Борсов Коментар 21.03.2025

Зърнените пазари завършиха сесията в петък със смесени резултати, отразявайки сложна комбинация от климатични условия, глобални търговски промени и тенденции в износа, които продължават да оформят перспективите за пшеница, царевица и соя. На фона на умерени ценови движения, търговците балансираха между спекулации и глобални новини, които могат да повлияят на засаждането и производството през пролетния сезон.

Фючърсите на пшеницата приключиха деня с леки повишения. Чикагската SRW пшеница се установи на ниво от $5.58¼ за бушел, като се повиши с 1 цент, докато договорите за HRW в Канзас Сити отбелязаха скромни ръстове от 2 до 3 цента при краткосрочните доставки. Фючърсите на пролетната пшеница в Минеаполис също се повишиха минимално. За седмицата покачванията останаха маргинални, като договорите за май отчетоха само леко увеличение. Спекулативната позиция отразяваше предпазливо настроение – търговците в Чикаго добавиха над 3 200 контракта към нетните си къси позиции, докато в Канзас Сити имаше леко закриване на къси позиции. По отношение на износа, ангажиментите за пшеница от САЩ за маркетинговата 2024/25 година достигнаха 21.026 милиона метрични тона – ръст от 14% спрямо същия период миналата година, макар и под петгодишния среден темп. Във Франция състоянието на меката пшеница остана стабилно, като 74% от реколтата беше оценена като в добро до отлично състояние. В перспектива, ограничените валежи в Южните равнини – особено в Тексас и Канзас – могат допълнително да повлияят на развитието на пшеницата, тъй като условията остават сухи и неблагоприятни за озеленяване на зимната реколта.

Фючърсите на царевицата завършиха по-ниско в петък, като майският контракт се установи на $4.64¼ за бушел, спад от 4¾ цента. Въпреки това май отбеляза седмичен ръст от 5¾ цента, което подсказва известна устойчивост по-рано през седмицата. Националната средна цена на царевицата в брой спадна до $4.29¾, отразявайки по-слабо търсене. Търговците предпазливо очакват доклада на USDA за перспективите за засаждане в края на месеца. При спекулативната активност, управляваните фондове рязко намалиха нетните си дълги позиции в царевица с над 39 000 контракта, като общата нетна дълга позиция спадна до 107 270 – сериозен спад от над 364 000 контракта по-рано през февруари. Износът продължи да впечатлява – с ангажименти от 52.031 милиона метрични тона до момента, това е с 25% повече спрямо същия период миналата година и пред изчисленията на USDA.

Соята също завърши седмицата с понижение, като майските фючърси се установиха на $10.09¾ за бушел, спад от 3¼ цента. Седмичните загуби за май възлязоха на 6¼ цента, докато новата реколта с доставка през ноември спадна с над 10 цента. Националната средна цена на соята в брой се понижи до $9.49½. Фючърсите на соевия шрот обаче отчетоха ръст в петък, с повишение от $2.20 до $2.80 за тон, макар и да останаха с $5.60 по-ниско за седмицата. Фючърсите на соевото масло паднаха с 67–69 пункта в петък, но затвориха седмицата с повишение. Данните от Commitment of Traders показаха, че спекулантите са увеличили нетната си къса позиция с над 6 000 контракта, достигайки нетна къса позиция от 22 005 контракта. Търговските участници също увеличиха своето късо участие. Износът остана стабилен, с 45.422 милиона метрични тона соя, ангажирани до момента – с 13% повече от миналата година и покриващи 91% от прогнозата на USDA.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 205.12 +0.37
Царевица Май 182.77 -1.87
Соя Май 371.02 -1.19
Соев шрот Май 331.02 +3.53

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 226.25 -0.50
Царевица Юни 215.75 -1.00
Рапица Май 494.00 +2.00

 

Извън фючърсните пазари, ключови глобални развития оказват сериозно влияние върху пазарните настроения и основите на зърнения пазар в краткосрочен план. Един от водещите фактори беше въвеждането на нови мита от Китай върху канадски земеделски продукти. В сила от 20 март, Китай наложи 100% мита върху канадско рапично масло, шрот и грах на стойност над 1 милиард долара, както и 25% мита върху морски дарове и свинско месо. Тези ответни мерки идват в отговор на митата, въведени от Канада върху китайски електромобили и метали, задълбочавайки търговския спор, който вече директно засяга основни зърнени и маслодайни потоци. Канада е водещ световен производител на рапица и основен доставчик за Китай. Ограниченията са особено болезнени за канадските фермери, които вече са направили инвестиции за пролетната сеитба.

