Добруджа: Среден добив от пшеница 620 кг/дка
Жътвата в Добруджа напредва с бързи темпове, като вече са реколтирани близо половин милион декара от общо над 1 милион засяти с пшеница. Средният добив до момента е 620 кг/дка – с около 10% по-нисък от миналогодишния (669 кг/дка). Разликите между общините са значителни, в зависимост от локалните валежи през вегетацията. Най-високи добиви се наблюдават в Генерал Тошево, Шабла и Крушари – между 655 и 680 кг/дка.
Враца: Сходна картина с пшеницата, спад при ечемика
Във Врачанско фермерите прибират средно по 650 кг/дка пшеница – над миналогодишните 630 кг/дка. При ечемика обаче има спад – около 500 кг/дка спрямо 540 кг/дка през 2024 г. При рапицата добивите също са колебливи – около 257 кг/дка. Наблюдава се и спад в добивите от слънчоглед и царевица на годишна база.
Министерството на земеделието вече е обявило пожароопасен сезон до края на октомври и е ограничило дейностите по косене и мулчиране до 1 септември (с изключения).
Сигнал за напрежение: Украйна въвежда мито от 10% за износ на соя и рапица
Решението на Върховната рада на Украйна да приеме 10% мито за износ на соя и рапица предизвика сериозно недоволство в земеделската общност. Очаква се това да доведе до спад в изкупните цени, временно облагодетелстване на местните преработватели и свиване на площите със засети маслодайни култури. Според експерти това може да разклати регионалния пазар на рапица и да повлияе и върху българския.
Също така, при излишък на преработвателни мощности и липса на суровина, може да се стигне до неефективно използване на ресурси в Украйна, което би довело до нови възможности (но и рискове) за българските износители и преработватели.