Зърнения пазар в България

Новини и рискове през юли

Добри новини от полетата в Добруджа

Ранните резултати от жътвата на пшеница в Добруджанския земеделски институт са обнадеждаващи: добивите са с 10–15% по-високи спрямо 2024 г. Благоприятната почвена влага, балансираното торене и устойчивите на засушаване сортове, създадени от местни учени, играят ключова роля. Жътвата в Добричка област вече обхваща над 1,1 млн. декара.

Същевременно, слънчогледовите посеви започват да изпитват натиск от настъпващата суша. Надеждите са свързани с валежи в рамките на следващите 10–15 дни, които да спасят потенциала за добив.

Световен контекст: рекордна реколта, но и ценови натиск

Според ФАО, глобалното производство на зърнени култури ще достигне рекордните 2,93 млрд. тона през 2025/26 г. Прогнозите са повишени за пшеница, ориз и царевица – особено в Индия, Пакистан и Бразилия. Това е добра новина за световната продоволствена сигурност, но може да създаде натиск върху изкупните цени в България, особено ако европейски и украински добиви не са сериозно компрометирани от суша.

Транспортните разходи в Черно море: стабилни, но ниски

Товарните ставки в Черноморско-Средиземноморския регион остават слаби, въпреки началото на активния сезон. Превозът на царевица от Украйна до Италия е фиксиран на 17 долара/тон, а речните баржи по Дунав остават около 8–9 евро/тон до Констанца. Това означава, че конкуренцията от украинско зърно продължава да бъде сериозен фактор на регионалния пазар.

Цени: стабилизация с риск от спад

Международните цени на зърнените култури са отбелязали лек спад през юни – средно с 1,5%, водени от поевтиняване на царевицата и ечемика. Единствено пшеницата се повишава леко, заради притеснения около добивите в ЕС и Русия. ФАО отбелязва, че световните цени на храните се покачват основно при месото, млечните продукти и растителните масла, докато зърното се търгува при по-сдържани нива.

Извод за България

Местните фермери могат да очакват добри добиви от пшеница, но трябва да следят внимателно ценовите тенденции на международните пазари и да планират логистиката си с оглед на силната конкуренция от региона. Поддържането на конкурентни сортове, адаптирани към климатичните промени, ще бъде ключово за стабилността на доходите.