Дневен Обзор 20.03.2025

Пазарите на пшеница, царевица и соя откриха четвъртък с разнопосочни движения, тъй като глобалните търговски притеснения, променящите се метеорологични условия и новите данни за износа повлияха на инвеститорските настроения. Пшеницата и соята продължиха да са под натиск, докато царевицата се задържа стабилна след положителни данни за производството на етанол.

Фючърсите на пшеницата започнаха четвъртък с понижение след загубите, отчетени в сряда. Договорът за май 2025 г. на CBOT Wheat отвори на $5,60 ½ за бушел, което е спад с 3 цента спрямо предходното затваряне. Kansas City HRW пшеницата отбеляза най-големи загуби, като падна с 10 до 12 цента, докато фючърсите на пролетната пшеница в Миннеаполис намаляха с 2 до 4 цента. По-силният индекс на щатския долар добави допълнителен натиск върху цените на пшеницата, правейки износа по-малко конкурентоспособен. Очаква се седмичният доклад за експортните продажби на USDA, който ще бъде публикуван в четвъртък, да покаже продажби на пшеница между 300 000 и 700 000 метрични тона (MT) за старата реколта, докато прогнозите за новата реколта варират между 25 000 и 100 000 MT. Последното съобщение на Турция за безмитен внос на пшеница за производство на брашно може да засили конкуренцията на глобалния пазар на пшеница.

Фючърсите на царевицата показаха лек ръст в началото на четвъртък, продължавайки положителния импулс от предходната сесия. Договорът за май 2025 г. на CBOT Corn отвори на $4,63 ¾ за бушел, което е повишение с 1 ¾ цента. В сряда договорите с по-близки срокове на доставка нараснаха с 1 до 3 ¼ цента, докато фючърсите за новата реколта през декември се понижиха с 2 ¾ цента. Производството на етанол подкрепи пазара, като последните данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA) показаха увеличение на дневното производство на етанол с 43 000 барела, достигайки 1,105 милиона барела дневно. Запасите от етанол също намаляха с 801 000 барела до 26,575 милиона барела, което отразява стабилно търсене. Според прогнозите на USDA, седмичният доклад за експортните продажби ще покаже продажби на стара реколта от царевица между 0,8 и 1,7 милиона MT, докато продажбите на нова реколта се очаква да бъдат между 0 и 100 000 MT. Турция обяви квота за внос на 1 милион MT фуражна царевица с намалена митническа ставка, валидна до края на юни.

Фючърсите на соята отвориха четвъртък с понижение, продължавайки низходящата тенденция от последните сесии. Договорът за май 2025 г. на CBOT Soybean започна на $10,04 ¾ за бушел, което е спад с 3 ½ цента. Сесията в сряда приключи със загуби от 4 ½ цента, докато фючърсите на соевия шрот и соевото масло също отбелязаха спад. Отвореният интерес се увеличи значително, което сигнализира за нова вълна от продажби. Очаква се докладът на USDA за експортните продажби да покаже продажби на стара реколта соя между 0,4 и 0,9 милиона MT, докато прогнозите за новата реколта варират от 0 до 50 000 MT. Според Abiove, прогнозата за соевата реколта в Бразилия беше ревизирана надолу с 0,8 милиона MT до 170,9 милиона MT поради потенциални загуби, свързани с метеорологичните условия.

Основни глобални пазарни развития, влияещи върху цените на зърнените култури

Несигурността в търговската политика продължава да оказва натиск върху световните селскостопански пазари. Търговските спорове между САЩ и Китай, както и между САЩ и ЕС, остават в центъра на дискусиите, като администрацията на Тръмп обмисля допълнителни ограничения върху китайските технологии и селскостопански внос. Междувременно, предложените от Тръмп такси върху китайските кораби предизвикаха опасения за повишени транспортни разходи за американския селскостопански износ, което може допълнително да наруши търговските потоци.

