевицата в Чикаго започнаха търговията в сряда на $4.58¼ за бушел, което е ръст с ½ цент спрямо затварянето във вторник от $4.57¾. Пазарът на царевица следва слабостта на пшеницата, но получи лека подкрепа от международен интерес. Тайвански купувач сключи сделка за 65,000 тона американска царевица, а южнокорейски вносител търси още 280,000 тона. Въпреки облекчението на геополитическия фронт, USDA отчете силни седмични инспекции на износа – 1.463 млн. тона, водени от Мексико, Япония и Южна Корея. Националната средна цена на царевицата в САЩ спадна до $4.23¾. Междувременно, жътвата на лятната царевица в Бразилия е вече 77% завършена, а AgRural повиши общата си прогноза за реколтата до 121.8 млн. тона. В САЩ ранната сеитба напредва – Луизиана е на 65%, а Тексас – на 45%. Търговците очакват и днешния доклад за етанола от EIA, както и прогнозата на USDA за площите в понеделник, като Bloomberg прогнозира 94.4 млн. акра царевица за 2025 г.
Фючърсите за май 2025 г. на соята откриха търговията в сряда на $10.03¾ за бушел, с повишение от 2 цента спрямо вторник, когато се затвориха на $10.01¾, с понижение от 5½ цента. Във вторник търговията със соя беше смесена, но фючърсите на соево масло регистрираха умерени ръстове между 15 и 34 пункта, което частично компенсира загубите. Цената на соята в брой спадна до $9.41, а соевият шрот поевтиня с до $2.70/тон. Седмичните инспекции на износа в САЩ бяха силни – 822,214 тона, като Китай получи близо половината (405,000 тона). Жътвата в Бразилия достигна 77%, а AgRural запази прогнозата си за добив от 165.9 млн. тона, въпреки ниските добиви в щата Рио Гранде до Сул. Вносът на соя в ЕС достигна 9.84 млн. тона от 1 юли насам, изпреварвайки миналогодишните 9.23 млн. тона. Търговците очакват с внимание прогнозата за засетите площи от USDA в понеделник, като Bloomberg прогнозира 83.8 млн. акра за соя през 2025 г.
Ключови глобални фактори
Русия и Украйна се споразумяха да възобновят безопасната навигация в Черно море и да прекратят атаките срещу енергийна инфраструктура, като САЩ играе посредническа роля. Споразумението, подобно на Инициативата за зърно в Черно море, може да облекчи застрахователните разходи и логистиката за износ, особено от южна Украйна. Русия обаче настоява за частично облекчаване на санкциите, за да приложи изцяло сделката, докато Украйна отрича подобни условия.
Последният отчет на USDA за напредъка на културите показа подобрение при зимната пшеница в Канзас – до 49% добро/отлично, в Тексас – до 31%, но спад в Оклахома до 37% заради вятърни щети, пожари и засушаване. Национално, 34% от зимната пшеница в САЩ остава под засушаване, спрямо 27% предходната седмица.
Отделът за мониторинг на селското стопанство (MARS) към Европейската комисия съобщи, че състоянието на културите в ЕС е по-добро от миналата година, но Румъния, България и Украйна изпитват стрес поради ниски валежи. Прогнозите за април сочат подобрение на влагата, което може да подпомогне пролетната сеитба.
SovEcon ревизира прогнозата си за руския износ на пшеница за 2024/25 до 40.7 млн. тона от 42.2 млн. тона, позовавайки се на слаби маржове и силна рубла. Прогнозите за ечемик и царевица бяха повишени, а за 2025/26 – експортът на пшеница беше коригиран до 39.1 млн. тона поради по-големи преходни запаси.
Бразилия преживява инфлация, движена от царевицата. Цените в региона Кампинас скочиха с 23% от началото на годината заради ниски запаси и силно търсене за фуражи, дори когато цените на ориза спадат. Анализатори прогнозират, че инфлацията на храните ще надхвърли целта на централната банка от 3%, което увеличава натиска върху администрацията на президента Лула.
Клането на птици в САЩ е спаднало с 4.9% на годишна база през февруари до 5.29 милиарда паунда. Намаленото производство може да повлияе на търсенето на соев шрот и царевица за фуражи, тъй като производителността и живото тегло също намаляват.
В Украйна производството на рапица за 2025/26 остава непроменено на 3.2 млн. тона, като се очаква пролетната сеитба да се възползва от благоприятните метеорологични прогнози. Нивата на почвената влага все още са ниски, но се очаква да се подобрят в рамките на две седмици.
Производството на етанол в САЩ се очаква да намалее леко, като Bloomberg прогнозира 1.084 милиона барела на ден за седмицата, приключваща на 21 март. Очаква се запасите да се повишат до 26.76 милиона барела, което показва леко мечи тон в пазара на царевица за гориво.
Метеорологичните заглавия показват връщане на бури и валежи в САЩ по-късно тази седмица, особено в източния Corn Belt. Докато зимната пшеница може да се възползва от влагата, пролетната сеитба може да бъде забавена до началото на април.
В Южна Америка, април се очаква да донесе горещо и сухо време в Гояс и Централна Бразилия, което увеличава риска за втората реколта от царевица. В Аржентина продължават валежи, които могат да нарушат късната жътва и транспорт.
Цените на палмовото масло в Малайзия скочиха с 14 рингита за нощ, а китайските борси показаха ръстове при соята. Това сигнализира за стабилно търсене на растителни масла в Азия, което може да повлияе на търговските потоци на соево масло от САЩ и Бразилия.
Китайската компания Sinograin продължава с планирания си търг за 160,000 тона вносна соя, за да облекчи вътрешния недостиг. Анализатори обаче предупреждават, че търгът може да съвпадне с наплив от пристигаща бразилска соя през второто тримесечие, което може да ограничи поскъпването на цените.