Борсов Коментар 07.07.2025

Русия премахна експортното мито за пшеница за периода 09-15 юли – за пръв път от 2021 г. Това решение идва на фона на 28% спад в износа спрямо предходната година и едва 1.12 млн. тона изнесени през юни.

Американските фючърси приключват деня на червено

Пшеница

Фючърсите на пшеницата приключиха деня със спад по всички основни контракти. Септемврийският договор на Чикагската борса (CBOT) за 2025 г. затвори на $5.48 1/2 за бушел, с понижение от 8 1/4 цента, като пазарите на HRW и HRS също отчетоха сходни загуби. Въпреки ръста в годишните експортни инспекции – с основни дестинации Мексико и Бразилия – търговците останаха предпазливи. Данните на USDA показват, че 53% от реколтата от зимна пшеница е прибрана – малко под средното за сезона. Оценката за състоянието на културата остава стабилна – 48% в категория „добро до отлично“. При пролетната пшеница 61% от площите вече са с класове, но състоянието се е влошило с 3 пункта, достигайки 48%. На глобално ниво Русия намали експортното мито за пшеницата до нула за периода 09-15 юли, в опит да засили износа. Жътвата във Франция е едва 11% завършена, въпреки че качеството на продукцията остава приемливо.

Царевица

Фючърсите на царевицата също останаха под натиск, като договорът за септември 2025 г. затвори на $4.03 1/2 за бушел, със спад от 16 3/4 цента. Обявените от президента Тръмп нови мита върху японски и южнокорейски стоки допринесоха за песимизъм на пазара. Въпреки силните експортни данни – 1.491 милиона тона, което е с почти 46% повече спрямо същия период миналата година – ценовото движение остана низходящо. Според USDA, 18% от царевичните посеви в САЩ са в етап на цъфтеж, а 3% са във фаза на формиране на зърното. Оценката за състоянието на културата се подобрява леко – 74% добро до отлично. Въпреки това, спекулантите увеличиха нетната си къса позиция до над 206 000 контракта, което подсказва продължаващо недоверие в пазарната перспектива.

Соя

Соята беше най-силно засегната в понеделник. Договорът за август 2025 г. затвори на $10.31 1/2 за бушел, със спад от 24 цента. Това стана въпреки ръста от 64.5% в седмичните експортни инспекции, водени от доставки за Египет, Индонезия и Мексико. По-рано през деня Индонезия обяви сделка на стойност $34 милиарда за внос на американски стоки, включително соя и енергийни продукти, но новината бързо беше засенчена от решението на Тръмп за 32% мито върху индонезийски внос, влизащо в сила от 1 август. Междувременно, състоянието на посевите в САЩ остана стабилно – 66% добро до отлично, а индексът Brugler500 се покачи с 1 пункт до 369. Аржентина завърши реколтата си със 50.3 млн. тона, а в Бразилия се наблюдава леко повишение на цените в синхрон с отслабването на долара.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 201.54 -3.03
Царевица Септември 158.85 -6.59
Соя Август 379.01 -8.82
Соев шрот Август 300.05 -5.73

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 196.00 +0.25
Царевица Август 200.50 -1.75
Рапица Август 464.00 -1.50

 

Глобални фактори, влияещи на зърнените пазари

Силен китайски интерес към украински ечемик

Китайски компании осигуриха до 700 000 тона украински ечемик, което доведе до ръст в цените с до $8/тон. Сделките представляват около 25% от целия износен потенциал на Украйна за 2025/26 година. Страната използва стратегическата си позиция като сертифициран доставчик за Китай, като договорните цени достигат $240/тон CIF. Въпреки по-бавния старт на сезона, жътвата вече е в ход, поддържана от силно търсене.

Индонезия засилва партньорството с САЩ по отношение на пшеницата

Индонезия – вторият най-голям вносител на пшеница в света – подписа меморандум за внос на най-малко 800 000 тона американска пшеница през 2025 г., с планове да увеличи обема до 1 млн. тона годишно между 2026 и 2030 г. Сделката има за цел да осигури благоприятни условия преди влизането в сила на новите мита от САЩ. Макар и сравнително малък спрямо годишното търсене на Индонезия, жестът показва засилващо се търговско сътрудничество.

