Борсов Коментар 20.03.2025

Вчера наблюдавахме смесени резултати при основните култури, докато пазарът обработва слаби данни за износа на пшеница, силно търсене на царевица и нестабилни метеорологични условия по света.

Фючърсите на пшеницата удължиха загубите си в четвъртък, под влияние на разочароващи данни за износа и натиск от силния щатски долар. Договорът за май 2025 г. на борсата в Чикаго (CBOT) приключи с цена от 5,57 ¼ щ.д. за бушел, спад от 6 ¼ цента. Фючърсите на твърдата червена зимна пшеница (HRW) в Канзас Сити също отслабнаха с 7 до 9 цента, а пролетната пшеница от Минеаполис поевтиня с 7 цента за предстоящите доставки. Докладът за седмичните продажби на USDA донесе неприятна изненада – нетни намаления от 248 849 метрични тона, което е най-ниската стойност за маркетинговата година. Анулиранията от Панама и неизвестни дестинации надвишиха новите поръчки, въпреки че продажбите по новите договори бяха по-високи от очакваното – 491 092 метрични тона. Междувременно Международният съвет по зърното (IGC) повиши прогнозата си за световното производство на пшеница за 2024/25 г. до 799 милиона тона, но предвижда по-ниски запаси за сезон 2025/26 поради нараснала консумация.

Фючърсите на царевицата затвориха с повишение при договорите с най-близка доставка в четвъртък, подкрепени от силно търсене за износ и позитивни данни за производството на етанол. Договорът за май 2025 г. на CBOT приключи с цена от 4,69 щ.д. за бушел, което е повишение от 7 цента. Докладът на USDA отчете 1,497 милиона метрични тона продажби на стара реколта – в горната граница на очакванията, като Япония, Южна Корея и Мексико са водещите купувачи. Международният съвет по зърното увеличи прогнозата си за световното производство на царевица за 2024/25 г. с 1 милион тона, като същевременно намали прогнозата за крайните запаси със същото количество. Първата прогноза за 2025/26 г. предвижда увеличение от 52 милиона тона в глобалното производство. В Аржентина жътвата на царевица е завършена на 14%, като подобреното време улеснява напредъка.

Соята възвърна част от загубите си в четвъртък след няколко слаби сесии. Договорът за май 2025 г. на CBOT завърши на цена от 10,13 щ.д. за бушел, повишение от 4 ¾ цента. Фючърсите на соев шрот спаднаха с $0,60 до $1,60/тон, докато соевото масло поскъпна с 35 до 39 пункта. Седмичният доклад на USDA отчете 352 580 метрични тона продажби на стара реколта – под очакванията и най-ниската стойност за последните пет седмици. Китай остана най-големият купувач, макар че обемите бяха засегнати от анулирания. Продажбите по нова реколта бяха минимални. Зърнената борса в Буенос Айрес намали прогнозата си за производството на соя в Аржентина до 48,6 милиона тона, посочвайки като причина обилните валежи по-рано през сезона, макар че качеството на реколтата се е подобрило. IGC запази прогнозата си за крайните световни запаси от соя за 2024/25 г. на 82 милиона тона, като се очаква увеличение до 83 милиона тона през следващата година.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 204.75 -2.30
Царевица Май 184.64 +2.76
Соя Май 372.21 +1.75
Соев шрот Май 327.50 -0.66

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 226.75 -0.50
Царевица Юни 216.75 0.00
Рапица Май 492.00 +5.75

 

Основни глобални пазарни развития, влияещи върху цените на зърнените култури

Несигурността около глобалната търговска политика продължава да тегне над пазарите. Администрацията на президента Тръмп обмисля нови ограничения върху вноса от Китай, включително и на селскостопански продукти, докато предложените от Тръмп такси върху кораби, произведени в Китай, заплашват да повишат разходите за американските износители на зърно. Браншови организации предупреждават, че това може да наруши достъпа до морския транспорт и да доведе до допълнителни разходи до 930 милиона долара годишно, като по този начин се застрашава конкурентоспособността на САЩ.

Селскостопанският сектор в Бразилия е под сериозен финансов натиск. До момента 45 компании, доставчици на агровходове, са подали искания за защита от фалит през 2024 г., което представлява ръст от 80% спрямо предходната година. Само Agrogalaxy е отчела дълг в размер на 1.58 милиарда долара, тъй като комбинацията от по-ниски цени на зърно и растящи разходи задушава сектора.

Времето остава основен източник на нестабилност. Пороен дъжд в региона Пампас в Аржентина започна да отслабва, което позволява възобновяване на жътвата на соя и царевица. Прогнозата за царевичното производство в страната беше леко повишена до 48 милиона тона, докато прогнозата за соята беше намалена до 48.6 милиона тона. В същото време по-хладното време в Средния Запад на САЩ се следи отблизо за възможно влияние върху състоянието на зимната пшеница, макар че условията до момента остават благоприятни.

Вносът на царевица в Китай е спаднал драматично, достигайки най-ниското си ниво за последните седем сезона. До момента страната е внесла само 1.07 милиона тона през текущата маркетингова година, далеч под очакванията, поради слабо вътрешно търсене и ответни мита върху американската царевица. Междувременно, вносът на соя от САЩ в Китай е скочил с 84.1% през януари и февруари в сравнение с миналата година, запълвайки недостиг, причинен от забавени сеитби в Бразилия. Въпреки това, търговските напрежения и митата могат отново да насочат търсенето обратно към бразилския пазар.

Последният доклад на USDA за Китай прогнозира 106 милиона тона внос на соя през маркетинговата година 2025/26, което е увеличение с 2% на годишна база. В същото време се очаква забавяне на растежа на търсенето, тъй като китайските потребители преминават към по-ефективни протеинови източници като птиче месо и риба.

Секторът на етанола даде тласък на царевичния пазар тази седмица. Производството на етанол в САЩ се увеличи до 1.105 милиона барела дневно, а запасите спаднаха с 2.9%, което показва стабилно търсене. Това се случва на фона на опасения за бъдещия износ на енергийни продукти, породени от спорове за пристанищни такси.

Индонезийското правителство инжектира 487 милиона долара в Agrinas Palma Nusantara, която ще управлява палмови насаждения, конфискувани по време на антикорупционно разследване. Това може да промени глобалните потоци на търговия с палмово масло, особено за Малайзия, която вече определи 10% експортно мито за април. Цените на малайзийското палмово масло се повишиха през нощта, сигнализирайки за силно глобално търсене.

USDA възстановява няколко важни доклада, които бяха спрени миналата година поради съкращения в бюджета, включително юлския отчет за наличностите на едър рогат добитък и областните оценки за реколтата от царевица, соя и други култури. Този ход се очаква да подобри прозрачността и предвидимостта на пазара.

Накрая, Louis Dreyfus Company потвърди, че ще продължи с плановете за разширяване на бизнеса си с маслодайни култури в Северна Америка въпреки продължаващите търговски напрежения. Компанията очаква недостигът на растителни масла в САЩ да поддържа силно търсене на внос и подчерта своето географско разнообразие като защита срещу бъдещи сътресения.