Борсов коментар 14.07.2021

Вчера цените на пшеницата в Чикаго се понижиха, а цените на царевицата и соята се повишиха. В Париж цените на пшеницата, царевицата и рапицата се повишиха.

Валутната двойка EUR/USD се понижи до 1.1776. Цената на американският лек петрол се повиши до 75.25 USD/барел.

Петролът поскъпна, докато пазарът оценява перспективите за търсенето на фона на завръщането на Covid-19. Според анализатори това, което се случва сега, прилича на началото на годината, когато търсенето се ускори, Европа започна да се възстановява, но избухна здравната криза в Индия, последвана от Югоизточна Азия.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 232.86 -2.57
Царевица Декември 212.88 +3.05
Соя Ноември 496.68 +0.55
Соев шрот Декември 396.83 -2.76

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 202.50 +3.50
Царевица Август 236.00 +1.00
Рапица Август 547.50 +5.75

 

Вчера цените на септемврийските пшенични фючърси в Чикаго се понижиха със 7 цента до $6.33 3/4 за бушел. Пазарът на пшеница остава спокоен въпреки намалените прогнози за пролетната пшеница в САЩ и в страната като цяло. От доклада на USDA от понеделник става ясно, че добивът от зимна пшеница в Тексас е на най-високо ниво от 2007 до сега и изравнява рекорда от 37 бушела/акър. Добивът в Оклахома също е рекорден от 40 бушела/акър, а в Канзас на второ място за всички времена – 55 бушела/акър. От МЗ на Украйна повишиха прогнозата си за пшеничната реколта в страната до 29.5 млн. тона при 28.8 млн. тона преди месец. От СовЕкон понижиха прогнозата си за руската пшенична реколта с 2.3 млн. тона до 82.3 млн. тона. Като цяло пшеничния пазар по света затяга доставките повече от очакваното след корекции на реколтите в САЩ, Русия и Казахстан. Числата не са големи, но все пак променят цените.

Вчера цените на декемврийските царевични фючърси в Чикаго се повишиха със 7 3/4 цента до $5.40 3/4 за бушел. След солидни печалби в понеделник при прогноза за сухо и топло време в северозападните райони на Средния Запад на САЩ, търговците излизаха от къси позиции и увеличаваха дългите такива. Състоянието на царевицата сега е много противоположно. Докато някои американски фермери виждат най-добрата си реколта на път, то други се чудят дали въобще ще имат какво да жънат. При крайни запаси от 28 млн. тона за текущия сезон няма възможност на много грешки през новия. Китайската държавна компания Sinograin ще проведе в петък търг за продажба на 925,000 тона украинска царевица. През юли от Бразилия ще бъдат изнесени 3.04 млн. тона царевица според прогноза на Anec, което е с 28% повече от прогнозата преди седмица.

За да може цената на царевицата в Чикаго да се повиши до 6 – 7.5 USD/бушел е необходимо метеорологично рали или масирани китайски покупки. Засега няма очаквания за силни такива прояви. Въпреки неравномерните валежи в САЩ, на пазара има слухове, че от Cargill очакват среден добив от 182 бушела/акър. Цените на царевицата в Китай остават спокойни докато соята постепенно се повишава след спада от последните дни.

Вчера цените на ноемврийските соеви фючърси в Чикаго се повишиха с 1 1/2 цента до $13.51 3/4 за бушел. Вчера фючърсите на соята намериха подкрепа от ръста при цените на соевото масло. Ниските запаси, рекордното търсене през 2021 и несигурността пред новата реколта сочат, че цените трябва да нараснат. Много по-високите цени на рапицата в следствие на сушата в Канада също са в подкрепа на целия маслен сектор. Исторически погледнато цените сега са над средните и при нормално производство фермерите са стимулирани да продават напред. За отбелязване е, че за постигане на среден добив от соя в САЩ от 50.8 бушела/акър в северозападните райони на Средния Запад ще са необходими непрекъснати валежи. При запазване на търсенето на настоящите нива ще се наложи цените да се повишат, защото сега няма надбавка отразяваща лоши метеорологични условия. През юни в Китай са внесени 10.72 млн. тона соя, което е третото най-голямо количество в историята. Вчера цените на маслата по света се повишиха като причините са комплексни. Цените на палмовото масло в Индия се повишават с 6% дори и след намаляването на импортното мито. В части от производителните райони на Канада ще превали през следващите дни. Не се очаква валежите да са значителни, но все пак ще са от помощ за посевите.