За седмицата досега цените на пшеницата са надолу с 4 1/2 за SRW, надолу с 2 1/4 за HRW, нагоре с 8 1/2 за HRS, царевицата е нагоре със 7 ½, соята до 1, соевият шрот с $1.20, соевото масло се повишава с 0.73.
За месеца до момента цените на пшеницата са се повишили с 36 1/2 за SRW, с 41 1/2 за HRW, с 34 3/4 за HRS, царевицата е нагоре с 23 ¼, соята надолу 3 ¾, соевият шрот надолу с $6.80, соевото масло се повишава с 0.72.
Близките фючърси от началото на годината са нараснали със 7.8% при SRW, с 10.6% при HRW, със 7.9% при HRS, царевицата е нараснала с 9.4%, соята се повишава с 3.9%, соевият шрот спада с 4.3%, соевото масло се повишава със 17.4%.
Експортните цени на украинското слънчогледово масло се повишиха с $25 през седемте дни до сряда до между $1,110 и $1,120 тон CPT, каза анализаторът APK-Inform в сряда, позовавайки се на силно търсене и ограничени оферти. „Тази ситуация се обяснява както с подобна тенденция на световния пазар на маслодайни семена, така и с активно търсене на масло от страна на износителите на фона на малък брой предложения за този продукт“, се казва в доклад на консултантската компания. Украинският търговски съюз UGA заяви миналата седмица, че страната, която е основен производител и износител на слънчогледово масло, е намалила износа на слънчогледово масло до 340 000 тона през януари от 526 000 тона през същия месец на предходната година. Анализатори казаха, че скокът в местните цени на слънчогледовото семе, причинен от по-малката реколта, е принудил някои рафинерии за слънчогледово масло да спрат производството и износа. Украинската селскостопанска бизнес асоциация UCAB заяви, че миналия месец износът на слънчево масло от Украйна може да спадне до 4.74 милиона тона през сезон 2024/25 от 6.25 милиона тона през 2023/24, тъй като реколтата от слънчеви семена е спаднала до 11 милиона тона от 14 милиона.
Френските фермери са засели 6.35 милиона хектара зимни зърна за реколта 2025 г., според оценки на Министерството на земеделието на страната. Това е със 7.2% повече от 2024, когато метеорологичните условия бяха много неблагоприятни, и с 1.3% под средното за пет години. Насищането на почвата с вода в определени региони (по-специално Бретан, Нормандия, Шампан, Centre-Val de Loire) може да повлияе на бъдещите добиви или да изисква повторно засяване през пролетта, особено за ечемик и маслодайни семена. Площта с мека зимна пшеница е 4.57 милиона хектара, което е увеличение с 10% на годишна база, въпреки че „остава ниско в сравнение с нивата, наблюдавани през последните 30 години“. Площта с твърда пшеница е 198 хиляди хектара, спад от 5.7% на годишна база и 16.6% под средната стойност за 2020-2024 г. Засадената площ е най-ниската за последните 30 години. Площта с ечемик е 1.21 млн. хектара, спад от 2.1% на годишна база и 3.5% под средното за пет години. Площите със зимна рапица са 1.3 милиона хектара, спад от 1.8% на годишна база.
Най-големият световен производител на торове Nutrien Ltd прогнозира продажбите на азотни торове и поташ да достигнат рекордни количества тази година, като се очаква увеличаването на посевите на царевица в САЩ и Бразилия да повиши търсенето на хранителни вещества за културите. Възходящата перспектива за торовете идва дори като се има предвид несигурността, надвиснала над индустрията, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашва да наложи мита върху стоки от Канада. Базираната в Канада компания прогнозира царевицата да доминира в насажденията в САЩ тази година с цели 93 милиона акра, в сравнение с 90.6 милиона година по-рано. Nutrien също прогнозира повече засяване на царевица в Бразилия.
Прогнозата за производството на соя в Бразилия е за 171,3 милиона тона, се казва в изявление на Agroconsult. Реколтата все още е рекордна, с 15,8 милиона тона над предходната реколта.
Ключовият селскостопански регион на Аржентина ще види максимални температури над 35 градуса по Целзий през следващите дни, последвани от валежи в началото на следващата седмица, съобщиха от Зърнената борса на Буенос Айрес. Седмичният доклад на борсата показва, че тези високи летни температури ще засегнат почти цялата земеделска площ на Аржентина. Влажното време се завърна в източното ядро на Аржентина в началото на февруари след изтощителен период на суша от средата на декември до края на януари. Широко разпространени над средните валежи паднаха в източните Пампаси, вариращи общо между 50-130 мм през последните две седмици. Очаква се последващите дъждове да варират между 10 и 25 милиметра в южната част на зърнените култури на Аржентина и по-малко от 10 милиметра в други земеделски райони, според доклада. Зърнената борса оценява производството на соя за сезон 2024/25 на 49,6 милиона метрични тона и реколта от царевица от 49 милиона тона.
Производството на соя в Парагвай се поддържа на ниво 9.7 млн. тона на фона на силно потисната гъстота на растителността в ключови региони за производство на соя в Парагвай, включително трите най-производителни района, Alto Parana, Itapúa и Canindeyú.
През март прогнозата за времето в Бразилия сочи доста високи температури примесени с валежи – на места и в недостатъчни количества. За Аржентина се очаква топло и сухо време. Март е все още ключов за развитието на царевицата втора реколта в Бразилия, царевицата и соят в Аржентина. За Бразилия е още много рано да настъпи сухия сезон. Обичайно той идва до средата на април.