Борсов Коментар 25.03.2025

Фючърсите на зърнените култури завършиха сесията във вторник предимно със спад, тъй като пазарните настроения останаха предпазливи на фона на променящото се време, новите преговори за примирие в района на Черно море и развиващата се експортна динамика.

Фючърсите на пшеницата паднаха на всички основни американски борси във вторник. Контрактите за май 2025 г. на Чикагската борса (SRW) се затвориха на цена от 5.43¼ USD за бушел, което е спад от 5 цента за деня. Контрактите за HRW от Канзас Сити паднаха с 8 до 9 цента, а тези за пролетна пшеница от Минеаполис — с 3 до 5 цента. Натиск върху пазара оказаха намаляващото напрежение в Черно море, подобрените условия за реколтата в Канзас и Тексас, както и силната конкуренция от страна на Русия. SovEcon намали прогнозата си за руския износ на пшеница за 2024/25 с 1.5 млн. тона до 40.7 млн. т, но увеличи прогнозата за 2025/26 на 39.1 млн. т. Износът на мека пшеница от ЕС изостава значително на годишна база — 15.46 млн. т от 1 юли досега, спрямо 23.75 млн. т миналата година. Междувременно Япония обяви търг за близо 120,000 т пшеница, от които 59,751 т са от САЩ.

Фючърсите на царевицата приключиха сесията във вторник под натиск, следвайки загубите при пшеницата и успокояващата геополитическа ситуация в Черно море. Контрактите за май 2025 г. се затвориха на 4.57¾ USD за бушел, спад от 6¾ цента. Средната национална цена в брой за царевица също спадна с 6½ цента до 4.23¾ USD. Въпреки това, износът остана стабилен — 1.463 млн. тона за седмицата, с 16.6% ръст на годишна база. Основни дестинации бяха Мексико, Япония и Южна Корея. В Бразилия прибирането на лятната царевица е завършено на 77%, а AgRural повиши прогнозата за общото производство до 121.8 млн. т. В САЩ ранната сеитба продължава, като Луизиана е на 65%, а Тексас на 45%. Пазарът очаква и срядашния доклад на EIA за етанола, като се прогнозира стабилно производство. Според проучване на Bloomberg, засетите площи с царевица в САЩ ще бъдат около 94.4 млн. акра според предстоящия доклад на USDA в понеделник.

Соята се търгуваше нееднородно, но приключи деня на по-ниски нива при контрактите с близък падеж. Контрактите за май 2025 г. се затвориха на 10.01¾ USD за бушел, спад от 5½ цента. Средната цена в брой спадна с 5¼ цента до 9.41 USD. Фючърсите за соев шрот бяха стабилни до спад от 2.70 USD/тон, докато фючърсите за соево масло се повишиха с 15 до 34 пункта, което осигури частична подкрепа. Износът беше силен — 822,214 т, от които почти половината (405,000 т) са за Китай. Реколтата от соя в Бразилия е завършена на 77%, а AgRural запази оценката си на 165.9 млн. т, въпреки проблеми с добивите в Рио Гранде до Сул. Междувременно вносът на соя в ЕС достигна 9.84 млн. т, спрямо 9.23 млн. т миналата година. Търговците очакват с внимание понеделнишкия доклад за сеитбените намерения, като прогнозите за площите със соя са около 83.8 млн. акра.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 199.61 -1.84
Царевица Май 180.21 -2.66
Соя Май 368.08 -2.02
Соев шрот Май 325.29 -2.76

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 220.25 -2.00
Царевица Юни 213.00 -1.25
Рапица Май 506.00 +6.50

Ключови глобални фактори

Текущите дипломатически преговори между САЩ и Русия в Саудитска Арабия са насочени към възстановяване на безопасната навигация в Черно море. Двете страни са се съгласили принципно да възстановят защитените морски коридори, подобни на инициативата за зърнения коридор, и да избягват атаки срещу енергийна инфраструктура. Ако бъде успешно, това може да облекчи логистичните ограничения и застрахователните разходи за износа от региона.

Седмичният доклад на USDA за напредъка на посевите отчете подобрение при зимната пшеница в Канзас (49% добро/отлично) и Тексас (31%), но остър спад в Оклахома (37%) на фона на силни ветрове, пожари и засилваща се суша. Национално, 34% от зимната пшеница в САЩ е засегната от суша — скок от 27% спрямо миналата седмица.

В Европа звеното MARS към Европейската комисия съобщи, че състоянието на културите е по-добро от миналата година. Пролетната сеитба и обработката на полетата вървят добре при благоприятно време, но има необратими щети в Румъния, България и източна Украйна поради недостиг на валежи.

Руският износ на пшеница се активизира, като цените на пшеница с 12.5% протеин се покачиха до 252–256 USD/тон FOB. Закупуването на приблизително 500,000 т от Иран и връщането на Турция на пазара засилиха търсенето. Все пак, се очаква износът на пшеница от Русия през март да бъде едва 1.6 млн. т, рязко под нивата от 4.8 млн. т миналата година.

В Бразилия прибирането на царевицата в Пампас е забавено от постоянни валежи, докато прогнозите за април сочат горещо и сухо време в Гояс и Централна Бразилия. Това създава сериозен риск за втората реколта от царевица, като Гояс е идентифициран като най-уязвимият регион.

Износът от САЩ остана силен. USDA отчете 1.463 млн. т царевица, 822 хил. т соя и 485 хил. т пшеница за седмицата, приключила на 20 март, показвайки устойчива търговска активност въпреки пазарния натиск.

В Индия силни бури и градушки нарушиха прибирането на пшеницата в щати като Мадхя Прадеш и Бихар. Индийската метеорологична служба предупреди, че тези събития може да намалят добивите и да увредят селскостопанската инфраструктура, увеличавайки опасенията за продоволствена сигурност.

Недостигът на яйца в САЩ се задълбочава на фона на продължаваща епидемия от птичи грип. Вносът от Бразилия се е удвоил през февруари, а администрацията на Тръмп обмисля да разреши използването на яйца от бройлери в хранителната промишленост. Това ще промени търсенето на фуражи, особено на соев шрот и царевица.

AgRural съобщи, че прибирането на соята в Бразилия напредва с изпреварващо темпо — 77%, спрямо 70% миналата седмица. Въпреки проблемите в южните щати, силните добиви в Мато Гросо стабилизират цялостното производство. Премиите при износа остават високи и подкрепят цените.

Прогнозата за зърнения пазар в Мексико се променя. Производството на царевица и сорго се очаква да се увеличи благодарение на по-добра икономика и политическа подкрепа. За разлика от това, производството на пшеница вероятно ще намалее в засегнатите от суша региони Сонора и Синалоа, увеличавайки нуждите от внос на пшеница и ориз.

Китай остава ключов играч в търговията със соя. Sinograin ще проведе търг за 160,000 т вносна соя тази седмица, за да облекчи вътрешния недостиг, причинен от закъснели доставки от Бразилия. Това обаче може да съвпадне с увеличен внос през второто тримесечие, което ще задържи ценовото възстановяване.

Накрая, прогнозата за времето през април показва по-високи от нормалните температури в Централна Бразилия и по-хладни условия в Аржентина. Въпреки че се очакват нормални валежи като цяло, засушаването в Централна и Източна Бразилия може допълнително да напрегне развитието на втората реколта от царевица и да има допълнителни последици за захарната тръстика и кафето.