Едновременно с това се изострят и търговските напрежения между САЩ и Канада. Президентът Тръмп отложи въвеждането на по-широки мита от 25% с 30 дни, но вече е наложил мита върху канадската стомана и алуминий и заплашва с нови върху млечни продукти и дървен материал. Това двустранно напрежение кара канадските фермери да ограничават капиталовите си разходи. Производителите на земеделска техника съобщават за спад в покупките, а търсенето на субсидирани фермерски кредити рязко се е увеличило. Асоциацията на производителите на рапица в Канада отчита значителен ръст в заявленията за заеми, тъй като фермерите търсят начини да се справят с несигурните пазарни условия.

В Южна Америка времето продължава да оказва силно влияние върху очакванията за предлагането. Зърнената борса в Буенос Айрес понижи прогнозата си за производството на соя с 1 милион тона, очаквайки 48.6 милиона тона за сезон 2024/25. Продължителната суша в североизточната част на страната е намалила добивния потенциал с приблизително 22%, засягайки около 1.86 милиона хектара. Докато добивите на царевица също са пострадали – с 40% спад в някои северни райони – разширяването на засетите площи е позволило запазване на прогнозата за производство на царевица на ниво от 49 милиона тона.

Междувременно трудови протести временно прекъснаха преработката на соя в Аржентина. Работниците в заводите на Vicentin прекратиха стачката, след като получиха частично плащане на просрочени заплати. Разрешаването на конфликта позволява възобновяване на дейността в ключови заводи в най-големия износител на соево масло и шрот в света. Ситуацията подчертава продължаващата финансова нестабилност в агробизнеса на Аржентина, като Vicentin все още е в процедура по несъстоятелност след неизпълнение на задължения за над 1 милиард долара.

Прогнозите за световните запаси на зърно от Международния съвет по зърното показват смесена картина. Очаква се световните запаси от зърно за 2025/26 да достигнат 578 милиона тона – само с 1 милион повече от предходната година. Очаква се запасите от пшеница да намалеят от 265 на 259 милиона тона, докато тези от царевица да се увеличат до 280 милиона тона. С оглед на прогнозираните ръстове в производството и потреблението, пазарът остава напрегнат по отношение на пшеницата и малко по-спокоен при царевицата.

В Украйна повечето зимни зърнени култури се отчитат в задоволително състояние, като скорошните климатични колебания не са причинили значителни щети. Това носи известна стабилност в регион, който често е в центъра на глобалната търговия с пшеница и геополитическо напрежение.

Данните за износа за седмицата, приключила на 13 март, подчертават стабилно външно търсене. Китай остана най-големият купувач на американска соя с 270 000 тона. Япония поведе по покупки на царевица с 503 000 тона, а Гватемала бе водещият купувач на пшеница със 175 000 тона. Тези износни сделки продължават да предоставят стабилна подкрепа за цените на американското зърно, особено при царевицата и соята.

Климатичните условия в Северна и Южна Америка са друг ключов фактор за движението на пазара. Северните равнини на САЩ остават в значителна суша, с много ниска почвена влажност преди засаждането. Южните равнини също са засегнати от сухи условия, особено в Тексас и Канзас, което може да попречи на развитието на пшеницата. В същото време регионът Пампа в Южна Америка и части от Бразилия очакват валежи в края на март и началото на април, което носи рискове за реколтата от царевица и соя.

С поглед към април, прогнозите за Северна Америка сочат топло и сухо време в по-голямата част от континента. Това може да е от полза за ранното засаждане на царевица и соя, но също така да влоши дефицитите на почвена влага. Развитието на зимната пшеница може да бъде забавено от сухите почви, въпреки че опасността от слани изглежда минимална поради по-топлата прогноза.

Накрая, логистичните развития в САЩ също заслужават внимание. Транспортът на зърно по река Мисисипи се е увеличил до 738 000 тона за седмицата, приключила на 15 март – почти удвояване спрямо предходната седмица. Превозите на царевица са нараснали с 81.6% седмично, докато тези на соя – с 94.9%. Таксите за баржи също са се повишили в отговор на по-силното търсене.

С оглед на климатичните колебания, геополитическите напрежения и променящата се търговия, зърнените пазари навлизат в последната част на март със смесица от възможности и рискове.