Борсов Коментар 29.11.2024

Вчера стоковата борса в Чикаго не работи поради празник в САЩ. В Париж пшеницата се понижи, царевицата предимно се понижаваше, а рапицата се повиши.

Валутната двойка EUR/USD се понижи до 1.0555. Американският лек петрол не се търгуваше вчера.

Цената на петрола сорт Брент се понижи в четвъртък след изненадващия скок на запасите от бензин в САЩ. Запасите от бензин в САЩ са нараснали с 3.3 млн. барела през седмицата, приключила на 22 ноември, съобщи в сряда EIA. Това изненада анализаторите, които очакваха за намаление преди празничните пътувания. Междувременно инвеститорите очакват заседанието на Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+), което ще се проведе на 1 декември. Пожелали анонимност източници заявиха във вторник, че членовете на картела са обсъждали допълнително отлагане на планираното увеличение на добива на петрол, което трябваше да започне през януари. На този фон прекратяването на огъня между Израел и „Хизбула“, което започна в сряда, спомогна за облекчаване на опасенията, че конфликтът може да наруши доставките на „черно злато“ от региона.

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Март 222.00 -0.50
Царевица Март 204.50 -0.50
Рапица Февруари 500.50 +7.50

 

Вчера борсата в Чикаго не работи, което предопредели слабите промени и в Париж. Пазарите правят предпоследни движения преди края на годината. Този път метрологичните условия се оказват добри за повечето производствени райони по света. На много места по света валежите се завърнаха и посевите подобриха състоянието си. Все още проблеми има със сушата в Украйна и Русия. През последните седмици валежите станаха масово явление и в Австралия, което понижава качеството на новата пшенична реколта.

Голямата промяна през последните месеци по пазарите е влиянието на биогоривата върху всичко – масла, маслени култури и царевица. Дълго прилаганите стимули за повишаване потреблението на биогорива в ЕС, САЩ, Бразилия, Индонезия и други вече дават резултат в един почти безнадежден пазар. Ако не бяха тези промени нищо добро нямаше да види земеделието през последните 1 – 2 години и следващите такива. Донякъде в пози модел помогна и недостига /не отсъствието/ на валежи в големи производствени райони. В други обаче се постигнаха рекордни реколти – САЩ и Бразилия.

Силата на световната икономика, по-скоро на Западния свят държи стабилно потреблението. Китай все още е силен потребител, но търсените от властите промени в намаление зависимостта от соя и соев шрот дават резултати. Отглеждането на животни донякъде се свързва с хранителни отпадъци, разнообразни зърнени култури и други подобни на пръв поглед малки доставки, но събрани заедно дават значим резултат. Засега няма друг голям потребител на зърно в света, който да влияе силно на пазарите. Индия донякъде замества Китай – най-вече в масления сегмент, но за повече няма възможности.

Според прогноза на SagyP площите със соя реколта 2024/25 в Аржентина ще достигнат 17.8 млн. хектара /16.6 през 2023/24/. Вече са засети 36% от планираните площи. Производството на пшеница ще достигне 15.9 млн. тона /-10.7% спрямо 2023/24/. Новата реколта ще бъде четвърта по големина за последните 15 години. Площите ще бъдат 6.3 млн. хектара /5.9/. Площите с царевица ще бъдат 9.4 млн. хектара /11.1/, а вече са засети 45% от тях.

Страните от Северна Африка активно закупуват основно пшеница и в по-малка степен царевица и ечемик. Както обикновено зърнените реколти в тези срани страдат от суша и всичко се компенсира от внос. Така е и през текущата година.

Русия намали производството на пшеница до малко над 80 млн. тона, а новите прогнози на руски анализатори сочат същата реколта и през 2025.

В началото на 2025 властта в САЩ се сменя и всички очакват промени. Какви ще са все още гадаем, но ще има размествания. Нашата цел е да се нагодим при новите условия и да правим печелиш земеделски бизнес!