Цени и баланс на зърното в България

През седмицата цените на културите в България останаха почти стабилни и бяха в диапазона на: царевица 305 BGN/тон и слънчоглед 640 - 650 BGN/тон.

Цените на нова реколта остават без промяна засега - купува от производител за пшеница нова реколта от 300 - 305 BGN/тон и за ечемик 300 BGN/тон. Прогнозата ни за цени на нова реколта вече е изпълнена и надвишена. Сега да преценим какво ще се случва до края на годината!

Дали цените на пшеницата, ечемика и царевицата ще се повишат над 310 BGN/тон ще зависи от валежите в САЩ, ЕС, Украйна, Русия, Австралия и Бразилия през следващите два месеца. Засега изглежда, че нивото от 350 BGN/тон не е проблем да бъде достигнато !!!

Първите добиви от ечемик в България са в рамките на 500 – 600 кг/декар и за рапицата 280 кг/декар. Добивите не са лоши, но може би ще има спад в последствие в зависимост от районите и валежите.

Цената на слънчогледа може би ще бъде в рамките на 650 – 750 BGN/тон при срив на реколтата в Черноморски регион. За това точно има първи сигнали – суша в целия Черноморски регион.

Не е удачно да се продава точно в този момент дори и на цена 300 BGN/тон. Причината е една – продължаващата и силна суша в много райони по света и стабилното търсене на всички култури. При падане на валежи ще преценим какво да направим - но тогава, не сега. Сега чакаме 350 BGN/тон за зърнените култури от нова реколта.

Към 31.05.2018 запасите от пшеница в страната са били 334 хил. тона. Месечното потребление е около 125 хил. тона. Така без експорт през последния месец запасите ще бъдат 209 хил. тона. Все пак някакъв износ ще има и тогава запасите ще спаднат до примерно 120 – 150 хил. тона.

Запасите от царевица са били 899 хил. тона. През последните три месеца от сезона потреблението и износът на царевица би трябвало да бъдат 754 хил. тона и в този случай запасите ще останат 145 хил. тона. Тук много важни ще бъдат валежите в Черноморски регион и развитието на посевите. При влошаване на ситуацията експортът може бързо да нарасне.

При слънчогледа запасите са били 1,035 хил. тона, потреблението и експортът до края на сезона ще бъдат 538 хил. тона, а запасите 497 хил. тона. Тук нещата стават по-проблемни, но има шанс както при царевицата при срив на реколтите в Украйна и Русия да останем без запаси.