Дневен Обзор 08.07.2025

Бразилия с нов рекорд по износ на соя

Пазарен преглед: Пшеница, Царевица и Соя

Пшеница

Пазарът на пшеница започна седмицата с низходящ тренд. Септемврийският договор на Чикагската борса (CBOT) за 2025 г. стартира във вторник на цена от $5.56 за бушел и затвори по-ниско – на $5.48 1/2, с понижение от 8 1/4 цента. Загубите се наблюдаваха и при останалите видове пшеница – SRW, HRW и HRS – в диапазона 8–10 цента, отразявайки натиска от жътвата и слабия износ. Рейтингът на зимната пшеница в САЩ остава стабилен – 48% в категория "добро до отлично", докато при пролетната пшеница има спад от 3 пункта до 48%. Експортните инспекции за седмицата до 3 юли са 436,628 тона, с лек спад спрямо предходната седмица. Основните дестинации са Мексико и Бразилия. Ръстът на откритите позиции намеква за промяна в спекулативната активност, като нетните къси позиции при SRW и KC пшеница се редуцират.

Царевица

Фючърсите на царевицата също отчетоха сериозен спад. Септемврийският договор започна във вторник на $4.20 за бушел, но затвори на $4.03 1/2, с понижение от 16 3/4 цента. Търговията във вторник продължи със слабост. Натискът идва от новите мита, наложени от президента Тръмп върху стоки от Южна Корея и Япония, въпреки отличното състояние на посевите – 74% от реколтата е оценена като "добро до отлично". Износът е силен – 1.491 млн. тона, с ръст от 7.97% на седмична база и 45.6% над нивата от миналата година. Основни купувачи са Мексико и Япония. Въпреки това, нетните къси позиции на спекулантите надхвърлят 206,000 контракта – знак за песимистично настроение.

Соя

Соята също понесе сериозни загуби. Августовският договор започна във вторник на $10.55 за бушел, но затвори на $10.31 1/2, с понижение от 24 цента. Спадът продължи и във вторник. Причините са засилените бразилски доставки, несигурността около търговията между САЩ и Китай и технически натиск. Състоянието на американските посеви остана стабилно – 66% добро до отлично, а експортните инспекции скочиха с 64.5% спрямо предходната седмица, водени от Египет и Индонезия. Нетните дълги позиции при спекулантите са сведени до едва 425 контракта. Бразилия ускорява износа си в опит да изпревари евентуални американски ограничения.

Ключови събития, влияещи на световните зърнени пазари

Бразилия с нов рекорд по износ на соя

От февруари насам страната е изнесла 67.4 млн. тона соя – с 3% повече спрямо миналата година. За юли са планирани 10.4 млн. тона – с 12% повече от 2024 г. Основен купувач остава Китай. Прогнозата за 2025/26 е износ от 112 млн. тона.

Американският соев износ зависи от климата и геополитиката

От септември досега САЩ са изнесли 46.25 млн. тона соя – ръст от 10.4% на годишна база. Но намаленото засяване и напрежението с Китай замъгляват перспективите. Очаква се спад до 47.1 млн. тона през 2025/26 според LSEG.

Starbucks спира каноловото олио в САЩ

Като част от здравословна инициатива, подкрепяна от администрацията на Тръмп, Starbucks ще замени каноловото олио с авокадово. Мярката следва засилващия се обществен натиск срещу растителни масла, включително соевото.

Аржентина увеличава доставките на пшеница за Бразилия

Заради слаби вътрешни наличности, бразилските мелници се обръщат към Аржентина – по-евтин вариант от местното зърно. През юни 94.1% от вноса е бил от Аржентина. Тенденцията може да се засили при по-слаба бразилска реколта.

Турция ще утрои вноса на пшеница

Според USDA, Турция ще внесе 10.3 млн. тона пшеница през 2025/26 – три пъти повече спрямо предходния сезон. Забраните за внос от 2024 г. и сушата са сред основните причини.

Индонезия очаква спад в износа на палмово масло за САЩ

Заради новите мита, Индонезия прогнозира спад от 15–20% в доставките на палмово масло за САЩ. Малайзия, от своя страна, очаква да увеличи пазарния си дял. Това пренареждане може да засегне глобалното търсене на соево олио.

Bunge праща първата пратка соев шрот от Аржентина в Китай

Bunge организира първата обемна пратка соев шрот от Аржентина за Китай – възможност, отворена още през 2019 г. Това може да промени търговските потоци и да засегне конкурентоспособността на САЩ.

USDA: Стабилност при царевицата и соята, спад при пшеницата

Оценките на посевите са стабилни: царевица – 74%, соя – 66% добро/отлично. Пролетната пшеница обаче се влошава с 3% до 48%. Жътвата на зимна пшеница изостава спрямо петгодишната норма – 53%.

САЩ повишават митата за Корея и Япония

От 1 август влизат в сила 25% мита върху стоки от Южна Корея и Япония. Това създава допълнителна несигурност в международната търговия и може да пренасочи аграрни доставки.

Климат: Суша в Бразилия, дъжд в Аржентина

Бразилия страда от валежен дефицит до 60 мм, застрашаващ късните култури. В Аржентина обаче валежите в Пампасите подобряват условията. Времето остава топло в Китай и Черноморието – с възможни рискове за добивите.

Силен спад в производството на месо в САЩ

Производството на говеждо и свинско месо спада съответно с 15.4% и 23.5% на седмична база поради празнични паузи. Това може временно да облекчи търсенето на фуражи.

Bartlett придобива Ceres Global Ag

Сделката разширява капацитета за съхранение на зърно и маслодайни култури с 45 млн. бушела и подсилва позициите на Bartlett при пшеница, овес, канола и дурум. Това е сигнал за засилена консолидация на северноамериканските пазари.