Дневен Обзор 18.07.2025

Очакванията за силна китайска реколта и понижените запаси от царевица в световен мащаб разклащат пазарите

Динамика на основните култури в началото на петъчната сесия (Чикаго, контракти за септември 2025)

Пшеница

Цената на септемврийския договор за пшеница в Чикаго стартира петъчната търговия на ниво $5.33½ за бушел, с ръст от 9½ цента след вчерашен спад от 7¾ цента. Ръстовете в началото на деня се дължат на отслабващия долар и спекулативно покачване в KC пшеницата. Въпреки това пазарът остава под напрежение заради обемната наличност в Северното полукълбо. USDA отчете експортни продажби от 494,400 тона пшеница за миналата седмица, водени от Мексико и Венецуела.

Царевица

Цената на царевицата по договора за септември 2025 започна петъчната сесия при $4.02 за бушел – с ръст от 5¾ цента след спад от 3¼ цента в четвъртък. USDA докладва нетни продажби от само 97,600 тона за стара реколта – най-ниското ниво за маркетинговата година, под очакванията. Новите продажби бяха 565,900 тона. Продължаващите дъждове в основните райони на Средния запад и прогнозираното горещо време за края на юли оказват влияние върху очакванията за реколтата.

Соя

Фючърсите на соята започнаха петъчната сесия с повишения от 10¾ цента, достигайки $10.21½ за бушел след ръст от 8 цента предния ден. USDA отчете продажби за 271,900 тона стара реколта и 529,600 тона за новата. Соевото масло поскъпна със 147 пункта, подпомогнато от скока в цената на суровия петрол с $1.21/барел. Abiove запази прогнозата си за реколтата в Бразилия на 169.7 млн. тона и увеличи очакванията за износ с 0.8 млн. тона.

Основни глобални фактори, движещи пазарите

Очакванията на Китай за отлична есенна зърнена реколта, която представлява около 75% от годишното производство на страната, засилиха увереността за стабилен добив. Въпреки че в някои райони бяха отчетени суши, министерството на земеделието съобщи за добри агрометеорологични условия и модернизирани земеделски практики.

В същото време Международният съвет по зърното (IGC) понижи глобалната прогноза за запасите от царевица за сезон 2025/26 от 282 на 278 млн. тона, отбелязвайки увеличение на потреблението. Това създава натиск върху баланса между търсене и предлагане и засилва волатилността на пазара.

В Германия, макар реколтата от зърнени култури да се очаква да бъде с 7% по-висока спрямо 2024 г., горещите вълни от последните седмици са нанесли непоправими щети на част от царевичните площи. Фермерският съюз съобщава, че дъждовете са забавили жътвата в някои региони.

Френската жътва на пшеницата се ускорява, достигайки 71% към 14 юли, значително пред същия период миналата година. Въпреки това, състоянието на царевицата се е влошило поради гореща и суха вълна, която засили засушаването на почвите.

В Канада се наблюдава огромен контраст – от „ужасни“ до „прекрасни“ посеви. Дурумовата пшеница и лещата са силно засегнати от суша, което ще доведе до по-ниски добиви. За разлика от тях, пролетната пшеница и рапицата се развиват добре в северните и източни региони, като влажността и по-ниските температури помагат.

В САЩ засушаването намалява – царевичните зони в суша спадат до 9%, а соевите – до 7%. Това подобрява перспективите за добри добиви, особено при сегашните благоприятни метеоусловия в Средния запад.

Вносът на зърно по река Мисисипи е спаднал до 554 хил. тона през седмицата, което е значителен спад спрямо предходните 781 хил. тона. Тарифите по баржи в Сейнт Луис са се повишили с $2.71/тон. Намалените обеми подсказват затруднения в логистиката, които също могат да повлияят на цените.

Индонезия обмисля преминаване към 50% биогоривен стандарт (B50), което ще повиши вътрешното потребление на палмово масло с 3 млн. тона и ще ограничи износа. Това може да окаже значително въздействие върху пазара на растителни масла, особено ако бъде въведен в отговор на новите тарифи на САЩ.