- Към момента износът на зърно от руски пристанища върви в нормални темпове. Няма отказ от вече сключени договори за доставка, но нови такива има много малко. Традиционните клиенти се въздържат от нови покупки предвид рисковете, които поемат – военни, политически и други.
- Министерството на финансите на Русия е задължило всички износители (не само на зърно) да продават на държавата 80% от получаваната валута.
- Според данни на МЗ на Русия, посевите от зимни култури се намират в много добро състояние, над средното многогодишно ниво.
- През седмицата 21 – 27 февруари износът на пшеница от руското пристанище Новоросийск е бил 245,200 тона (-4% спрямо предходната седмица). Най-големи купувачи са били Иран 131,000 тона, Того 34,400 тона, Йемен 31,000 тона, Либия 27,500 тона и Судан 21,300 тона.
- Властите в Молдова са въвели забрана за износ на пшеница и царевица предвид недостига им в страната. Отчасти това е свързано с бежанската вълна.
- Според анализ на Strategie Grains, производството и износът на слънчогледово масло от Украйна е прекратено поне за 1 месец предвид военните операции в страната. Много е вероятно конфликтът да окаже особено силно влияние върху масления сегмент предвид напрегнатия баланс в света.
- Държавната компания на Египет GASC днес е отменила втори пореден търг за покупка на пшеница с доставка 13 – 26 април. На търга е имало представени само три предложения – две от Франция и едно от САЩ със следните параметри:
*Две предложения от Франция с цени FOB 389.92 – 399.00 USD/тон + фрахт 39.30 USD/тон, общо 429.22 – 438.30 USD/тон C&F.
*Едно предложения от САЩ с цена FOB 447.00 USD/тон + фрахт 70.00 USD/тон, общо 517.00 USD/тон C&F.
Предложения от Черноморски регион отново липсват. Фрахтът от Франция значително спада спрямо предходната седмица. При тези цени от търга, стойността на пшеницата от производител в България теоретично трябва да бъде 600 – 610 лв/тон. Египет усилено търси нови покупки предвид спрените доставки от Украйна. Трудно е да се каже какви количества няма да бъдат доставени. Успоредно с Египет на пазара излиза и Турция, за да запълни вече договорени, но спрени количества пшеница, царевица, ечемик. Има индикации, че търговията в България се ускорява. Първите кораби вече са тук – нови поръчки, общо засега за 50,000 тона. До къде ще стигне цената? Гледаме заедно новините за сраженията в Украйна, от там ще четем между редовете. Първи анализи сочат, че маслопреработвателните заводи в Украйна няма да работят поне 1 месец.
- Според прогноза на Abiove, през 2022 износът на соево масло от Бразилия ще достигне рекордните 1.7 млн. тона. Резултатът ще бъде постигнат на фона на намаления експорт на палмово масло от Индонезия и конфликта в Украйна. Износът ще помогне на производителите да преодолеят проблемите след намаление на изискуемото смесване в биодизела в страната. През януари експортът на продукта е бил 170,300 тона при само 8,500 година по-рано. Индия е закупила 140,000 тона масло, което е най-висок резултат за последните 20 години.