Пшеница, Царевица и Соя – Сутрешен поглед от Чикаго (откриване в четвъртък)
Пшеница
Фючърсите на пшеницата в Чикаго откриха търговията в четвъртък с леко движение нагоре – договорът за септември 2025 г. се търгуваше на $5.40½ за бушел, с понижение от едва половин цент спрямо предходното затваряне. Въпреки спада в средата на седмицата, който заличи печалбите от вторник, пазарът получи частична подкрепа от очакванията за експортните продажби на USDA, прогнозирани между 250 000 и 500 000 тона. Резултатите от Ден 2 на обиколката в Северна Дакота допълнително засилиха натиска – отчетена беше средна добивност от 47.1 бушела на акър, под миналогодишните 53.7 и под очакваните от USDA 59 бушела. Смесените сигнали подчертават продължаващата несигурност относно производството в ключови региони.
Царевица
Фючърсите на царевицата с доставка през септември 2025 г. започнаха деня на $3.98½ за бушел, с ръст от 1¼ цента. През седмицата пазарът остана вяло настроен, като почти не реагира на новините за търговското споразумение между САЩ и Япония. Данни на USDA показаха спад в производството на етанол до 1.078 милиона барела на ден, а запасите нараснаха с над 800 000 барела, достигайки 24.444 милиона барела. Експортните продажби се очакват между 100 000 и 800 000 тона за стара реколта и 400 000 до 800 000 тона за нова. Въпреки леките печалби, ценовият натиск остава поради слаби кешови цени и променлива метеорологична обстановка в Средния запад на САЩ.
Соя
Договорите за соя с доставка през август 2025 г. започнаха търговия в четвъртък на ниво от $10.05¾ за бушел, с повишение от 2 цента. В сряда фючърсите затвориха с понижение от 4½ цента, като пазарът остана предпазлив преди доклада на USDA и на фона на несигурност около търговските преговори между Китай и ЕС. Цените на соевия шрот спаднаха с $1.80/тон, докато соевото масло отчете лек ръст. Експортните продажби се очакват между 100 000–350 000 тона за стара реколта и 250 000–500 000 тона за нова. Допълнителният ръст беше ограничен от обилни валежи в по-голямата част от Пояса на царевицата, въпреки че сушата в Южните равнини и силната конкуренция от аржентински соев шрот остават фактори за наблюдение.
Ключови глобални развития, оформящи днешната прогноза за зърнения пазар
Австралия премахва забраната за внос на говеждо месо от САЩ – сигнал за надежда в търговията
В историческо решение Австралия отмени ограниченията за внос на американско говеждо месо след 10-годишен научен и рисков анализ. Ходът не само намалява напрежението в търговските отношения, но вероятно ще бъде използван от Канбера като лост за намаляване на американските мита върху австралийска стомана, алуминий и фармацевтични продукти. Обявлението е в синхрон с инициативите на президента Тръмп за коригиране на търговските дисбаланси и може да вдъхне нов живот на износа на американски аграрни стоки към пазара на Азия и Тихоокеанския регион.
Тур в Северна Дакота показва по-слаби добиви на пшеница
Вторият ден от обиколката на Wheat Quality Council разкри добиви на пролетна пшеница от средно 47.1 бушела/акър, което е 12% по-малко спрямо втория ден на обиколката през миналата година. Макар и състоянието на посевите да е добро, наблюдаваната рехавост в гъстотата – причинена от по-широки междуредия – ограничава потенциала за добив. Въпреки разпръснатите валежи и ниското насекомно налягане, крайният резултат вероятно ще е под очакванията на USDA.
Китай увеличава вноса на соев шрот от Аржентина на фона на търговски рискове
Китайски купувачи подписаха второ споразумение за доставка на соев шрот от Аржентина – 30 000 тона на $365/тон, показвайки стратегическо пренасочване в условията на напрежение в отношенията със САЩ. Аржентинският шрот е по-евтин от местните доставки, което подтиква китайските производители на фуражи да се запасяват. Очаква се вносът да остане висок през третото тримесечие, докато прогнозите за четвъртото ще зависят силно от търговските преговори с Вашингтон.
Железопътен проект между Бразилия и Китай ще преоформи износа на соя
Нов 5 000-километров биокеански железопътен коридор, финансиран съвместно от Китай и Бразилия, ще свърже пристанищата в Южна Америка, осигурявайки по-бърз и евтин маршрут за износ на соя към Китай. Бразилия вече изнася 73% от своята соя за Китай, а новата инфраструктура ще намали значително транспортните разходи. Това ще засили конкурентоспособността на Бразилия и ще създаде натиск върху американския износ, с възможни дългосрочни последици за търсенето.
Подобрена влага в почвите повишава перспективите за пшеницата в Аржентина
Прогнозата за производство на пшеница в Аржентина за 2025/26 г. беше повишена с 1% до 20.2 млн. тона, благодарение на подобрени нива на влага в източната част на Пампас. Засаждането е почти завършено, а добрите агроклиматични условия в провинция Буенос Айрес и централните региони подсказват за висок добивен потенциал. Ако качеството и обемът се запазят, това може да увеличи предлагането и да окаже натиск върху фючърсите.
Прогнозата за пшеницата в Канада стабилна след късни валежи
Прогнозата за пшеничното производство в Канада остава непроменена – 35 млн. тона, като валежите в края на юли помогнаха за облекчаване на опасенията от суша. Валежите между 22–60 мм в южните прерии подобриха условията за пролетната пшеница и рапицата. Стабилността на времето в следващите седмици ще е от решаващо значение за крайния добив.
Индия запазва стабилни запаси от пшеница и стабилен внос на растителни масла
Министерството на храните в Индия обяви, че вътрешните запаси от пшеница са достатъчни и няма нужда от допълнителни интервенции. В същото време, се очаква вносът на растителни масла да остане стабилен – 16 млн. тона, с водещи позиции на палмовото и соевото масло, особено в предстоящия празничен сезон. Тази стабилност може да помогне за успокояване на волатилността на световните пазари на маслодайни култури.
Хербицидът Дикамба отново в центъра на вниманието в САЩ
Американската Агенция за опазване на околната среда (EPA) предложи повторно одобрение на хербицида Дикамба за употреба при памук и соя, след като забраната от 2024 г. беше отменена от съда. Въпреки оставащите опасения относно щетите от изпарения върху съседни култури, новото разрешение може да възстанови ключов инструмент за американските соеви производители. Пазарът следи внимателно дали това ще доведе до увеличаване на добивите и производството, което би могло да повлияе на бъдещите ценови и площни решения.