Докато глобалният зърнен пазар преминава през бурен период в средата на април, Черноморският и Дунавският регион се оказват в епицентъра на преплитащи се фактори – геополитическо напрежение, търговска несигурност, климатични аномалии и логистични ограничения. Макар основните култури от зимата и ранната пролет да са в относително стабилно състояние, общата картина за региона се доминира по-скоро от рискове, отколкото от възможности.
Търговската несигурност засенчва оптимизма от метеорологичните условия
Най-сериозният фактор, който дестабилизира пазара, не е климатичен, а политически. Неяснотата относно тарифите, особено на фона на нарастващото напрежение между САЩ и ЕС, е замразила търговското поведение. Участниците на пазара в целия регион са предпазливи и изчакват яснота по отношение на търговските политики, които могат да нарушат или пренасочат глобалните вериги за доставки. Конкурентоспособността на износа е силно зависима от тези сигнали, особено за Украйна, Русия и Румъния.
Румънският кандидат за президент Виктор Понта внесе допълнителна доза несигурност, обявявайки намеренията си да спре транзита на украинско зърно през Румъния, ако бъде избран. Мотивите му отразяват дълбоко вкоренено напрежение сред местните земеделци, които се чувстват поставени в неравностойно положение заради достъпа на Украйна до пристанищната инфраструктура – най-вече в Констанца, през която от 2022 г. са преминали над 29 милиона тона украинско зърно. Подобни политически позиции поставят под заплаха един от ключовите маршрути за украинския аграрен износ в условията на война.
България се утвърждава като играч в сектора на биодизела
България, която традиционно разчита в по-голяма степен на вносни маслодайни култури, привлече вниманието със стоварването на голям кораб от клас Panamax с 58 000 тона канадска рапица в пристанище Варна. Цялото количество е предназначено за вътрешна преработка – в рапично олио, шрот и биодизел. Това е част от по-широката стратегия на страната да превръща суровини с ниска добавена стойност във високостойностни продукти, което подкрепя БВП и регионалната самодостатъчност.
С оглед на очакван излишък от маслодайни култури през сезон 2025 г., страната се фокусира все повече върху вътрешната консумация, отколкото върху износа, а секторът на преработката се утвърждава като основен стълб в аграрната стратегия. Въпреки това, устойчивостта на този модел зависи от запазването на изгодни маржове при преработката, които в момента са под натиск поради високите производствени разходи и колебанията в цените на крайните продукти.
Предимството на Румъния е поставено под въпрос
Благодарение на ранното прибиране на реколтата, Румъния има теоретично предимство при износа – особено ако несигурността около тарифите се задържи. Но това предимство е подкопано от вътрешното напрежение относно конкуренцията с украинското зърно, както и от възможни политически промени. Междувременно, априлски слани нанесоха щети по ниви с рапица, което потенциално ще ограничи експортния капацитет на страната през сезона.
Забавяне на пролетните сеитби в целия регион
В целия Черноморски и Дунавски регион пролетните сеитби изостават. Мокри полета, забавена механизация и постоянно преовлажнени почви затрудняват сеитбата на соя и слънчоглед, увеличавайки риска от късно засяване. Макар зимните култури да са в задоволително състояние, бавният напредък на полските дейности поражда съмнения дали култури като слънчогледа (SFS) ще успеят да достигнат своя максимален потенциал.
Слънчогледовото олио – глобална промяна в търсенето
Въпреки наличието на значителни запаси от слънчогледово семе в региона (включително Русия и Украйна), търсенето на слънчогледово олио отслабва. Цените вече започват да се разминават сериозно с конкуренцията – например аржентинско слънчогледово олио се предлага на индийския пазар за 1 175 USD/тон, което е с 20 долара под цената на Черноморското олио, предлагано на Турция. С оглед изтичащия на 30 април прозорец за внос в Турция при по-ниски мита, тази регионална „възглавница на търсенето“ може бързо да изчезне, водейки до допълнителен ценови натиск.
Руският износ също остава под влиянието на курсовите колебания и поведението на земеделските производители. С отслабващи цени на маслодайните култури и продължаващ глобален натиск върху палмовото масло, целият сектор на растителните масла показва признаци на уязвимост – особено за продуктите на основата на слънчоглед.
Прогноза за маслодайните култури: Излишък, но с уговорки
Въпреки че вътрешните цени на маслодайните култури засега остават стабилни, общото пазарно настроение е по-скоро крехко. Преработвателите задържат наличности в очакване на по-ясни сигнали. За сезон 2025/26 се очаква увеличение на площите с рапица с 17% и намаление на площите със слънчоглед с 4%, основно заради нарастващия интерес към пшеница и ечемик.
Според мартенския доклад на MARS, прогнозите за добивите от слънчоглед и рапица са леко понижени, но остават над нивата от миналата година и над средните за последните пет години. Дали по-голямата сеитбена площ ще се отплати, ще зависи от това как ще се развият времето, логистиката и търговските бариери през идните месеци.
Силните валути затрудняват руския и полския износ
Друг по-слабо видим, но значим натиск върху износа идва от укрепването на валутите – най-вече на руската рубла и полския злоти, които могат да подкопаят конкурентоспособността в международен мащаб. При засилване на рублата, руските износители на зърно и маслодайни култури може да се затруднят да поддържат текущите си обеми и ценови предимства – особено в чувствителни по отношение на цената дестинации като Северна Африка, Близкия изток и Азия.
Перспектива: Високи залози с навлизането в сезона
В обобщение, Черноморският регион се намира на кръстопът. Макар текущите условия на културите да са приемливи, а запасите достатъчни, бъдещето зависи по-малко от агрономията и повече от дипломацията, търговските политики и валутните курсове. Най-големите заплахи за пазарната стабилност не се крият в почвата, а в геополитическата обстановка – с тарифни решения, логистични коридори и политическо позициониране, които ще диктуват посоката занапред.
С наближаването на май, пазарното внимание ще се насочи към темпото на сеитбите, ранните прогнози за реколтата в Румъния и България, както и дали Русия и Украйна ще успеят да поддържат износа си при засилена международна проверка. До тогава предпазливостта и волатилността вероятно ще доминират настроенията на зърнения пазар в Черноморието.