Дневен Обзор 16.07.2025

Бразилия пренасочва износа след тарифния удар от САЩ - напрежение върху глобалните вериги

Пшеница (CBOT Sep 2025): $5.38/бушел, в посока надолу с 1½ цента в началото на сесията

Пазарът на пшеница продължава да се движи в смесени посоки, като търговията в Чикаго започна с лека слабост. Американската зима пшеница е вече на 63% ожъната, а пролетната – на 78% озърнена, с подобрение на състоянието в северните щати. Русия е прибрала едва 11 млн. тона към момента, далеч под нивата от 2024 г., което повишава напрежението в глобалния пазар. В същото време Тайван закупи близо 90 хил. тона пшеница от САЩ, а Алжир – близо 1 млн. тона от други източници. Франция също отчита по-високи запаси спрямо миналата година.

Царевица (CBOT Sep 2025): $4.01¼/бушел, повишение с 4¼ цента в началото на деня

Фючърсите на царевицата започнаха деня с покачване, подкрепени от очаквания за валежи в Корн Белт региона през идната седмица. Според Crop Progress, рейтингите в някои щати се подобряват (Мисури, Небраска), докато други регистрират спад. Експортните очаквания за юли от Бразилия са увеличени до 4.6 млн. тона, което изпреварва миналогодишните нива. Участниците на пазара следят и седмичния отчет на EIA за етaнол.

Соя (CBOT Aug 2025): $9.95/бушел, повишение с 9 цента на отваряне

Пазарът на соя започна деня със стабилно покачване, въпреки лек спад в предходната сесия. Според NOPA, юнската преработка в САЩ е достигнала 185.7 млн. бушела – рекорд за месеца, надминаващ очакванията. Това беше придружено от спад на запасите от соево масло до петмесечно дъно. Бразилия повиши прогнозата си за юлския износ на соя до 12.19 млн. тона. Подобрени агроусловия и по-високи рейтинги в щати като Илинойс и Минесота също допринасят за положителния тон.

Глобални събития с влияние върху зърнените пазари

Бразилските месопреработватели преосмислят доставките си за САЩ, след като президентът Тръмп наложи 50% мито върху вноса на говеждо. Това доведе до замразяване на част от продукцията и срив на пазара на едър рогат добитък в страната. САЩ са вторият по важност пазар за бразилското говеждо, а всяко забавяне в потока на месо може да окаже ефект върху търсенето на фуражи, включително соя и царевица.

Според последните данни на NOPA, юнската преработка на соя в САЩ е надминала очакванията и е рекордна за месеца, достигайки 185.7 млн. бушела. Това сигнализира за стабилно вътрешно търсене, но също така разкрива, че капацитетът остава недоизползван заради насищане на пазара със соев шрот. Запасите от соево масло са намалели с близо 16% на годишна база, подкрепяйки цените.

На фона на активна жътва и сухи условия в Украйна, прогнозата за реколтата от пшеница остава стабилна – 20.7 млн. тона. Добивите в южните области са добри, но сушата започва да тревожи фермерите, особено за царевицата, чиято прогноза бе намалена до 27.2 млн. тона поради влошено състояние на посевите в Централна и Източна Украйна. Индексите на растителна плътност (NDVI) показват поднормени стойности в ключови области.

В Русия жътвата на пшеница изостава сериозно, като до 11 юли са прибрани едва 11 млн. тона – спад от 56% спрямо същия период миналата година. Причината са сушите в Южна Русия (Ростов, Краснодар). По-ниските добиви при най-големия световен износител оказват подем върху цените.

Европейският съюз отчита остър спад в износа на мека пшеница за новия сезон. Към 13 юли са изнесени едва 246 хил. тона, спрямо 1.1 млн. тона година по-рано. Също така се наблюдава спад в вноса на царевица и соя, което показва забавяне на търговията и потенциално затруднение в логистиката или слаб вътрешен интерес.

В Египет се подготвя нова борса за търговия със стоки, управлявана от свързана с военните агенция, след драматичен спад в държавния внос на пшеница – с над 57% през първата половина на 2025 г. Целта е да се стабилизират цените и да се гарантира устойчиво снабдяване на вътрешния пазар, но някои търговци все още не са поканени за регистрация.

Казахстан повиши прогнозата си за реколтата от пшеница до 16.6 млн. тона след благоприятни условия и повишени добиви в северните области. Според сателитни данни, индексите на растителност се намират над дългосрочната средна стойност, което повишава националната прогноза за добиви до 1.30 т/ха.

Метеорологичните прогнози показват смесени условия в основните зърнопроизводителни региони. САЩ и Канада очакват валежи в някои части на Северните равнини и Средния Запад, като те могат да се окажат решаващи за състоянието на царевицата и соята. В Европа обаче част от Централните и Източните региони остават под влияние на влажно време, докато Североизточна Европа и Скандинавия ще останат сухи – фактор, който може да влоши добивите от пшеница.