Селскостопанският сектор на Бразилия изпитва сериозни финансови затруднения, като 45 агрокомпании подадоха заявления за защита от фалит през 2024 г., което представлява 80% увеличение спрямо предходната година. Спадът в цените на зърнените култури, нарастващите производствени разходи и проблемите във веригата за доставки допринасят за финансовия натиск. Agrogalaxy, една от най-засегнатите компании, отчете общ дълг от 9 милиарда бразилски реала (1,58 милиарда долара), което подчертава тежестта на кризата.

Метеорологичните условия продължават да оказват влияние върху зърнените пазари. Силните дъждове в региона Пампас в Аржентина се очаква да забавят ранната жътва на соя и царевица, докато по-ниските температури в Средния Запад на САЩ може да повлияят на състоянието на зимната пшеница. В Европа увеличените валежи пораждат опасения от наводнения в южните региони, докато в ключовите пшенични райони на Индия продължава да преобладава сухо време.

Вносът на царевица в Китай се забави до най-ниското си ниво от седем сезона, което поставя под съмнение прогнозата на Пекин за 9 милиона метрични тона за годината. Китай внесе само 180 000 тона царевица през януари и февруари, като общият внос за маркетинговата година 2024/25 възлиза на 1,07 милиона тона. Слабото вътрешно търсене и ответните мита върху американската царевица допринасят за спада.

На пазара на пшеница експортните цени на руската пшеница спаднаха за първи път от месец насам, като SovEcon отчете понижение в офертите до 17 300-17 800 рубли на метричен тон. Увеличеното предлагане преди пролетната сеитба оказва натиск върху цените. Междувременно, износът на пшеница от ЕС остава слаб, като общите доставки достигат 14,92 милиона метрични тона към 16 март, което представлява 35% спад спрямо предходната година.

USDA атешето в Китай прогнозира внос на соя в размер на 106 милиона тона за маркетинговата година 2025/26, което представлява 2% увеличение на годишна база. Въпреки че търсенето на соя се очаква да се забави поради преминаването на китайските потребители към по-ефективни източници на протеин за фураж, ответните мита върху американската соя може да ускорят преориентацията на Китай към бразилски доставки.

Пазарът на етанол остава стабилен, като последният доклад на EIA показва повишение в производството на етанол и спад в запасите. Производството достигна 1,105 милиона барела на ден, докато запасите намаляха до 26,575 милиона барела, което сигнализира за стабилно търсене на биогорива.

Индонезийското правителство обяви капиталова инжекция в размер на 487 милиона долара за държавната Agrinas Palma Nusantara, която ще управлява плантациите за палмово масло, конфискувани по време на разследване за корупция. Това може да повлияе на глобалните търговски потоци на палмовото масло, особено върху малайзийските износители. Междувременно, Малайзия определи експортната такса върху суровото палмово масло за април на 10%, отразявайки продължаващите високи световни цени.

Прогнозата за производство на царевица в Аржентина за сезона 2024/25 беше леко повишена до 48,0 милиона тона, тъй като прекомерните валежи, които първоначално затрудняваха жътвата, започнаха да намаляват. Благоприятните метеорологични условия през последните седмици осигуриха така необходимото облекчение за напрегнатите култури, което позволи прибирането на реколтата да се възобнови по график.

Прогнозата за производство на соя в Аржентина също беше леко увеличена до 49,6 милиона тона, тъй като обилните дъждове отслабват и създават по-добри условия за прибиране на реколтата. В доклада WASDE за март USDA запази прогнозата за производство на соя в Аржентина на 49 милиона тона, докато местните прогнози варират между 46,5 и 49,6 милиона тона.

USDA възстанови няколко ключови доклада, които преди това бяха спрени поради бюджетни съкращения. Докладът за инвентара на говедата през юли ще бъде публикуван на 25 юли, докато регионалните оценки за царевица, соя и други култури ще бъдат публикувани през май. Възстановяването на тези доклади предоставя важни пазарни данни за търговците и анализаторите.

Очаква се зърнените пазари да останат нестабилни, тъй като търговските напрежения, климатичните модели и проблемите във веригата за доставки продължават да влияят върху цените. Търговците ще следят внимателно доклада за експортните продажби на USDA, тенденциите във вноса на зърно в Китай и условията на реколтата в Бразилия, за да определят посоката на пазара в следващите сесии.