Борсов Коментар 09.07.2025

Руското мито върху износа бе намалено до нула рубли за периода 9–15 юли, а прогнозата за износа бе повишена на 42.9 млн. тона. Това поддържа натиска върху цените.

Фючърсите в Чикаго затвориха в сряда с нееднозначни резултати, тъй като данните за реколтата, търговските политики и конкуренцията при износа формираха пазарните настроения. В центъра на вниманието остават агресивната стратегия на Русия за пшеницата, промените в маршрутите за износ на соя и логистичните предизвикателства при царевицата.

Пшеница

Фючърсите за пшеница затвориха с нов спад в сряда. Септемврийският договор за пшеница на борсата в Чикаго за 2025 г. затвори на $5.43 ½ за бушел, с понижение от 4 ¼ цента. Натискът продължава поради слабия износ, засилената конкуренция в Черноморския регион и стабилните рейтинги на американските насаждения. Жътвата на зимна пшеница в САЩ достигна 63%, което изпреварва средното за последните пет години. Руското мито върху износа бе намалено до нула рубли за периода 9–15 юли, а прогнозата за износа бе повишена на 42.9 млн. тона. Това поддържа понижаващия натиск върху цените. Междувременно износът от ЕС се забавя, а украинската пшеница се пренасочва към Азия и Африка поради ограничителните квоти на Европа.

Царевица

Договорите за царевица леко се възстановиха след пробива под $4.00 по-рано през седмицата. Септемврийският договор за царевица на CBOT за 2025 г. затвори на $3.98 ¾ за бушел, с повишение от ¾ цент. Състоянието на реколтата в САЩ остана на 74% добро/отлично, като 18% от посевите вече са започнали цъфтеж, а 3% са във фаза на формиране на зърното. В световен план конкуренцията остава висока – Украйна очаква да изнесе 24 млн. тона царевица през 2025/26 г., а Бразилия прогнозира производство от 128.3 млн. тона. Въпреки това, задръстванията в пристанищата и намаляващото търсене от Китай могат да ограничат износа. В САЩ средната цена в брой за царевица спадна до $3.84.

Соя

Цените на соята се понижиха леко. Августовският договор за 2025 г. затвори на $10.20 ¾ за бушел, с понижение от ½ цент. Състоянието на реколтата в САЩ е стабилно на 66% добро/отлично, като 32% от насажденията са в цъфтеж, а 8% формират шушулки. Въпреки доброто полево развитие, натискът върху пазара се запазва заради промяната в предпочитанията на аржентинските фермери – те се насочват към царевица поради високите експортни такси върху соята. Импортът на соя в ЕС достигна 14.52 млн. тона, което отразява силно търсене. Търговските потоци се адаптират след частичното завръщане на Аржентина на китайския пазар за соев шрот.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 200.99 -0.28
Царевица Септември 157.18 +0.49
Соя Август 370.74 -4.50
Соев шрот Август 296.96 -1.43

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 196.75 +1.00
Царевица Август 199.25 -0.50
Рапица Август 459.00 -7.25

 

Глобални пазарни развития – Основни акценти

Решението на руското правителство да сведе експортното мито върху пшеницата до нула рубли/тон за седмицата 9–15 юли води до по-агресивен износ. През юни Русия е изнесла само 1.2 млн. тона пшеница – спад от 71% на годишна база. Плановете за доставка през юли вече достигат 1.4 млн. тона, което показва активна кампания за връщане на пазарни позиции. Въпреки ограничените вътрешни запаси, Русия се конкурира със силни участници от Украйна, ЕС и Южна Америка.

Украинският износ на пшеница за 2024/25 г. се очаква да достигне 15.7 млн. тона – спад от 15% спрямо миналата година. Новите квоти на ЕС, ограничаващи вноса на украинска пшеница до 1.3 млн. тона годишно, принуждават Киев да се пренасочи към пазарите в Северна Африка и Азия.

В Америка, Аржентина отбеляза 31% ръст в износа на пшеница на годишна база, благодарение на удължаването на данъчните облекчения до март 2026 г. Същевременно, Бразилия се изправя пред логистични затруднения: въпреки очакванията за 128.3 млн. тона царевица, задръстванията в пристанищата и слабият интерес от Китай забавят товаренето.

В САЩ се засилват регулаторните рискове. По-строгото прилагане на имиграционните политики може да доведе до недостиг на сезонна работна ръка и да забави реколтата. В допълнение, новите правила на USDA, насочени срещу покупките на земя от чужди инвеститори (особено китайски), поставят под въпрос стабилността на селскостопанските инвестиции.

Река Рейн продължава да страда от ниски водни нива, въпреки скорошните валежи. Корабите оперират с намален товар, което повишава транспортните разходи и забавя доставките на зърнени култури и други насипни товари. Логистиката в Западна Европа остава под напрежение.

Накрая, новите мини фючърси за карбамид на борсата CME са стъпка към по-гъвкави хеджиращи инструменти за малки и средни фермери. Те ще позволят по-добро управление на волатилността в цените на торовете – ключов фактор в несигурната световна агросистема.