Русия премахва експортното мито за пшеницата

Министерството на земеделието на Русия премахна експортното мито за пшеница за периода 09-15 юли – за пръв път от 2021 г. Това решение идва на фона на 28% спад в износа спрямо предходната година и едва 1.12 млн. тона изнесени през юни. Руският агросектор се опитва да възстанови конкурентоспособността си, въпреки метеорологичните затруднения в централните региони.

FAO прогнозира рекордна зърнена реколта за 2025/26 г.

Според доклад на ООН, световното производство на зърно през 2025/26 ще достигне рекордните 2.93 милиарда тона. Това се дължи основно на по-добри добиви от пшеница и по-високи от очакваното запаси, които вече се оценяват на 321 милиона тона. Глобалното съотношение запаси/употреба е 30.3%, което предполага балансирано предлагане.

Мусонните дъждове дават надежда за рекорд в Индия

Преждевременните и обилни мусонни валежи в Индия позволиха ранна сеитба на ориз, бобови и маслодайни култури. Само за юни валежите са 9% над нормата, а прогнозите за юли също са положителни. Това не само подпомага настоящите култури, но и създава добри условия за зимната реколта. Правителството допълнително насърчава отглеждането на царевица за биоетанол и премиум сортове ориз за износ.

Китай разширява източниците на соев шрот с Етиопия

Китай одобри вноса на соев шрот от Етиопия от 3 юли, като част от стратегията си за диверсификация на доставките. Етиопия се присъединява към списъка на одобрените доставчици, който включва Аржентина, Уругвай, Русия и Беларус. Макар обемите да са малки, този ход цели да намали зависимостта от вноса на цели соеви зърна.

Аржентина завършва реколтата от соя, фокусира се върху царевица и пшеница

Аржентина приключи със соевата си реколта, достигайки 50.3 млн. тона, въпреки екстремните климатични условия. Царевицата е 61.7% прибрана, с очаквани 49 млн. тона продукция. При пшеницата се наблюдава изоставане в сеитбата – 78.2% изпълнение – поради прекомерни валежи.

Продажбите на соя в Бразилия изостават

Към 4 юли 69.8% от реколтата за 2024/25 г. е продадена, което е под средното за последните пет години. Валутните колебания – с поскъпване на реала – затрудняват износа. Въпреки това, вътрешното търсене за преработка и производство на биодизел поддържа оживление на спот пазара.

Цените на царевицата в Бразилия достигат годишни минимуми

Прекомерно предлагане, слаб износ и ограничени складови капацитети натиснаха цените на царевицата в Бразилия до най-ниските нива за 2025 г. В Кампинас цената падна с 5.1% до BRL 64.15/60 кг, което е най-ниското ниво от септември 2024 г. насам.

Силен ръст в американските износни продажби

USDA отчете ръст в седмичните износни продажби: 1.47 млн. тона царевица, 701 хил. тона соя, и 586 хил. тона пшеница към 26 юни. Най-големи купувачи бяха Мексико, неназовани купувачи и Филипините. Тези данни подчертават устойчивото външно търсене въпреки нестабилната търговска среда.

Противоречиви метео условия в световен мащаб

В САЩ се очакват валежи, които ще подпомогнат опрашването на царевицата и соята. В Канада сушата в Манитоба може да отслабне с предстоящата буря. В Европа и Черноморието топлината ускорява жътвата, но вреди на пролетните култури. Австралия остава засегната от суша, докато Бразилия се радва на сухо време, благоприятно за прибирането на царевицата. В Китай дъждовете са от полза, но части от Северен Китай остават уязвими от засушаване.

Понижение в цените на торовете

Цените на торовете намаляват, след като природният газ – основен фактор в производството на азотни торове – поевтиня с почти 10% за седмица. UAN на Черно море се понижи с 8.84% до $253/тон. Макар че основните бенчмаркове остават смесени, общата тенденция е към облекчаване на ценовия натиск върху фермерите.