Борсов Коментар 10.03.2025

Глобалният зърнен пазар изпита смесена сесия в понеделник, като цените на пшеницата се повишиха, царевицата отбеляза умерени печалби, а соята затвори на по-ниски нива поради слабост в пазарите на растителни масла. Несигурността около руските ограничения за износ, силните износни данни на САЩ и продължаващите геополитически търговски спорове повлияха на пазарните настроения.

Пшеницата приключи деня с повишение, като майските фючърси на CBOT пшеница за 2025 г. затвориха на $5.62 1/2 за бушел, с ръст от 11 1/4 цента. Покачването беше предизвикано от опасения за руските износни политики, както и от позициониране преди предстоящия доклад на USDA за предлагането и търсенето. Пазарът реагира на възможните руски ограничения за износ, ако реколтата през 2025 г. се окаже под очакванията. Условията за зимната пшеница в САЩ бяха смесени, като понижените оценки за Канзас и Тексас подкрепиха цените. Въпреки това, износът на пшеница от САЩ беше значително намален, като USDA отчете само 216 713 метрични тона, което представлява спад от 44,65% спрямо предходната седмица.

Царевицата показа устойчивост, подкрепена от силен износен доклад на САЩ и позициониране преди публикуването на USDA доклада. Майските фючърси на царевицата за 2025 г. затвориха на $4.72 за бушел, с ръст от 2 3/4 цента. USDA отчете частна продажба за износ на 126 000 метрични тона към Япония, докато седмичните проверки за износ показаха 1.819 милиона метрични тона (71.64 милиона бушела), което е с 34,54% повече спрямо предходната седмица и с 56,04% над нивото от миналата година. Анализаторите очакват докладът на USDA за март да покаже леко намаляване на крайните запаси от царевица в САЩ, като прогнозата за производството в Аржентина е намалена до 49 милиона метрични тона поради предишни метеорологични предизвикателства.

Соята беше под натиск, повлияна от слабостта на пазара на соево масло и ответните мита на Китай върху канадски селскостопански продукти. Майските фючърси на соята за 2025 г. затвориха на $10.14 за бушел, с понижение от 11 цента. Новите мита на Китай върху вноса на рапично масло доведоха до спад в цените на фючърсите на соевото масло, което повлече надолу целия соев комплекс. USDA отчете продажба на 195 000 метрични тона соя за износ към неизвестен купувач, но това не беше достатъчно, за да компенсира негативния тон на пазара. Седмичните проверки за износ на соя възлизаха на 844 218 метрични тона (31.02 милиона бушела), което е с 20,6% повече спрямо предходната седмица. Бразилската реколта от соя достигна 61% завършеност, изпреварвайки миналогодишното темпо от 55% за същата седмица.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 206.68 +4.13
Царевица Май 185.82 +1.08
Соя Май 372.58 -4.04
Соев шрот Май 333.23 -2.31

 

EURONEXT
Париж Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 242.66 +1.90
Царевица Юни 231.00 +1.92
Рапица Май 522.46 -15.78

 

Русия, най-големият износител на пшеница в света, намекна за възможни ограничения върху износа на зърно, ако реколтата през 2025 г. не достигне очакваните нива. Според SovEcon руската реколта за 2025 г. може да бъде най-ниската от 2021 г. насам, което поражда опасения, че глобалните запаси от пшеница могат да се свият до най-ниското си ниво за девет години до юли. Тази спекулация допринесе за покачването на цените на пшеницата в понеделник.

USDA отчете рязък спад в износа на пшеница от САЩ, като бяха изпратени само 216 713 метрични тона, което е с 44,65% по-малко от миналата седмица и по-малко от половината от миналогодишния обем. Мексико беше водещият купувач, като придоби 139 200 метрични тона. Този рязък спад в доставките създава предизвикателства за американските износители на пшеница при запазването на конкурентоспособността.

Китай обяви нови ответни мита върху вноса на рапично масло, свинско месо и морски дарове от Канада в отговор на канадските мита върху китайските стоки. Мерките, които включват 100% мито върху рапичното масло и 25% мито върху свинското месо, ще влязат в сила на 20 март. Тези мита могат да нарушат глобалната търговия с маслодайни култури, засягайки пазарите на соево масло и рапица.

Бразилските премии за износ на соя скочиха с 70% тази седмица, тъй като увеличеното китайско търсене компенсира ефекта от засиленото търговско напрежение между САЩ и Китай. В пристанище Паранагуа премията за износ на соя достигна 85 цента за бушел за доставка през март, което е най-високото ниво от 2022 г.

Интензивните валежи в Аржентина подобриха почвената влага, което помогна за компенсиране на предходните загуби от суша. Буенос Айрес Grain Exchange запази прогнозата си за производството на соя на 49,6 милиона метрични тона и за царевицата на 49 милиона метрични тона.

Бразилският съд временно отмени 1.8% данък върху износа на зърно в щата Мараньо, осигурявайки облекчение за износителите на соя и царевица. Данъкът беше оспорен на конституционни основания, като окончателно решение се очаква в следващите седмици.

Запасите от палмово масло в Малайзия намаляха с 4,3% през февруари, достигайки най-ниското си ниво от април 2023 г., въпреки че останаха по-високи от прогнозите на анализаторите. Това може да повлияе на световните пазари на растителни масла, включително търсенето на соево масло.

Очаква се руското експортно мито върху пшеницата да се увеличи с 12,2% до 2 444,4 рубли за метричен тон от 12 март, което отразява нарастващите вътрешни притеснения за предлагането. Митата върху износа на ечемик и царевица също ще се увеличат, което ще ограничи глобалната наличност на зърно.

Търговците ще следят внимателно днешния доклад на USDA, който може да предостави допълнителна яснота относно глобалното предлагане и търсене.