Пшеница
- В северните части на Аржентина стартира жътвата на пшеницата. Успоредно с началото на кампанията се понижиха и цените на културата по стоковите борси в страната. До сега са продадени 7.2 млн. тона пшеница от новата реколта, което е с 60% повече от предходната година. Според прогноза на Зърнената борса в Росарио, достъпни за продажба през сезона ще са само 62% от реколтата при средно ниво за последните пет години 90%.
- През последните седмици производителите на фуражи в Германия повишиха импорта на фуражна пшеница. През октомври значителни доставки е имало от България и Латвия. През следващата седмица в северно германско пристанище ще пристигне кораб натоварен с 54,000 тона българска пшеница. Сега животновъдите трупат запаси от зърно за зимата и търсенето на фуражна пшеница е висока. Така нейната цена продължително време надвишава тази на мелничарската пшеница.
Зърно
- В някои области на Украйна има прибрана влажна царевица и това притеснява купувачите. Очаква се да има развитие на заболявания по зърното и то трудно да бъде продадено.
- През 2018/19 реколтата от царевица в Полша е 3.2 млн. тона, което е с 20% по-малко от миналата година.
Маслени култури и растителни масла
- Според прогноза на Godrej International, през 2018/19 вносът на растителни масла в Индия ще достигне 15.7 млн. тона, което е с 5% повече от предходния сезон. Предвид ниската цена на слънчогледовото масло, неговия внос ще бъде 2.55 млн. тона (+2%). Импортът на соево масло остава без промяна от 2.95 млн. тона, а палмовото масло – 10 млн. тона (+8%). Правителството не смята да понижава импортните мита за внос на растителни масла.
- Съгласно данни на Oil World, през седмицата 11 – 18 ноември от Бразилия са изнесени 0.7 млн. тона соя при 1.9 млн. тона седмица по-рано. Спадът е според очакванията, което е нормално за това време на годината. През периода експортът на нерафинирано соево масло е бил само 7,000 тона при 500,000 тона година по-рано.
- Предвид продължаващата търговска война между САЩ и Китай и слабите покупки на американска соя от китайски преработватели, в САЩ възникна дефицит от складове за зърно. В началото на жътвената кампания складовете са били пълни на около 20% от капацитета си със стари реколти.
- До 20.11.2018 в Бразилия са засети 82% от планираните за соя площи, което е ръст от 11% за последната седмица. Година по-рано са били засети 73% от планираните площи, а средно за последните пет години са засети 67%.