Исторически ниски цени на пшеницата
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов споделя, че вътрешният пазар на пшеница в България е подложен на сериозен ценови натиск. По думите му, настоящите цени от 300–310 лв./тон за пшеница и 270 лв./тон за ечемик са най-ниските за последните 15 години. Този спад се дължи на геополитическата обстановка и очакванията за изключително добра реколта както в България, така и в Европа. Според Проданов пазарите реагират на усещането за липса на недостиг, а политическият натиск допълнително влияе върху ценовите равнища.
Нови митнически правила и търговски надежди
Европейското търговско споразумение с Украйна предвижда нови мита и квоти, които, според Проданов, биха могли да донесат известно успокоение сред фермерите. Макар ефектът от тези промени да не бъде незабавен, надеждата е, че българските производители ще си върнат традиционни пазари като Испания и Португалия. До края на 2025 г. ще бъде въведена система за лицензиране на украинския внос в Румъния и Молдова, което също се очаква да ограничи натиска върху вътрешния пазар.
Поражения от студ при ечемика
Жътвената кампания в Североизточна България стартира с притеснителни данни за поражения при ечемика. По наблюдения на Асоциацията на зърнопроизводителите в Генерал Тошево, измръзванията достигат до 30% от площите. Това надхвърля предварителните очаквания и поставя под въпрос качеството и количеството на добивите в засегнатите райони.
Заплаха от сивия царевичен хоботник
Друг сериозен проблем за родното земеделие е сивият царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis), който причинява значителни щети в царевичните и слънчогледовите полета. Данните от обследване в 19 области показват, че в области като Враца и Добрич плътността на вредителя е многократно над прага на икономическа вредност. При царевицата в Оряхово се отчитат над 20 бр./кв.м, а при слънчогледа в село Долни Луковит – до 10 бр./кв.м. Министерството на земеделието сформира междуведомствена група за анализ и предприемане на мерки, включително изследване на добри практики от Румъния.
Изводи
Българският зърнен сектор е изправен пред натиск от няколко страни – ниски цени, климатични предизвикателства, вредители и търговска несигурност. Въпреки това има надежда, че с въвеждането на нови регулации, по-добро управление на риска и координирани действия между институции и производители, пазарът може да бъде стабилизиран. Вниманието сега е насочено към завършването на жътвата, изпълнението на квотите за украински внос и реакцията на пазарите през есента.