Борсов Коментар 24.04.2025

Зърнените пазари приключиха сесията в четвъртък на положителна територия, подкрепени от стабилно възстановяване на цените при пшеницата, царевицата и соята.

Пшеницата SRW в Чикаго за май 2025 г. затвори при $5.29¼ за бушел, покачване с 1 цент за деня. Въпреки че увеличението е скромно, то идва след серия понижения при всички основни американски контракти. Фючърсите в Канзас Сити и Минеаполис останаха под натиск заради слаб международен интерес и трайни климатични тревоги. Седмичният доклад на USDA показа нетни продажби на стара реколта пшеница в отрицателна стойност от -5.3 милиона бушела, като отменените договори надвишиха новите. За сметка на това, новата реколта реализира 13.7 милиона бушела, водени от Мексико и Япония. Времето остава ключов фактор, като предстоящи бури могат да донесат дъжд в щати като Канзас, Оклахома и Мисури — критични за зимната пшеница в САЩ. Междувременно, продължаващата суша в части от Русия, Украйна, Китай и Австралия поражда тревога за глобалното предлагане.

Царевицата отбеляза по-силно възстановяване. Фючърсите за май 2025 г. затвориха при $4.77¼ за бушел, ръст с 5¼ цента. Средната национална цена в брой се покачи до $4.50½, което е с 5½ цента повече. Седмичните продажби за износ на царевица възлизат на 1.15 милиона метрични тона, близо до горната граница на очакванията. Основните купувачи бяха Япония, Южна Корея и Мексико. Въпреки известно напрежение от силния долар по-рано през седмицата, етаноловият пазар осигури подкрепа — производството достигна 1.033 милиона барела на ден, най-високото ниво от октомври 2024 г. Запасите спаднаха с над 1.3 милиона барела до 25.481 милиона. Въпреки това, царевицата може да влезе в нова фаза на волатилност, след като CBOT обяви, че от 1 май дневните лимити за движение на цените ще бъдат увеличени до 35 цента. Засаждането в Средния запад остава под наблюдение заради наситени почви в Илинойс и Айова.

Соята оглави дневното покачване. Контрактите за май 2025 г. завършиха на $10.53 за бушел, повишение с 12¾ цента. Спот цената в CmdtyView скочи рязко до $10.06¾, с ръст от 15¼ цента. Седмичните продажби на стара реколта възлизат на 277,012 метрични тона — близо до долната граница на очакванията, но с 31% над същия период миналата година. Мексико и Нидерландия бяха основните купувачи. Въпреки слаби продажби на нова реколта, оптимизмът се поддържа от слухове за подобряване на търговските отношения между САЩ и Китай, макар и без официални потвърждения. Фючърсите на соево масло добавиха още сила, скачайки с 103 до 174 пункта, докато соевия шрот остана разнопосочен. ANEC леко понижи априлската прогноза за бразилския износ на соя до 14.3 милиона тона, което въпреки това остава силно ниво на фона на високото търсене.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 194.47 +0.37
Царевица Май 187.88 +2.07
Соя Май 386.91 +4.68
Соев шрот Май 318.24 -2.31

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 209.50 +0.75
Царевица Юни 202.75 0.00
Рапица Май 518.50 +3.25

 

Климатичните условия в Северна Америка продължиха да диктуват пазарната динамика. Очаква се топло време да доминира до началото на май, с бури от Скалистите планини до Апалачите. Те ще подобрят влагата в почвата в дългосрочен план, но създават затруднения за сеитбата в райони като делтата на Мисисипи. В Северните равнини се очаква временно затихване на валежите в четвъртък, преди по-силни дъждове през уикенда. Това може да облекчи сушата, но и да попречи на напредъка на полевата работа.

Централните и южните равнини остават във фокуса на пшеничните анализатори. Западен Канзас страда от суша, но предстоящите бури може да донесат така необходимата влага. При липса на дъжд, вече слабите оценки за зимната пшеница може да се влошат още. Засаждането на царевица и соя също може да се забави при прекомерни валежи. В Средния запад валежите повишиха влагата в почвата и облекчиха сушата, но същевременно доведоха до забавяне на сеитбата. Очакват се редуващи се влажни и сухи периоди в началото на май, което ще остави фермерите с ограничени възможности за полева работа.

Южна Америка представя по-сложна картина. В Бразилия валежи в централния пояс осигуряват облекчение на втората реколта царевица (сафриня), която е в критичен стадий. Дъждовете идват навреме, след като априлската суша предизвика тревоги. Аржентина продължава да се радва на сухо време, което ускорява прибирането на соя и царевица. По-дългосрочната прогноза обаче показва нова вълна от суша през май в Бразилия, Аржентина и Парагвай — риск за втората царевична реколта и други култури като кафе и пшеница.

В Парагвай положителното време доведе до увеличение с 5% на прогнозата за производството на соя — до 10.2 милиона тона. Производството на царевица остава стабилно на 5.2 милиона, като сухото време е благоприятно за жътва и логистика. Силната продукция от Парагвай добавя още един конкурентен елемент в южноамериканския експортен микс.

Европейските пазари наблюдават с умерен оптимизъм. Постоянните валежи облагодетелстват зимната пшеница, макар че сеитбата на пролетните култури се забавя. Райони като североизточна Полша остават сухи. Следващата седмица се очаква по-спокойно време, което може да помогне за наваксване.

Ситуацията в Черноморския регион остава по-малко благоприятна. Въпреки че засаждането не е сериозно възпрепятствано, развитието на пшеницата страда от липсата на валежи и по-ниски температури. Без промяна в климатичния модел, потенциалът за добив на пролетните култури остава под заплаха, засилвайки несигурността около износа от Украйна и южна Русия.

Политическите развития също влияят върху зърнения пазар. В Бразилия дебатът около мораториума върху соята в Амазония се засилва. Делото пред Върховния съд може да определи дали регионални закони, позволяващи отглеждане на соя в обезлесени територии, са конституционни. Земеделските групи настояват мораториумът да стане доброволен, докато природозащитниците искат да се запазят стриктните правила.

От страна на търсенето, Египет обяви планове да внесе 4.5 милиона тона пшеница през новата фискална година — леко под нивата от текущата година (4.8 милиона). Вътрешните доставки се очаква да достигнат 3.5–4 милиона тона, като запасите са достатъчни до края на юли. Постоянното търсене от Египет отваря възможности за износителите от Черноморския регион, особено за румънската пшеница, която набира сила в северноафриканските търгове.

Прогнозата за производството на царевица в САЩ за 2025/26 е леко понижена до 393 милиона тона. Макар че сеитбата върви по план, сушата в Айова и Илинойс буди притеснения за покълването и началния растеж. Волатилността остава висока, докато търговците следят отблизо данните на USDA, климатичните сигнали и глобалните търговски и политически развития.